NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:43

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 21:46 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
molnarcili wrote:
Tolcsvai Nagy Gábor legjobb tudomásom szerint nem vall nyelvművelő nézeteket. Hogy "BG-i" lenne, az nagyon erős (és szerintem igazságtalan). Sok rosszat tudnék róla mondani, de pont ezeket nem...

Számomra Tolcsvainak, akit vagy 15 éve (akkor egyetlen egyszer) hallottam előadni (azért vannak ám annak is előnyei, ha az ember távol tartja magát a pofavizitektől:-) ) rendkívül erős kötődése van Balázs Gézához, mert azon a jászberényi névtani bohóckodáson tökéletesen egyforma volt a két ember: a semmiről beszéltek roppant arrogáns nagyképűséggel. Ez persze csak egy régi benyomás, amire nem szabad emberek és nézeteik megítélését bízni. Ezért inkább felhívnám e helyen a tisztelt nagyérdemű figyelmét Sándor Klára egyik terjedelmesebb írására („ ... ki nem nyelvész: én vagy te?”), amelyben az etnocentrikus szindróma és egyéb etológiai kategóriák segítségével vizsgálja az 1990-es évek nyelvművelő/nyelvész csatározásait. Ebből kiderül, hogy vannak a "Mi csoport" (az elvakult nyelvművelők) és az "Ők" (a nem-nyelvművelők). "Az Ők között vannak, akik nem kérdőjelezik meg a Mi csoport értékrendszerének egészét, csak esetleg bizonyos részleteit. A nyelvművelést a nyelvtudomány részének tartják, sőt, céljuk az, hogy tudományosabbá, s ezzel hatékonyabbá tegyék. Őket Reformerek-nek fogom nevezni -- mondja Sándor K. -- A Reformerek nem saját jószántukból kerültek ki a Mi csoportból (sőt többször is kinyilvánítják lojalitásukat), hanem „veszélyes nézeteik” miatt a Mi csoport vezetői rekesztették kívül őket." Tolcsvait ezen reformerek közé sorolják megnyilatkozásai: magyarán ő igenis nyelvművelő, csak nem az idióta fajtából. Az érveket és bizonyítást olvassa el ki-ki maga.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 17:42 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
molnarcili wrote:
De a "Nyelvi norma" c. hosszabb értekezését sajnos nem olvastam. Abban vallja a nyelvművelő nézeteit?


Én olvastam anno, és nem emlékszem ilyesmire benne, de majd előveszem újra.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 17:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Legjobb példája ennek a középiskolai nyelvtantankönyv-sorozata (na, ezt hány szóba írjuk?), amely az általam ismert sorozatok közül talán a legkevésbé preskriptív szemléletű. (A 90-es évek közepe-végén jelnetek meg.)
A stlisztika-jegyzetében (1996-os, talán) halvány utalásra sem emléxem, amelyből ilyesmi derült volna ki; a szövegtan-könyvében semmi ilyesmi sincs (az 2000-es, talán). De a "Nyelvi norma" c. hosszabb értekezését sajnos nem olvastam. Abban vallja a nyelvművelő nézeteit?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 17:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Tolcsvai Nagy Gábor legjobb tudomásom szerint nem vall nyelvművelő nézeteket. Hogy "BG-i" lenne, az nagyon erős (és szerintem igazságtalan). Sok rosszat tudnék róla mondani, de pont ezeket nem...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 16:00 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Billiboj wrote:
>Egészen pontosan hogyan is kerül a képbe Tolcsvai Nagy Gábor???


Mint volt alkalmam megtapasztalni, hasonló nyelvvédelmi attitüd jellemzi, legalábbis ugyanolyan (BG-i) érveket hallottam töle ezügyben (2002, norma, sztenderd, nyelvi rétegzödés szeminárium). Ö csupán kevésbé konfrontatív ill. médiasztár.


Hát ez nagyon meglepő :roll: Volt alkalmam párszor beszélni vele, és kiváló elmét ismertem meg benne, mindenféle nyelvművelői attitűd nélkül, amennyire az írásait ismerem, azok sem tükröznek ilyen álláspontot. :?
Nem lehet, hogy útközben megváltoztatta a nézeteit ez ügyben (is)?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 9:36 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
>Egészen pontosan hogyan is kerül a képbe Tolcsvai Nagy Gábor???


Mint volt alkalmam megtapasztalni, hasonló nyelvvédelmi attitüd jellemzi, legalábbis ugyanolyan (BG-i) érveket hallottam töle ezügyben (2002, norma, sztenderd, nyelvi rétegzödés szeminárium). Ö csupán kevésbé konfrontatív ill. médiasztár.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 28, Tuesday, 5:39 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Billiboj wrote:
Nem bírtam tovább, regisztráltam... :)

Pető Balázs vagyok, 2002-ben végeztem, SEAS, nem nyelvészként.

Szeretném megköszönni Szigetvári Péternek és kollegáinak, hogy a hozzám hasonló, alulképzett konyhanyelvészek heves érzelmeit megfogalmazzák és érvekkel támasztják alá. (Egyszerű undergraduate-ként nem mehettem volna oda BG-hoz és TNG :evil: -hoz, legalábbis nem tudtam volna mit mondani, szakmailag.)

Ígérem, most nagyon megtanulok mindent a témában, hogy esetleg segíthessek valamiben - remélem, adódik lehetőség az együttműködésre.

Legjobbakat,

PB

amúgy milyen MNemzet-cikk? Hol???
thx


Egészen pontosan hogyan is kerül a képbe Tolcsvai Nagy Gábor???


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group