NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 11:53

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 8, Wednesday, 23:30 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Igaz, de a lényeg az, hogy az anomália oka végső soron nálad is a copy-paste volt. Vagyis ha saját kútfőmből simán írok egy mondatot, az a közepén csak nem fog magától betűtípust váltani (akár a képernyőn, akár nyomtatásban). Aztán meg vissza.


Ja, arra akartam kilyukadni, hogy egy teljesen akármilyen saját dolgozat szerkesztése során is copypastel az ember oda-vissza...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 23:31 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
prezzey wrote:
A betűtípusos másolós dologról csak annyit, hogy most (szó szerint most) írok egy műhelymunkát, és az SPSS-szel szépen kitermelt táblázataimat bemásoltam egy Winword dokumentumba (amit meg OpenOffice-ból konvertáltam át), monitoron teljesen jól nézett ki, kinyomtatva vettem észre, hogy bumm, a táblázatoknak teljesen más a betűtípusa, mint a szövegnek. (De ez sem következetesen, mert nem mindet az SPSS-szel csináltam.) Úgyhogy ilyen tényleg történik "magától" is.


Igaz, de a lényeg az, hogy az anomália oka végső soron nálad is a copy-paste volt. Vagyis ha saját kútfőmből simán írok egy mondatot, az a közepén csak nem fog magától betűtípust váltani (akár a képernyőn, akár nyomtatásban). Aztán meg vissza. :?:

szigetva wrote:
Mi a hallgatót megbuktathatjuk, ezt meg is tesszük


Vagy nem. (Legalábbis nem mindenki.) Nekem alulnézetből az a benyomásom, hogy egy csomó tárgyból elmondják, hogy a plagizálás rossz és ilyen-olyan nagyon súlyos szankciói vannak, szépen felsorolva, ijesztően, aztán a szemináriumi dolgozat beadása előtti este csak befigyel a pinkmonkey és társai, és bizony sokaknál. Ennek ellenére még nem hallottam olyan szemináriumról, ahol tucatjával dobták ki az embereket emiatt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 23:28 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Az illető nem nagyon ismeri a magyar nyelvészeti irodalmat, de hivatkozni azért persze akart valahogy. Mivel a Bevezetésből azonosítani tudta, hogy az őt érdeklő fejezetet ki is írta, következetesen (XY 2001)-el hivatkozta le azokat az állításokat is, amiket nem XY talált ki vagy írt le először.


Persze nem ismerem pontosan a körülményeket, de ha valamilyen ötletre, adatra Varasdi (2005)-ként hivatkozom, az még önmagában nem jelenti, hogy azt gondolom/állítom, hogy Varasdi találta ki. Ha olyan általános--összefoglaló műre hivatkozom, mint a MaLeNy, akkor egyértelmű, hogy az ott olvasottak nem feltétlenül az adott szerző fejéből pattantak ki. Egyébként a javaslatod már csak azért is helyes, mert a MaLeNy Bevezetése maga is leszögezi, hogy az előmunkálatokban nem csak a szerzőként feltüntetett személyek vettek részt, sőt, a fejezetekkel kapcsolatban sem szerzőkről, hanem [kissé komikus módon] "elsőrendű alkotók"-ról beszél. SZóval eleve furcsa, hogy az illető úgy döntött, hogy az adott "elsőrendű alkotó" nevével hivatkozik...

Quote:
az SPSS-szel szépen kitermelt táblázataimat bemásoltam egy Winword dokumentumba (amit meg OpenOffice-ból konvertáltam át), monitoron teljesen jól nézett ki, kinyomtatva vettem észre, hogy bumm, a táblázatoknak teljesen más a betűtípusa, mint a szövegnek.


1. Az OO-ból rtf-ben elmentett és elemailezett szövegeimet időnként úgy látom vissza más kezében kinyomtatva, hogy bekezdésenként változik a betűtípus.

