NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 4:05

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 11:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Be kell záratni azokat a helyeket, ahol nagy tételben másolnak jogvédett könyveket.


Zárassuk be a könyvtárakat!

Mert az a rossz hírem, hogy a csóró tanszéki, kari és egyetemi könyvtárak nagytételben fénymásolják a könyveket, ugyanis egyáltalán nincs pénzük arra -- mondják persze ők --, hogy új könyveket vásároljanak (új=2000 után jelent meg).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 11:01 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Szerintem is a virtuális megjelentetés a jövő. Biztos tudjátok, hogy a John Benjamins az elmúlt kb. 15 évben megjelent szinte összes könyvét olvashatóvá tette a neten. Letölteni és nyomtatni persze csak pénzért lehet, de így is óriási segítség, főleg, ha csak egy-egy tanulmányra van szükség egy kötetből.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 10:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Váradi Tamás ezt írta nekem (véletlenül magánlevélben):
Váradi Tamás wrote:
Nem világos számomra, mi a végső cél?

1) Az újranyomás
2) A tartalom eljuttatása a mindenkori érdeklődőkhöz.

1) persze egyik eszköze lehet 2)-nek, viszont 2) megvalósulásának nem kizárólagos útja 1).
Erre én azt válaszoltam, hogy sajnos a magyar közönség legnagyobb részénél (gondoljatok általános és középiskolai tanárokra) még mindig 1) a 2) megvalósulásának kizárólagos útja. Én valami olyan megoldásra (mozgalomra?) gondolok az átmeneti időszakban, hogy a könyveket és cikkeket elsősorban virtuálisan kellene hozzáférhetővé tenni, mert a mai technológia mellett mindenkinek ez a legelőnyösebb, ugyanakkor létre kéne hozni egy alapot, amiből ezeknek a virtuálisan elérhető dolgoknak a fizikai propagálását (könyvesboltokban, oktatási intézményekben való reklámozását stb.) finanszírozni lehetne. Hüjeség?

A rend kedvéért idemásolom azt a többi okosságot, amiket Váradi írt, mert télleg csak véletlenül küldte magánlevélben:
Váradi Tamás wrote:
ad 1)

Ha elsődlegesen mindenáron könyv alakban szeretnéd a tartalmat életben tartani, akkor persze a kiadókat kell érdekeltté tenni ebben. Ideális esetben a könyv kiadási/terjesztési költségei megtérülnének. Mivel ez nincs így, akkor az utánkiadást is támogatni kéne. Ha tehát ezt az utat tekintjük, a megoldás egyszerű: tessék mindig támogatást adni az utánkiadásnak! Latolgathatjuk ennek gyakorlati esélyeit, de mint probléma, ez nekem ilyen egyszerűnek tűnik.

ad 2)

Én az internetes közzétételben már most is több lehetőséget látok, mint Te, különösen a diákok körében.
A jövő pedig, amint Te is rámutatsz itt sokkal kisebb szűk keresztmetszetet mutat, mint a folytonos újranyomás.
Valahogy jogilag azt kéne elérni, hogy ha a Kiadó nem szándékozik többet kiadni a művet (mert pl. támogatás hiányában nem tartja gazdaságosnak, támogatást meg nem adnak rá), akkor jogszerűen közre lehessen adni az Interneten. Persze mindez feltételezi, hogy szerzők ehhez partnerek azaz őket pusztán művük minél szélesebb körben való terjesztése vezeti és nem a remélt jogdíj.

Röviden, jó dolog a papír könyv, de ha már így állnak a dolgok, akkor legalább elektronikusan legyen elérhető a könyvek tartalma.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 10:21 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
szigetva wrote:
És mennyibe kerül egy lap fénymásolása? Ha mondjuk 10Ft, akkor egy 300 oldalas könyv 1500-ba jön, és még nincs rendesen bekötve. Csak azt nyilván nem te (én, mi) fizeted/em/jük, hanem a tanszékünk, munkahelyünk, apuka munkahelye, stb.


