NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 21:51 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Asszem, a Mancs sose onlájnosítja magát teljesen, úgyhogy lehet, hogy lemaradtok róla.


Én spec nem, csak eltelik egy-két hét, mire eljut hozzám a példány... :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 19:44 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
én csak beleolvastam, zavarosnak tűnt nekem is

Szerintem alapvetően jól bírálja a nyelvművelőket, és egyáltalán, nem mond rosszakat, kivéve azt a butaságot, hogy a nyelvművelőkkel szembenállókat a transzformációs generatív nyelvtan képviselőiként azonosítja, és az innátizmussal hozza összefüggésbe azt, hogy mi bajuk van a nyelvművelőkkel. Szerintem ezt a butaságot se rossz szándékból mondja, hanem valamit alapvetően nem ért (pedig biztos olvasott Nádasdyt meg ieneket).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 19:44 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
erik.svoboda wrote:
Maj' ha lesz online, szólj.


Asszem, a Mancs sose onlájnosítja magát teljesen, úgyhogy lehet, hogy lemaradtok róla.

Lehet, hogy később szkennelem, de nem merem ígérni, hogy belefér az estémbe.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 19:14 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
én csak beleolvastam, zavarosnak tűnt nekem is


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 24, Sunday, 16:24 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Maj' ha lesz online, szólj.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 23, Saturday, 23:18 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
Az interjúban többször is szóba kerül a nyelvművelés kérdése, ezért hoztam ide. Nem érthető túlzottan számomra, amit képvisel, ráadásul nyelvművelők--nemnyelvművelők ellentétét valami egészen furcsa leegyszerűsítésben írja körül. Szal, kiváncsi lennék, mit gondoltok róla.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 23, Saturday, 23:06 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
erik.svoboda wrote:
Ezt akartad belinkelni?
Jajj, bocsánat, nem vettem észre, hogy ilyen béna ez a honlap. A magyar nyelv kézikönyvtára c. sorozatot akartam belinkelni, aminek az első kötete a Mártonfi--Laczkó-féle Helyesírás, és a második kötete ez a Tolcsvai-szerkesztette kötet, az Idegen szavak szótára (ami a kiadó honlapján legrövidebb úton az Újdonságok link alól érhető el.) (A sorozatot is ő szerkeszti, mármint a TNG.).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 23, Saturday, 22:51 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Ezt akartad belinkelni?

Crystal, David A nyelv enciklopédiája 4800 Ft
Gósy Mária Fonetika, a beszéd tudománya 3500 Ft
Gósy Mária Pszicholingvisztika 4180 Ft
Hajdú Mihály Általános és magyar névtan 4580 Ft
Hernádi Sándor Beszédművelés 3180 Ft
Kiss Jenő (szerk.) Magyar dialektológia 3480 Ft
Kiss Jenő - Pusztai Ferenc (szerk.) Magyar nyelvtörténet 4980 Ft
Szikszainé Nagy Irma Szövegértés - szövegelemzés - szövegalkotás 2480 Ft
Szikszainé Nagy Irma Leíró magyar szövegtan 4180 Ft
Wardhaugh, Ronald Szociolingvisztika 2980 Ft
É. Kiss Katalin - Kiefer Ferenc - Siptár Péter Új magyar nyelvtan 3280 Ft


Mert ez tűnik olyan sorozatnak...

(Úgy látszik, egyesek még a keretes honlapoknál tartanak...)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 23, Saturday, 22:08 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
Az erederti témához adalék: Az e heti Magyar Narancsban van egy interjú Tolcsvai Nagy Gáborral az Osirisnál megjelenő sorozata új darabja kapcsán. (Még nincs online, ha lesz, belinkelem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 23:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tarka wrote:
remélem a felülvizsgálati logopédusok a helyükön voltak, és a lány "megfelelt"....
Szerintem érdemes lenne megpróbálni kideríteni. Én már a "mikorfonbizottságokkal" kapcsolatban is fontolgattam, hogy valami jogi eljárást kéne velük szemben kezdeményezi, de asszem, azok közbe megszűntek. Viszont az az eset, amiről te beszélsz, sztem alkotmányjogászért kiált (kivéve, ha jól végződött).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:56 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
kalman wrote:
Szerintem az, hogy a nyelvművelés legitim (sőt, "tudományos") tevékenység, igen sok olyan ember számára triviálisnak tűnik ebben az országban, akik maguk nem nyelvművelők, hanem mondjuk magyar- vagy más tanárok, újságírók stb. Nem csodálkoznék, ha TNG is ezek közé tartozna. (Persze, aki foglalkozásszerűen magyarnyelvész, az munkássága során még legalább egy-egy nyelvművelő cikket is meg szokott ereszteni.) Ennek szerintem az az oka (azt hiszem, ezt az ÉS-cikkben is írtam), hogy a nyelvművelőknek sikerült elérniük, hogy a közvéleményben a nyelvhasználat pallérozása (nyelvi illemtan) teljesen összekeveredjen a nyelv védelmével (a "káros folyamatokkal" szemben). A legtöbben például nem tudnak különbséget tenni az egyetlen valóban "káros folyamat" (a nyelv kihalása vagy az abba az irányba való elindulás) és például a nyelvrasszizmus között (ez utóbbi kifejezést arra találtam ki, amikor valaki származásuk szerint különbséget tesz a szavak között). Ilyen például Balázs Géza is, akinek pedig a szakmája mégiscsak összefügg a nyelvészettel, akkor mit várunk a félig-meddig laikusnak tekinthetőktől?