2. A múltkor három sort írtam Wordben, és kinyomtattam: a képernyőn tökéletesen meglevő ő a kinyomtatott szövegből hiányzott (még csak a helye sem maradt meg).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 22:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kenesei wrote:
A szegedi egyetem Angol-Amerikai Intézete aláírat a hallgatókkal egy nyilatkozatot, amely szerint munkájuk nem tartalmaz plagizált szöveget. Ha kiderül a plágium, akkor simán elbukják a szakdolit, a záróvizsgát vagy a szigorlatot, és kezdhetik újra. Semmi tanulmányi osztály, dékánh., ilyesmi.
Az nem-csaltam nyilatkozatot (még egy) az ELTE Angol--Amerikai Intézetében is minden szakdolgozó aláírja. A nyelvészeti szemináriumi dolgozatok esetében is van egy ilyen aláirandó nyilatkozat. A hallgató aláírja, majd plagizál. Az ELTÉn (és meglepne, ha ez Szegeden máshogy lenne) az intézeteknek nincsen joguk fegyelmi bizottságot létrehozni. Ezt csak a Dékán teheti meg. Hallgatót ő vesz fel és ő bocsáthat el. Mi a hallgatót megbuktathatjuk, ezt meg is tesszük, de vérszomjas vadállatként többre vágynánk. Például, hogy két évig ne kaphasson semmilyen ösztöndíjat, vagy ne iratkozhasson be. Mert megbukni jóval kisebb vétséggel is meg lehet, pl. hogy egyszerűen, becsületesen hülyeséget ír. Szegeden van pallósjogotok? Vagy hogy kell ezt csinálni?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 22:44 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
A betűtípusos másolós dologról csak annyit, hogy most (szó szerint most) írok egy műhelymunkát, és az SPSS-szel szépen kitermelt táblázataimat bemásoltam egy Winword dokumentumba (amit meg OpenOffice-ból konvertáltam át), monitoron teljesen jól nézett ki, kinyomtatva vettem észre, hogy bumm, a táblázatoknak teljesen más a betűtípusa, mint a szövegnek. (De ez sem következetesen, mert nem mindet az SPSS-szel csináltam.) Úgyhogy ilyen tényleg történik "magától" is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 22:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes wrote:
kenesei wrote:
Újra kérdem a vita olvasóitól: ha egy diák/olvasó csak az egyébként tényleg jó MLNy-t forgatja, akkor mire gondolhat, hogy ki találta ki az abban szereplő elemzéseket?


Nem mintha helyeselném a MaLeNy gyakorlatát, de egy biztos: nem arra fognak gondolni, hogy a leírtakat mind a feltüntetett szerzők találták ki. Ezt épeszű ember nem gondolhatja. Persze nyilván nem szerencsés, ha egyáltalán nicsenek hivatkozások, de pl. a StrMNy3 hivatkozásai is inkább a további olvasmányokhoz szolgálnak útmutatóul, mint valódi hivatkozások. A MaLeNy gyakorlata tehát lehet nagyon szerencsétlen, de nem tisztességtelen, mert nem kelti azt a látszatot, hogy mindent a szerzők találtak ki.


Persze, aki valamennyire is járatos a nyelvészetben (de valószínűleg az is aki nem), nyilván nem fogja azt hinni, hogy az a hat ember, aki szerzőként van feltüntetve olyan okos lenne, hogy egy félév alatt ezt mind a semmiből kitalálta. De vannak finomabb problémák is, mint pl. a következő.

Név nélkül mondom el, hogy egyszer kaptam egy cikket lektorálásra, amiben a szerző a MLNy egyik fejezetében kimondottakra hivatkozik. Az illető nem nagyon ismeri a magyar nyelvészeti irodalmat, de hivatkozni azért persze akart valahogy. Mivel a Bevezetésből azonosítani tudta, hogy az őt érdeklő fejezetet ki is írta, következetesen (XY 2001)-el hivatkozta le azokat az állításokat is, amiket nem XY talált ki vagy írt le először. A cikk egyébként egész érdekes volt, úgyhogy én azt írtam a szerkesztőnek, hogy jó ötlet volna közölni, de emellett egy külön bekezdésben elmagyaráztam a szerzőnek is röviden azt, miért is nem teljesen korrekt, ha személy szerint XY magánteljesítményének tulajdonítja a megfigyeléseket/elképzeléseket, amiket felhasznál. Javasoltam neki, hogy cserélje ki a hivatkozásokat valami neutrálisabbra, pl. Kálmán et al.-ra vagy valami hasonlóra. Ezt egyébként meg is tette a kinyomtatott változatban. Ha a későbbi kiadásokban lenne egy részletes irodalomjegyzék, az ilyen malőrök elkerülhetőek lennének.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 21:42 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
kenesei wrote:
Újra kérdem a vita olvasóitól: ha egy diák/olvasó csak az egyébként tényleg jó MLNy-t forgatja, akkor mire gondolhat, hogy ki találta ki az abban szereplő elemzéseket?


