NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 10, Thursday, 14:46 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
rebrus wrote:
Az igazi baj az, hogy ezek fordított piramist alkotnak: ha a főállásodban már elég magas beosztásban vagy, csak akkor nyílik meg előtted a többi lehetőség.



Sajnos a piramis nem csupán ezen fordul. Minél többet foglalkozol a valódi munkáddal, annál kevésébé van időd ilyenekre -- minél több ilyet csinálsz, annál kevesebb időd marad a kutatásra.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 10, Thursday, 11:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Naívak vagytok, mint mindig :-)

Kis honunkban a kutatók karrierjének (és jövedelmének) csak egy kis része származik a ranglétrán való előmenetelből. A gyakorlatban az alábbi lehetőségek merülnek fel, és ezekkel nagyon sokan élnek is:

1) a főállás mellé óraadás valamely egyetemen, aztán félállás, és ha elég nagy ember vagy, akkor egy 2. főállás
2) nagydoktori pótlék, aztán akadémikusi
3) pályázgatás, a pályázatok egy részéből közvetlenül nem lehet bért fizetni, de legalább az otthoni kütyük meg az utazás finanszírozva vannak
4) "szabad értelmiségiként" írogatás lapokba, pundit, megmondóember szerep a médiában stb.

Ezek egy része nem fizet olyan rosszul, sokszor a(z első) főállás többszörösét is. Az igazi baj az, hogy ezek fordított piramist alkotnak: ha a főállásodban már elég magas beosztásban vagy, csak akkor nyílik meg előtted a többi lehetőség. Egy pályakezdőnek sovány vigasz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 17:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
az akadémikusoknak és nagydoktoroknak adott pénzek összesen meghaladják az egész OTKÁ-t (és akkor még az egyéb juttatásaikról nem beszéltünk). Vagy pl. a minisztériumi aktakukacoknak pl. nem a bértábla legalját adják. Vagy pl. az állami cégeknél (MÁV, BKV) mintha lennének egész kompetitív fizetések is.


OK, de lássuk be, h ez már kilóg a topikból. Persze nem mintha az intézet ne hallathatná a hangját. Vagy az egész akadémia.

kalman wrote:
Félreértés ne essék, semmi bajom a középszerű emberekkel, ha olyat csinálnak, amihez értenek, de a legtöbb nem olyat csinál.


Engem pillanatnyilag inkább azok zavarnak, akik nem csinálnak semmit. (Legfeljebb piszmognak.) Persze lehet, h azért, mert olyan helyen vannak, ahol a képességeikkel már semmi érdemlegeset nem tudnak tenni.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 16:56 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Itt majd jöhetnek a hozzászólások, hogy ennyi van, szarból nem lehet várat építeni, stb.
Szerintem nem ennyi van, pl. ha jól emlékszem a költségvetésben végzett búvárkodásomra, az akadémikusoknak és nagydoktoroknak adott pénzek összesen meghaladják az egész OTKÁ-t (és akkor még az egyéb juttatásaikról nem beszéltünk). Vagy pl. a minisztériumi aktakukacoknak pl. nem a bértábla legalját adják. Vagy pl. az állami cégeknél (MÁV, BKV) mintha lennének egész kompetitív fizetések is. (A múltkor a BKV vezére említette, hogy csak a legfelső szintű vezetés 30 fős, persze ő ezt nem találja nagynak, szerintem majdhogynem az egész BKV-adminisztráció elműködhetne ennyivel.)
fejes.lászló wrote:
Na de ez még nem lesz válasz arra, h mér fitzetnek olyanoknak, akik nem dolgoznak meg érte...
Na, ez a fontosabb/főbb/relevánsabb kérdés, mert a fűnyírószerű béremeléssel se értenék egyet. Nem tudom, hogy fogalmazzam ezt meg, van egy ien állítólagos baloldali érték, amit az előző rendszerben úgy hívtak, hogy "egyenlő munkáért egyenlő bért" (egyébként meg tökre nem "egyenlő munkáról" van szó, hiszen a teljesítménytől nem függ), ami sztem sem nem baloldali, sem nem érték (Marx bácsi vszleg búgócsigát játszik a sírjában), hanem ien szakszervezeti ízű baromság, amit a középszerűek és lusták nyomnak, nagy sikerrel. Félreértés ne essék, semmi bajom a középszerű emberekkel, ha olyat csinálnak, amihez értenek, de a legtöbb nem olyat csinál.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 16:44 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
ár a vásárlóereje össze nem hasonlítható azzal, amit a versenyszférában vagy külföldön kaptam.