Hát olyan helyre ne menj, ahol 10 forint egy oldal :)
És miért ne én fizetném? Az én tanszékeimen (ahol diák vagyok), nincs fénymásolás. Apuka munkahelyén detto. Bizony én fizetem, és ha egy 300 oldalas köny 1500-ba jön is ki, az még mindig nem 3200, mint a könyv, amit éppen a kezemben tartok. És akkor még nem beszéltünk az angol szakirodalomról, ami "átlag" diáknak végképp teljesen megfizethetetlen, viszont bizonyos témákban sokkal fontosabb, mint a magyar. És még könyvtárban sem nagyon elérhető egy jó része. (Ennek az egyik oka például, hogy az Akadémiai könyvtárat egyesek úgy használják, hogy évekig fektetnek maguknál könyveket, így még azt is elintézve, hogy a diákok - akik csak helyben olvashatnak - bele se tudjanak nézni a könyvekbe. Ha nagyon durva akarnék lenni, azt mondanám, hogy rajtuk kéne úthengerrel átmenni - de hát nem akarok nagyon durva lenni :wink: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 9:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
És mennyibe kerül egy lap fénymásolása? Ha mondjuk 10Ft, akkor egy 300 oldalas könyv 1500-ba jön, és még nincs rendesen bekötve. Csak azt nyilván nem te (én, mi) fizeted/em/jük, hanem a tanszékünk, munkahelyünk, apuka munkahelye, stb.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 8:30 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Be kell záratni azokat a helyeket, ahol nagy tételben másolnak jogvédett könyveket. A tettenérés esetén a fénymásológépet úthengerrel szétzúzni. Diákokkal éreztetni, milyen szemét dolog fénymásolt könyvből tanulni. Jobb ötletem nincs.

Amúgy ha sok diáknak kellene most is a könyv, és nem lehet megszerezni könyvtárból stb. elegendő példányban, akkor elvileg ők fizetőképes keresletet jelenthetnének, nem? Persze hacsak nem fénymásolnak :evil:


Ugye viccelsz? Bölcsész diákok, mint fizetőképes kereslet???? Szerinted jókedvünkben fénymásolunk orrba-szájba? Nemrég a kezembe került 2 magyar könyv, amire elég nagy szükségem lett volna. 7.000 forint a kettő. Eldönthettem, hogy a hónap utolsó hetében paprikás krumplin élek, vagy nem olvasok.... És én még egy átlagon felüli helyzetben lévő diák vagyok.

Bocsánat a hangnemért, de ettől szétrobban az agyam, amikor valaki simán figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy ma itthon bölcsész diáknak lenni egyet jelent a folyamatos küszködéssel a legalapvetőbb dolgokért, tanulmányi eredményektől függetlenül.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. February 12, Sunday, 0:40 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Be kell záratni azokat a helyeket, ahol nagy tételben másolnak jogvédett könyveket. A tettenérés esetén a fénymásológépet úthengerrel szétzúzni. Diákokkal éreztetni, milyen szemét dolog fénymásolt könyvből tanulni. Jobb ötletem nincs.

Amúgy ha sok diáknak kellene most is a könyv, és nem lehet megszerezni könyvtárból stb. elegendő példányban, akkor elvileg ők fizetőképes keresletet jelenthetnének, nem? Persze hacsak nem fénymásolnak :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Könyvek és virtuális könyvek
PostPosted: 2006. February 11, Saturday, 18:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
A következő problémába szaladtam bele, most már nem is először: a kiadók és könyvterjesztők nem eléggé érdekeltek a könyvek újranyomásában, általában egyszeri kiadás után kapnak támogatást, az újranyomások után már nem; ha egy könyv jól használható (pl. az oktatásban), akkor nagyon sokan fénymásolják, és nem veszik meg elegen. Ettől eltűnnek a könyvesboltokból (ez történt pl. a Hárompercesek a nyelvről és a Magyar leíró nyelvtan: Mondattan I. c. köteteinkkel), aminek az a következménye, hogy a létezéséről is csak szóbeszéd útján lehet tudomást szerezni, példányhoz pedig csak sokszorosítással lehet jutni.

Mindannyian szeretnénk, ha az emberek (különösen a diákok) könnyen hozzáférhetnének a szövegeinkhez. Szívesen feltennénk őket az internetre (gondolom, ez akkor lehetséges, ha a kiadó hozzájárul), de az internet-használat Magyarországon még messze nem olyan elterjedt, hogy a virtuális hozzáférés megoldja a fenti problémát (így is csak szóbeszéd útján terjed a könyv létezése), sőt, súlyosbítja, mert ha egy könyv virtuálisan elérhető, akkor a kiadó még kevésbé érdekelt az újranyomásban (kisebb a várható vevők köre).

Mi szerintetek a megoldás erre? (Tudom, hosszú távon az, hogy az internet használata sokkal szélesebb körben elterjed. De ki tudja, mikor lesz az. Szóval rövidebb távon?)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group