2 dolog jutott most eszembe,. bár nem szorosan kapcs most ide:
1. az emberek, akik ha meghallják h magyar szakos vagyok, intuitíve feltételezik azt h én jobban birtokában vagyok vmiféleképp ezzel a "helyes beszédnek"

2. (csak a rasszizmusról) felvételiztem a tanítóképzőbe, és bár az alkalmassági vizsga logopédiai részéhez kiadott előzetes tájékoztatóban az volt benne, h (természetesen) a tájszólás nem kizáró ok a "megfelelt"- hez, az előttem (tájszólásban) vizsgázót az olvasási feladatnál a krapek mégis leküldte felülvizsgálatra mert mégsem tudta eldönteni h akkor ez most kizáró ok-e vagy nem? remélem a felülvizsgálati logopédusok a helyükön voltak, és a lány "megfelelt"....


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 30, Thursday, 13:26 
Offline

Joined: 2006. March 11, Saturday, 11:47
Posts: 6
Nem vállalják vagy vallják, ill. titkolják, leplezik a nyelvművelést, hanem ez a természetes közegük, ezek a reflexeik

Errol mondjuk nem vagyok meggyozodve. Abban a bizonyos zarvanyban eleg sokan dolgoznak, egy atlaghallgato pedig jo, ha 5 tanar oktatoi magatartasat megismeri. Nem allitom, hogy soha nem hangzott el katedrarol a "marpedig nyelvi norma KELL" kijelentes, ami valoban, hmm, kellemetlen, de nekem valahogy meresznek tunik az egesz intezet letudomanytalanozasa.

_________________
Viktor


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 30, Thursday, 5:35 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Billiboj, szerintem nem volt felesleges a thread. Engem például lehet, hogy megmentett néhány nagyon kellemetlen pillanattól :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 29, Wednesday, 22:45 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
ktam wrote:
Amikor az előbb írni kezdtem ehhez az idézethez akartam csatlakozni, csak lusta v. türelmetlen voltam lejjebb tekerni a képernyőt. De fontosnak tartom, ezért visszatértem:-)
molnarcili wrote:
Egyébként, őszintén szólva, tökre nem tetszik, hogy ezekkel a szavakkal, kategóriákkal embereket, személyeket bélyegzünk meg és nem műveket, életműveket, gondolatokat, állításokat. Ez tökre zavar engem, olyan rossz szájízt ad.

Szóval, Cili, nagyon igazad van.


Igazatok/igazuk van. Ismét elnézést kérek, egy egyszeri, privát, dokumentálatlan élményre hivatkoztam, ami tudománytalan és unfair.
Viszont minket is minősít, hogy ilyenkor itt értekezünk, ahelyett, hogy frissen csapolt világost fogyasztanánk élőszó mellett :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 29, Wednesday, 22:40 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Amikor az előbb írni kezdtem ehhez az idézethez akartam csatlakozni, csak lusta v. türelmetlen voltam lejjebb tekerni a képernyőt. De fontosnak tartom, ezért visszatértem:-)
molnarcili wrote:
Egyébként, őszintén szólva, tökre nem tetszik, hogy ezekkel a szavakkal, kategóriákkal embereket, személyeket bélyegzünk meg és nem műveket, életműveket, gondolatokat, állításokat. Ez tökre zavar engem, olyan rossz szájízt ad.

Szóval, Cili, nagyon igazad van.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group