NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 8:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 29, Monday, 12:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Sajnos 18-án az aznap feltett cikket (he nem utólag dátumozták vissza) még nem találta meg a gugli, pedig nyúztam eleget. Mindenesetre akik beszámoltak róla, legyenek kiadók vagy intézetek, csak a maguk sikerét hirdették, és mélyen hallgattak arról, h miféle verseny is volt ez...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 29, Monday, 11:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
kenesei wrote:
Tájékozódni is lehetett volna esetleg - akár itt is:

http://www.mta.hu/index.php?id=634&no_c ... 8f43407afc

Ezt olvastam, erre írtam, hogy a bizottság tagjai innen se derülnek ki (és az innen elérhető oldalakról sem).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 29, Monday, 11:35 
Offline

Joined: 2005. February 27, Sunday, 10:59
Posts: 65
Tájékozódni is lehetett volna esetleg - akár itt is:

http://www.mta.hu/index.php?id=634&no_c ... 8f43407afc


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 19, Friday, 21:36 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Továbbra sem érzem jogosnak az analógiát. Két ismerősöm jutott ki, nem kis eredmény volt.


Azért ne felejtsétek el, h egy diákolimpián sokszázezren (nemzetközileg millióan) indulnak, csak persze legtöbben még az iskolai belső válogatóra sem kvalifikálják magukat. Szótár meg Mo-n hány jelenhetett meg az utóbbi öt évben? 150? (Persze lehet qvajó, ha nem nevezed.)

Visszatérve Kálmán eredeti problémájára: valóban, a legjobb indulattal sem lehet jó megoldást találni, mert a hazai szakma szűk, nemzetközi zsűri meg aligha tudná alaposan megvizsgálni a (legalábbis részben) magyar nyelvű szótárakat. Szerintem ha mindenáron akarnak egy ilyen díjat, akkor lehetne kétévente egy díjazott, ezzel talán sikerülne elérni, h jelentsen is valamit, és tényleg mindig legalábbis az egyik kiemelkedő munka kapja. Elvben persze így is megtörténhet, hogy a legjelentősebb 3-4 kiadó vetésforgóban osztogatja egymásnak, de az időre való tekintettel a pozíciók kevésbé szilárdulhatnak meg.

Ja, és persze ehhez kell legalább az akarat, h valóban szakmai díjról legyen szó.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 19, Friday, 19:43 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Az egész téma kicsit hasonló a jegyinfláció kérdésköréhez.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 19, Friday, 19:36 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
erika.szabad wrote:
szigetva wrote:
Hát az, hogy más nyolcadiknak lenni egy versenyen ha tizen indultak, és más ha százan. A példákban inkább az előbbi esetet láthattuk.
Továbbra sem érzem jogosnak az analógiát. Két ismerősöm jutott ki, nem kis eredmény volt. http://olimpia.chem.elte.hu/szoveg/kival
Oké, nekem ez csak azért visszás, mert amikor a híradóban hallom, hogy XY aranyérmet nyert a diákolimpián, akkor (a sportversenyek analógiájára) az gondolnám, hogy első lett, mikor nem, mert lehet, hogy mondjuk hetedik. Ami persze szintén király, le a kalappal! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 19, Friday, 9:36 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
Ez azt jelenti, h ha a pályázók reprezentatív mintát alkotnak, akkor több mint minden harmadik magyar szótár kiváló! Ez azt jelenti, hogy össznemzetileg is tökre büszkék lehetünk magunkra!