Itt majd jöhetnek a hozzászólások, hogy ennyi van, szarból nem lehet várat építeni, stb. És hogy sajnálják, de akkor el lehet menni máshova, ha nem tetszik. (Valójában persze nem sajnálják, sőt...) Na de ez még nem lesz válasz arra, h mér fitzetnek olyanoknak, akik nem dolgoznak meg érte...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 16:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Hát lehet, h igazad van. (Tudod, velem lehet beszélni, amíg nem mondasz ellent nekem.) Lehet, h nagyon hálásnak kéne lennem a fizetésemért, bár a vásárlóereje össze nem hasonlítható azzal, amit a versenyszférában vagy külföldön kaptam. A lényeg az (és itt merészeltél nekem ellentmondani), hogy semmire nem ösztönöz az égvilágon, hiszen úgyse emelkedik (nem azér kapok ien rengeteget, mer olyan sokat teljesítettem volna). Szóval vszleg ugyanarról beszélünk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 16:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Én a közszféráról globálisan beszéltem, hidd el, nem ez a lényeg, hanem amiről szóltam.


Hát kinek mi a lényeg. Én a közféráról nem szólok, mert elég kis szeletét látom, pl. azt, ami itt a témamegnevezésben is szerepel.

kalman wrote:
Én főmunkatárs vagyok, de a nagy ugrást valahogy nem éreztem.


Megéreznéd, ha visszaminősítenének munkatárssá.

Tudományos tanácsadó 437 300 450 400 463 500
Tudományos főmunkatárs 306 100 319 200 332 300
Tudományos munkatárs 218 700
Tudományos segédmunkatárs 174 900

(A főmunkatárs 140%-át kapja a munkatárs bérének, a munkatárs viszont csak 125%-át a segédmunkatársénak. Összegszerűen még nagyobb a különbség.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 15:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Inkább az a lényeg, hogy a kezdő fizetés emelkedésére esély sincs.
Hát kinek mi a lényeg. Én a közszféráról globálisan beszéltem, hidd el, nem ez a lényeg, hanem amiről szóltam.
fejes.lászló wrote:
Az igazi bérezésbeli ugrást csak a főmunkatársi kinevezés jelentené,
Télleg? Én főmunkatárs vagyok, de a nagy ugrást valahogy nem éreztem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 15:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Inkább az a lényeg, hogy a kezdő fizetés emelkedésére esély sincs. Ugye ha az ember a diploma után odakerül, és azonnal elkezdi a PhD-t, akkor még a legszerencsésebb esetben sem szerez doktori fokozatot három évig (de inkább hatig, különösen, ha miunka mellett tanul). Eddig esélye sincs arra, hogy munkatárs legyen, sőt, a fokozat megszerzése után sem léptetik elő automatikusan. Az igazi bérezésbeli ugrást csak a főmunkatársi kinevezés jelentené, de ez szinte elérhetetlen távolságban lebeg.

Míg a versenyszférában a kezdő fizetést általában fél évig, max. egy évig kapja a foglalkoztatott (az ugyanis "nyomott" bér, hogy ne legyen nagy veszteség, ha az illető alkalmatlannak bizonyul), addig az akadémián a kezdő bér jópár évre szól, függetlenül attól, hogy ki hogy teljesít. (Egyetlen egy esetet tudok, amikor valakit a teljesítménye alapján valóban időben léptzettek előrébb, de ez ritka kivétel.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 13:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Az egész közszféra legnagyobb nyomora, hogy nincs minőségmérés és teljesítmény szerinti differenciálás. Nincs verseny intézmények, intézményi egységek és egyének között. Nincs jobb teljesítményre törekvés, mert minek. Csak hogy tudjátok, miért úgy tanítják a gyerekeiteket, ahogy, és ha olyan orvosok kezelnek, mint amilyenek tudósban mondjuk az X tanszék/intézet dolgozói, akkor jaj nekünk.

Ez a lényeg. Röviden és tömören.