Nem mintha helyeselném a MaLeNy gyakorlatát, de egy biztos: nem arra fognak gondolni, hogy a leírtakat mind a feltüntetett szerzők találták ki. Ezt épeszű ember nem gondolhatja. Persze nyilván nem szerencsés, ha egyáltalán nicsenek hivatkozások, de pl. a StrMNy3 hivatkozásai is inkább a további olvasmányokhoz szolgálnak útmutatóul, mint valódi hivatkozások. A MaLeNy gyakorlata tehát lehet nagyon szerencsétlen, de nem tisztességtelen, mert nem kelti azt a látszatot, hogy mindent a szerzők találtak ki.

Ezzel szemben ha valaki formálisan tesz hivatkozásokat a művébe, de nem minden ötletének forrását tünteti fel, vagy szó szerint vesz át más művéből részleteket (persze azt, hogy emellett még lekorszerűtlenezzék a forrást, csak igazán kevesek engedik meg maguknak), az tisztességtelenül jár el.

Szóval a kérdésedre egyenesen válaszolva: legrosszabb esetben nem fogja tudni, de azt sem, ha az adott szaksz, ötlet stb. valóban a szerzők találmánya...

Quote:
A szegedi egyetem Angol-Amerikai Intézete aláírat a hallgatókkal egy nyilatkozatot, amely szerint munkájuk nem tartalmaz plagizált szöveget. Ha kiderül a plágium, akkor simán elbukják a szakdolit, a záróvizsgát vagy a szigorlatot, és kezdhetik újra.


Mondjuk az utóbbi három évben ez hány konkrét eljárást jelentett? És mit jelent az "elbukás"? Újra neki kell futniuk, mintha csak megbuktak volna?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 20:46 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kenesei wrote:
A csalás a vizsgán is csalás (másolás, puskázás stb. ) Amerikai tapasztalatom, hogy az egymás nyakában ülő vizsgázók rá se néztek egymás készülő dolgozataira. Ki érti ezt? (Azért én sejtek valamit.)


Önző individualisták. :) Semmi szolidaritás, atomizált társadalom, mindenki csak a maga pecsenyéjét sütögeti. Biztos hogy ebbe az irányba akarunk fejlődni? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 17:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes wrote:
Itt "kolléga" alatt azonos helyen dolgozó kutatót értesz?
Persze. Elnézést a homályos fogalmazásért.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 17:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
A kollégák idézésével kapcsolatban egyes tanszékeken kifejezetten nyomást gyakorolnak az oktatókra és a diákokra.


Itt "kolléga" alatt azonos helyen dolgozó kutatót értesz? Mert végülis a szakmában mindenki tartható kollégának, nem?

Quote:
Összeségében az a benyomásom, hogy itt egy olyan képet fest(eget)ünk, miszerint nálunk mindenki lop, tanár a diáktól, diák a diáktól, tudós a tudóstól, stb.


Arról nyilván nincs szó, hogy mindenki lop, inkább csak arról, hogy csak az nem lop, akit ettől belülről elrettent valami. Viszont ha mégsem, akkor senki nem szív azért, mert tisztességtelen. Ha a büntető törvénykönyvből kivennék az emberölés büntettét, akkor sem kezdene mindenki gyilkolászni. Az mégis elvárható, hogy ha valaki embert öl, akkor ezt ne tehesse meg büntetlenül. És furcsa lenne azért nem foglalkozni az emberöléssel, mert nem mindig bizonyítható egyértelműen. A rendőrségek gyakran több milliót elköltenek arra, hogy egy-egy ilyen ügyet felgöngyölítsenek, még akkor is, ha nem várható, hogy a feltételezett tettes még egyszer elköveti a bűnt, tehát nem a további károk megelőzéséről van szó.

Persze nekünk nem kell ilyen messzire mennünk, nem arról van szó, hogy a tolvajokat le kéne csukni (feltehetően nincs is olyan törvény, ami alapján le lehetne csukni valakit, mert szó szerint vesz át részleteket más művéből anélkül, hogy hivatkozna rá), csupán arról, hogy a tudományos közösségben legyen annyi tartás, hogy kiveti maga közül az ilyeneket. Mivel sajnos az emberek jobban tisztelik az intézményeket, mint az elveket, talán érdemes lenne intézményesíteni a dolgot. De ha nem, akkor mit lehetne tenni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Javaslat
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 15:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kamperg wrote:
varasdi wrote:


Kaptam 348 Üdvözlégy Máriát és 13 Miatyánkot. Nemtom, időnként k*rva nehéz lehet kereszténynek lenni. (Na ez gondolom, még két Üvözlégy Mária).


