NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 4:39

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:10 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
"A finnugristát többféleképpen lehet érteni...... másrészt akárki, aki elfogadja, hogy a magyar leginkább finnugor nyelv, látván, hogy a nyelvrokonsággal tudományosan foglalkozók konszenzusa a finnugor rokonságot tartja megalapozottnak."

hát akkor ez a másrészt elég tág kategória.... tehát xy mondjuk horgász és finnugrista. akkor finnugrista kvázi az, aki "annak vallja magát", vagyis csak annyi a kritérium, h fogadja el ezt a rokonsági tézist. akkor tkp. az "evolucionista" kategóriához hasonló... én aszittem h tisztán kutatási, foglalkozási irányt jelöl egy nyelvésznél a finnugrista elnevezés.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Oda-vissza? Írói munkásság? Nem inkább egy pontig nyelvészként fungáltak aztán már nem? Marácztól 1989 óta nem találtam nyelvészeti munkát (na jó, talán egyet 2003-ból, de lehet, hogy nem kerestem eleget?) Én nem tudok valakit nyelvésznek tekinteni, ha időnként -- látszólag -- minden kényszer nélkül nyelvészeti szempontból nettó baromságokat mond.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 21:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
aki össze-vissza beszél a nyelvek rokonságáról és/vagy nyelvőrködik az per definitionem nem nyelvész.
Tudom, hogy így gondolod, csak fontos, hogy precízek legyünk: amikor ezt csinálja, akkor nem nyelvész. Deme László pl. kétségkívül nyelvész (amikor azt csinálja), Marácz L. is simán nyelvész (amikor azzal foglalkozik).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 19:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
tarka wrote:
a legjobban szeretek mkit nyelvésznek nevezni, és csak a sumerizmustól határolódni el meg a nyelvőrködéstől :-)
Én is így gondoltam: aki össze-vissza beszél a nyelvek rokonságáról és/vagy nyelvőrködik az per definitionem nem nyelvész. A finnugristát többféleképpen lehet érteni, egyrészt az a nyelvtörténész, aki ezzel foglalkozik, másrészt akárki, aki elfogadja, hogy a magyar leginkább finnugor nyelv, látván, hogy a nyelvrokonsággal tudományosan foglalkozók konszenzusa a finnugor rokonságot tartja megalapozottnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 18:23 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
Ajánlom figyelmedbe a Nyelv és társadalom c. "könyvét" (egyetemi jegyzet valójában). És még csupán egy anekdota, az én házi élményeimből:
"Ahogy vannak a világon fejlett és fejletlen kultúrák, úgy természetes, hogy vannak fejlett és fejletlen nyelvek is. Természetesen a fejletlen , az nem pejoratív jelző. Nem jelent semmi negatívat az adott nyelvre, illetve kultúrára nézve, csupán annyit, nem jutottak el arra a szintre, amelyen mi, európai emberek állunk."


jajajaj az idézetre. :-((( nagyon szomorú h ilyet mondott...
mondjuk egy kis előírójelleget mint nega éreztem nála, de sztem ő azon kevesek egyike, aki legalább up-to-date vmennyire... (wardaugh könyv), jó alapozó kurzus volt... kedvet is tudott csinálni a tárgyhoz. meg aztán jó munkát is kívánt a továbbiakban.... :-)
a Nyelv és Társadalmat csak olvasgattam...
áhh. mindegy...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 18:08 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
szigetva wrote:
Anélkül ugatok bele, hogy ismerném Szentgyörgyi Rudolf álláspontját. Nekem az az érzésem, hogy a sumeristákat a nyelvőrködők is cikizik, hisz ők többnyire finnugristák. A nyelvészeket mindkét csapat utálja. (Olyan ez, mint a pogány koppányisták (sumerosok, hunosok, stb.) meg a keresztény istvánisták (nyelvművelők). A nyelvészek meg a liberálbolsi zsidók persze. Remélem nem félreérthető: egyik csapatnak se a politikai/vallási nézeteire gondolok.) Vannak azonban érdekes átfedések, pl. amikor a nyelvművelő Balázs Géza a sumerista (eredetileg nyelvész) Maráczcal kvaterkázik.


na igen, ez igaz: a sumeristákat cikizik a nyelvőrködők. de amennyire én láttam Szentgyörgyi Rudolf nem volt se nyelvőrködő, se finnugrista. "szótárkészítőnek" :) tűnt .... v talán nyelvtörténész? egy nyelvtörténész ha nem "sumerista", akkor meg mképp finnugrász :-), nem? akkor most a finnugrista az szükségképpen nyelvtörténész... vagy belezavarodtam volna? a legjobban szeretek mkit nyelvésznek nevezni, és csak a sumerizmustól határolódni el meg a nyelvőrködéstől :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 5:38 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
szigetva wrote:
amikor a nyelvművelő Balázs Géza a sumerista (eredetileg nyelvész) Maráczcal kvaterkázik.


Atyaég... :shock:
ps. Annyiból jobban kedvelném a sumer-magyaros/magyarológus elnevezést a sumeristánál, hogy nehezebb keverni a sumerológussal :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: alkossunk szekértáborokat
PostPosted: 2006. October 11, Wednesday, 22:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Anélkül ugatok bele, hogy ismerném Szentgyörgyi Rudolf álláspontját. Nekem az az érzésem, hogy a sumeristákat a nyelvőrködők is cikizik, hisz ők többnyire finnugristák. A nyelvészeket mindkét csapat utálja. (Olyan ez, mint a pogány koppányisták (sumerosok, hunosok, stb.) meg a keresztény istvánisták (nyelvművelők). A nyelvészek meg a liberálbolsi zsidók persze. Remélem nem félreérthető: egyik csapatnak se a politikai/vallási nézeteire gondolok.) Vannak azonban érdekes átfedések, pl. amikor a nyelvművelő Balázs Géza a sumerista (eredetileg nyelvész) Maráczcal kvaterkázik.

[A szál eredetileg innen indult.]


Last edited by szigetva on 2006. October 12, Thursday, 22:28, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group