Megváltozik-e?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 13:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Én, amikor egyáltalán közalkalmazotti állásom volt, mindig a közalkalmazotti bértábla szerinti minimumot kaptam. (Jutalomra se igen emlékszem.) Az egész közszféra legnagyobb nyomora, hogy nincs minőségmérés és teljesítmény szerinti differenciálás. Nincs verseny intézmények, intézményi egységek és egyének között. Nincs jobb teljesítményre törekvés, mert minek. Csak hogy tudjátok, miért úgy tanítják a gyerekeiteket, ahogy, és ha olyan orvosok kezelnek, mint amilyenek tudósban mondjuk az X tanszék/intézet dolgozói, akkor jaj nekünk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 13:44 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
2008-ban és 2009-ben a tudományos segédmunkatársak 174,900 Ft. bruttó bért kaptak. Ez nagyjából annyi, amennyi egy pályakezdőnek a belinkelt cikk alapján átlagosan jár. Eszerint minden szép és jó. Ami nem annyira szép és jó az az, hogy hosszú évekre beleragadhatsz a kafkai kastélyban ebbe a kategóriába, ahol még fokozati kompenzáció sem létezik (és ez igaz a munkatársra is). Ezért sem hinném, hogy aki elment innen Magyarországról (pl. doktorálni), az komolyan vissza kívánna térni ide. Ha objektív és tervezhető alapokon nyugodna az előrelépés, akkor esetleg talán...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 9, Wednesday, 13:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
A diplomás pályakezdők országos átlagban havi bruttó 180 ezer forintra számíthatnak 33 műszaki, gazdasági, jogi és értékesítési munkakörben – mintegy 900 pályakezdő adatai alapján –, havi bruttójuk két év gyakorlat után mehet valamivel 200 ezer forint fölé (a pályakezdőkről szóló adatokat a GVI 2009-es vállalati felmérése tartalmazza). Munkakörtől, településtípustól, a vállalat méretétől, tevékenységi körétől és tulajdoni viszonyaitól függően viszonylag jelentősek az eltérések, a pályakezdők legjobban fizetett negyedrésze legalább bruttó 200 ezer forint, a legrosszabbul fizetett másik negyede pedig legfeljebb bruttó 140 ezer forint kezdőbérrel indíthatja karrierjét. A legmagasabb a kezdőbér a külföldi tulajdonú cégeknél, átlagosan csaknem bruttó 200 ezer forint, míg a Közép-Magyarországon kívül tevékenykedő vállalatoknál a szint mintegy 20 ezer forinttal alacsonyabb az országos átlagnál.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 5, Saturday, 0:05 
Offline

Joined: 2009. December 1, Tuesday, 23:05
Posts: 4
varasdi irta:
"Ennek tükrében tervezi-e az Intézet mint a hivatalos magyar nyelvtudomány legfontosabb képviselője, hogy ennek a három embernek vagy a legjobbnak közülük kiszámítható tudományos karrierlehetőséget kínál, amellyel, ha ők is úgy kívánják, élhetnek? Van-e konkrét elképzelés a tehetségek itthontartására és számukra a megfelelő tudományos életpálya biztosítására? (Megjegyzem, nem tudom, személy szerint kikről van szó, de az nem is fontos.)
Ui. Lehet, hogy számonkérésnek hangzik a megfogalmazásom, de nem annak volt szánva".


Ez teljesen releváns kérdés.
A 3 tehetséges diák: felvették őket egy-egy jó külföldi egyetemre, ahogy rebrus is írja. Kérdeztem az egyiket, miért nem marad itthon az Elméleti nyelvészet PhD-n? Azt válaszolta, hogy "amit itt megkaphattunk tőletek, azt meg is kaptuk, most megyünk máshová". Persze, hogy igaza volt. Majd ők eldöntik, melyikük, mit fog preferálni, hazajönnek vagy (egy időre) külföldön maradnak. Szerintem két dolgot biztosan tehetünk azért, hogy kötődjenek az intézethez. Az egyik, hogy rendszeresen, újra meg újra esélyeket generálunk számukra, amikkel élhetnek. Például most ősszel az intézet társszervezője volt egy nemzetközi konferenciának, aminek a nyitó előadását az emlegetett diákok közül ketten tartották (nem szokványos ez nemzetközi konferencián). Az ok: nagyon jó volt az absztraktjuk. Más. A tanszéki oktatók közül többen már most is közös kutatásokat folytatnak a volt diákokkal, már a közeljövőben lesz közös (tanár+diák) nemzetközi konferencia előadás, előbb-utóbb közös projekt is. Így megtarthatjuk, építhetjük a kapcsolatot velük, érteni fogjuk a nézeteiket, eredményeiket és viszont, ők is minket. Fontos, hogy megmaradjon a motiváltságuk, energiájuk, győzzék lelkierővel, idegekkel, türelemmel a felbukkanó akadályokat.
A másik dolog: ha azt fogják gondolni, hogy az igazi mestereik Budapesten vannak, akkor kötődni fognak ide. Erre nagyon jó az esély. A jogi, financiális keretek változóban vannak, most nehéz megjósolni, hogyan fognak majd kinézni, amikor a diákok végeznek az egyetemeiken, de a kollégáimmal közösen azon leszünk, hogy méltó szerződést tudjunk ajánlani nekik, amikor ez számukra is aktuális lesz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 4, Friday, 13:19 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
varasdi wrote:
Ennek tükrében tervezi-e az Intézet mint a hivatalos magyar nyelvtudomány legfontosabb képviselője, hogy ennek a három embernek vagy a legjobbnak közülük kiszámítható tudományos karrierlehetőséget kínál, amellyel, ha ők is úgy kívánják, élhetnek? Van-e konkrét elképzelés a tehetségek itthontartására és számukra a megfelelő tudományos életpálya biztosítására? (Megjegyzem, nem tudom, személy szerint kikről van szó, de az nem is fontos.)

2 már elment közülük külföldre phd-zni, 1 meg készül.
De ha jól tudom, utána haza szeretnének jönni, az 4 év múlva lesz!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group