NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 10:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 16, Sunday, 16:07 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
tigris wrote:
Mert bizony egy családnak, munkahelynek, mint bármely, személyek összessége által alkotott (hm) közösségnek (kálmán dacára) lehet álláspontja, de az említett két (hm) dolognak azér mégse.
Mért is nem? Szerintem ezek teljesen jó mondatok (amúgy az interneten találtam):
Quote:
Gyermeket nevelni az anyának kell, és az iszlám álláspontja egyértelmű: első a család.

Quote:
a határon túli magyarság álláspontja nem mindenben esik egybe a budapesti kormány álláspontjával.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 16, Sunday, 14:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Cicuskám, így megfelel?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 16, Sunday, 12:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
tigris, nekem úgy tűnik, hogy te az iróniát mint olyat nem érted.

(Félreértés ne essék, vannak nagyon okos emberek, akik nem tudják dekódolni a humornak ezt a fajtáját, úgyhogy ebben semmi sértő szándék a részemről nincsen. Csak egy tényt állapítottam meg.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 16, Sunday, 10:45 
Offline

Joined: 2007. June 2, Saturday, 18:27
Posts: 33
Na de Nyelvész Uraim! Pont ti nem értenétek, mit kérdeztem? Azt, hogy hogyan jön ki egy NYELVÉSZ szájából/klaviatúrájából az a szöveg, hogy "egy vallás vagy nemzetiség álláspontja". Mert bizony egy családnak, munkahelynek, mint bármely, személyek összessége által alkotott (hm) közösségnek (kálmán dacára) lehet álláspontja, de az említett két (hm) dolognak azér mégse. Ezen pedig nem segít, ha viccelődésnek tartjuk (a la kálmán).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 19:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
egyre-másra kapjuk meg (azoktól, akik nem értenek velünk egyet), hogy ne jelöljük meg a munkahelyünket stb., ha valamihez hozzászólunk


Pontosítanék: nem arról van szó, h megjelöljük a munkahelyünket, hanem h kideríthető. Szerintem persze nincs az a [öncenzúra], aki kideríti a munkahelyemet és utána azt hiszi, h annak az álláspontját közöltem, de vannak, akik szerint igen.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Kinek a mije?
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:56 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tigris wrote:
Tessék mondani, mért ír le valaki olyasmit, hogy egy vallásnak vagy nemzetiségnek van (vagy nincs) valamilyen álláspontja? Ez nem marhaság? Akár tükrözzük, akár nem.

Én végig úgy vettem, hogy viccnek szánta. Szerintem még egy munkahelynek sincs "álláspontja", még olyannak sem, mint egy egyetem vagy tanszék vagy kutatóintézet. (Na jó, a püspöki kar meg a kormány is munkahely, de ők a különlegesek, hogy nekik van "álláspontjuk".)

Szerintem az lehet a dolog hátterében, hogy egyre-másra kapjuk meg (azoktól, akik nem értenek velünk egyet), hogy ne jelöljük meg a munkahelyünket stb., ha valamihez hozzászólunk, ha nem az ő képviseletükben beszélünk. Én azt vettem észre, hogy a legkülönbözőbb emberek (pl. közgazdászok) folyton megjelölik a munkahelyüket (pl. a Corvinus egyetemet), és senki se gondolja róluk, hogy valamiféle egyeztetett véleményt adnak elő, szóval ezért tartom hüjeségnek az egészet. Ráadásul az ember nem maga szokta megjelölni a munkahelyét, hanem pl. a médiák tüntetik fel, mivelhogy ez teljesen nyilvános információ, nem szolgálati titok vagy személyes adat. Summa summárum, szerintem ezek az emberek azért kötnek belénk, mert valójában azt akarják mondani, leegyszerűsítve, hogy fogjuk be a pofánkat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:48 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves Tigris!

Meg tudnál nevezni egyetlen olyan dolgot, amelyben a pl. magyarság álláspontja osztatlan? Vagy a katolikus / evangélikus/ református stb. egyházé?

Szerintem az az evidencia, h az egyén álláspontja sosem azonosítható annak a közösségnek az álláspontjával, amelyikhez tartozik. Még akkor sem, ha esetleg gyakran egybeesik egy-egy közösség képviselőinek többségi véleményével, és akkor sem, ha a közösség formálja az egyén véleményét.

Persze alapvetően hülyeség ezt leírni, hiszen evidencia. Ill. nem, mert a fórum alkotta közösségen belül is vannak olyanok, akik számára nem. Így aztán nem marad más választás...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Kinek a mije?
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 9:05 
Offline

Joined: 2007. June 2, Saturday, 18:27
Posts: 33
fejes.lászló írja
Quote:
A hozzászólás tartalma magánvélemény, a hozzászóló családjának, munkahelyének, vallásának, nemzetiségének jellemző vagy hivatalos álláspontját nem tükrözi.

Tessék mondani, mért ír le valaki olyasmit, hogy egy vallásnak vagy nemzetiségnek van (vagy nincs) valamilyen álláspontja? Ez nem marhaság? Akár tükrözzük, akár nem.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group