Ez az egész nyilván egy vicc. Pusztán azt akartam mondani vele, hogy ugyanolyan abszurdnak gondolom ezt a gyónáscentrumot, mint a fenti site-ot.

Összeségében az a benyomásom, hogy itt egy olyan képet fest(eget)ünk, miszerint nálunk mindenki lop, tanár a diáktól, diák a diáktól, tudós a tudóstól, stb. Anélkül, hogy tagadnám, hogy lehetnek ilyen esetek, azt nem gondolom, hogy ez lenne az általános, és egy erkölcsi fertőben mozgunk nap mint nap. Lehet, hogy naiv vagyok, de én alapvetően mást láttam eddig.

De az ilyen esetek nagy részével szemben semmiféle bizottságosdi nem védene meg, és nem csak azért, amiket már előzőleg elmondtam, hanem azért is, mert ezek a dolgok többnyire nem jól bizonyíthatóak. Pl. az 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról --- ide tartozik a tudományos alkotások védelme is --- ugyan egy csomó dologról explicite kimondja, hogy védelem alatt áll, de nyilvánvaló, hogy bármely ilyen jogsértés bizonyítása általában szinte teljesen lehetetlen. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen bizottsággal vagy egyenesen a bírósággal való fenyegetettség légkörében nem sok kedve lenne az embernek bármit is csinálni, hiszen komoly jogkövetkezményei lehetnek még a tévedéseinek is (és azt se igazán könnyű bebizonyítani, hogy nem kifejezett rossz szándékkal hanem feledékenységből mulasztott el valaki egy hivatkozást). Murphy: "To steal ideas from one person is plagiarism; to steal from many is research." (Forrás: http://www.robinsweb.com/humor/murphy.html :))

Egyébiránt az az ötletgazda felelőssége is, hogy ne tudják tőle elcsórni az ötleteit, vagy ha igen, akkor a lopás ténye később egyértelmű módon bizonyítható legyen.

Egyébként az említett törvényre vonatkozó tudásomat innen loptam: http://www.nonprofit.hu/hirek/egyhir/68011.html :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 15:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
off

Kíváncsi vaygok, milyen teológiát követ ez a gép, én pl. a szombat tiszteletben tartásával szembeni komoly vétket gyóntam tesztképpen, és két nap böjtöt kaptam. Ha emlékeim nem csalnak, a zsidó vallásban nincs gyónás (és nyilván nem az atya, a fiú és a szentlélek nevében köszömntenek, ugyebár), a katolikusok viszont tesznek a szombatra, úgyhogy ez valami szombatos kisegyházé lehet (bár megfigyeléseim szerint minél protestánsabb egy egyház, annál kevésbé gyóntat).

Namármost ezen kívül a gyóntató figyelmeztet, hogy ha ez túl sok egyszerre, akkor kisebb szakaszokra bonthatom, sőt, ha kétségeim vannak, akkor konzultáljak orvossal!

Úgy döntöttem, nem konzultálok, a böjtöt beosztom a következő hat éjszakára, az alvás 8-8 órájára.

on

Van valakinek elképzelése arról, hogyan lehetne ma emelni a szakma etikai szintjét?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 14:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
szigetva wrote:
Na de mingyár' ránkdörren valami gazda, hogy offtopik vagyunk.
Dörrrrrrr!!! :twisted: :twisted: :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Javaslat
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 14:34 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
varasdi wrote:


Kaptam 348 Üdvözlégy Máriát és 13 Miatyánkot. Nemtom, időnként k*rva nehéz lehet kereszténynek lenni. (Na ez gondolom, még két Üvözlégy Mária).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Javaslat
PostPosted: 2005. June 6, Monday, 11:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
(A saját szakdolgozatomról majd legközelebb a gyónásközpontba írok...)


A fórum vallásos leágazásának tekinthető Gyónásközpont népszerűségének radikális növekedésével előbb-utóbb ki kell dolgozni a megfelelő gyónási protokollokat is, mert a technikai részletek egyelőre a homályba vesznek. A rendszerépítést a lehetséges bűnök ontológiai adatbázisának kidolgozásával kell kezdeni, hogy erre a modulra egy GNU EgoTeAbsolvo motor épülhessen, mint itt: http://www.absolution-online.com/confessional/

:twisted:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 42 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group