Szótárnagyhatalom lettünk. Végre!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 19, Friday, 6:20 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
szigetva wrote:
Hát az, hogy más nyolcadiknak lenni egy versenyen ha tizen indultak, és más ha százan. A példákban inkább az előbbi esetet láthattuk.
Továbbra sem érzem jogosnak az analógiát. Két ismerősöm jutott ki, nem kis eredmény volt. http://olimpia.chem.elte.hu/szoveg/kival


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 21:48 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Apropó, az Értelmező szótár+ miért nem nyert?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 21:46 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én azt nem értem, mi a súlya egy olyan díjnak, ami minden harmadik jelentkező megkap. Persze azt értem, hogy a kiadóknak jól jön reklámszempontból. (Pl. Oroszországban minden ásványvizen ott van legalább öt aranyérem, amelyet különböző kiállításokon nyert. Nyilván úgy van, hogy összeáll öt élelmiszeripari cég, mindjuk egy sütőipari, egy húsipari, egy ásványvizes, egy konzervgyár meg egy tejüzem, létrehozzák az Összoroszországi Élelmiszeripari Szemlét, és kiosztogatják egymásnak a díjakat. Közben persze másik öt létrehozza a Föderációs Élelmezési Vásárt, és ők is kiosztogatnak hasonlókat egymás közt. Így mindenkienk lesz egy csomó érme. Szóval azt megértem, hogy a kiadók ezt játszák, és persze mindegyik csak arról tudósít, h az övé nyert (új adalék: http://www.tintakiado.hu/), de miért kell ugyanez a Nytud. Int-ben is, ráadásul intézeten belül!

(Nem) mellesleg:

- A nagyszótár annyi ideje, olyan aparátussal és anyagi fedezettel készül, h furcsa lenne, ha egy komoly versenyben nem nyerne díjat, nemhogy itt...

- A magyar értelmező kéziszótár nem a korábbi (1972-es) felújított változata? Tényleg annyira különbözik attól, h befér az utóbbi öt évben készült szótárak versenyébe? Emlékezetem szerint a 72-es nem olyan nagyon jó, szoktunk is vele viccelődni (különösen a stílusminősítéseken), legalább az ilyen szerencsétlen dolgokat tényleg kijavították?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 16:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hát az, hogy más nyolcadiknak lenni egy versenyen ha tizen indultak, és más ha százan. A példákban inkább az előbbi esetet láthattuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 12:49 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
halmtomi wrote:
fejes.lászló wrote:
és a 36 pályázóból 14 kapta meg a díjat
Kicsit olyan ez, mint a (kémiai) diákolimpia, ahol az indulók fele dobogós helyezést ér el:
Quote:
Aranyérmet az összes versenyző 10 százaléka szerez, ezüst-, illetve bronzérmet kap a diákok 20, illetve 30 százaléka.
Nem értem, mi ezzel a gond. És az analógiát, na azt se látom.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 8:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Persze, mert a vegyészeknek semmibe nem kerül annyi aranyat meg ezüstöt kotyvasztani. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 8:08 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
és a 36 pályázóból 14 kapta meg a díjat
Kicsit olyan ez, mint a (kémiai) diákolimpia, ahol az indulók fele dobogós helyezést ér el:
Quote:
Aranyérmet az összes versenyző 10 százaléka szerez, ezüst-, illetve bronzérmet kap a diákok 20, illetve 30 százaléka.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 18, Thursday, 0:01 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nekem más lett gyanús. Azt írta:

Quote:
az MTA Szótári Munkabizottsága által kiírt "kiváló
szótár" minősítést az Intézetben készült szótárak közül


(kiemelés tőlem)

Körülnéztem a neten, és mit találtam?

http://www.orientpress.hu/portal.php?Re ... ajanlo=RSS

http://www.grimm.hu/

Mindkét helyen beszámolnak arról, hogy az ő ...-jük szótár bizony kiváló magyar szótár. Ez eddig hat szótár volt, de sehol sem találtam meg a teljes listát. Visszaírtam az intézetigazgatónak, aki arról tájékoztatott, hogy az elmúlt öt évben kiadott szótárak pályázhattak, és a 36 pályázóból 14 kapta meg a díjat (3 kategória volt).

Ez azt jelenti, h ha a pályázók reprezentatív mintát alkotnak, akkor több mint minden harmadik magyar szótár kiváló! Ez azt jelenti, hogy össznemzetileg is tökre büszkék lehetünk magunkra!

(Kivéve persze, ha a Zaicz-féle Etimológiai szótár is megkapta. Akkor tényleg mindenki lehúzhatja.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group