NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:02

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 12, Saturday, 17:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
a recenzens wrote:
Tehát a nyelvészek vitatkozik - és Önök döntenek!
Bravó! Megoldódott minden gond. A szakemberek vitáit tehát népszavazással fogjuk eldönteni. Tévedés ne essék, itt nem arról van szó, hogy kell-e gát Nagymarosra, merthogy a szakember gondolhatja, hogy kell, csak ő nem biztos, hogy mindenre gondolt. Vagy mégis erről van szó? Lehet, hogy a nyelvészek érzéketlenek az anyanyelvvédők érzelmi megfontolásaira, ugyanúgy, ahogy a vízmérnök érzéketlen az én gátellenés érzelmeimre? Mondjátok már el, mér rossz a párhuzamom, mert kezdek aggódni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 12, Saturday, 17:09 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
barany wrote:
Erről, gondolom, már hallottatok. Azért idelinkelem.

http://www.akademiaikiado.hu/kerdesek/reszletes_book.jsp?id=29032


Könnyes lett a szemem a meg6ottságtól. Egy picit azért zavar, hogy az ismertetőt nem olvasta el senki nyelvhelyességi szempontból. Talán ezért is csúszhatott be a következő pidzsin hangulatú mondat:

recenzens wrote:
Tehát a nyelvészek vitatkozik - és Önök döntenek! Az Akadémiai Kiadó ezzel a kötettel is hitet kíván tenni a nyelvi kultúra iránti elkötelezettségének.


Bravó! Engem már meg is győzött. Na mindegy, az ilyen malőr egy pici odafigyeléssel elkerülhető lenne. Amit azonban kevésbé értek, az a következő:

recenzens wrote:
A nyelvészek vitatkoznak. Ez rendben van. A tudomány vitában születik. De közben elveszhet valami fontos. A MAGYAR NYELV. AZ ÉDES ANYANYELV.


Mire gondolhat itt vajh' a recenzens? Hogyan s miért veszik el az édes anyanyelv aközben, hogy a nyelvészek vitatkoznak? S kik azok, kik elveszejtésére ármánykodón gonosz terveket szőnek? És milyen alapon képzeli valaki azt, hogy ő és csakis ő egy nyelv letéteményese, s csakis az ő áldozatos, pihenést nem ismerő munkája tartja vissza a tudatlan tömeget attól, hogy a makogó emberalatti tartományba csússzon vissza elkerülhetetlenül? Vajon kik ezek a félistenek? A Szellem míly magaslatán lakoznak e héroszok? Van-e drótposta címük, vagy csak ima és áldozatbemutatás útján lehet velük kapcsolatba lépni?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 12, Saturday, 12:38 
Offline

Joined: 2004. December 19, Sunday, 22:01
Posts: 29
Location: Budapest
Erről, gondolom, már hallottatok. Azért idelinkelem.

http://www.akademiaikiado.hu/kerdesek/reszletes_book.jsp?id=29032


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 23:52 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Tud valaki üres állásról egy ilyen cégnél? Fix, hogy jól fizetnek, és van egy remek magyaros diplomám régesrégről Nyíregyházáról. Az angolos phd-t valahogy eltitkolom. Két lehetőség van: vagy belülről bomlasztok, vagy hagyom magam agymosni, és kezdetnek szakértői véleményt mondok erről a fórumról. Háááát....


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 23:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Gondolom több ilyen cég is lesz


És mind állami támogatással, az egyenlő esélyek érdekében?

Quote:
És mi van akkor, ha két cég egy kérdésben ellenkező értelmű fetvát (akarom mondani szakvéleményt) ad ki?


Tök igazad van, erre nem gondoltam: nyilván a nyelvművelő osztály dolga lesz eldönteni, hogy melyiknek van igaza! Persze csak addig, míg a kutatók tehermentesítése érdekében létre nem hoznak állami támogatással egy (több???) magáncéget, akik a tanácsadó cégek véleményéről adnak szakvéleményt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 17:05 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Fontos kérdés, hogy csak tanácsot kérni lesz-e kötelező, vagy a tanácsokat követni is kötelező lesz. Ez utóbbi esetben ugyanis egy egészen új jelenség valósul meg, a privatizált ízlésrendőrség, ami egy új Orwell után kiált.

Gondolom több ilyen cég is lesz (hiszen nincsen piac szabadverseny nélkül). Persze próbálkoznak majd kontárok is a gyors profit reményében, ezért szükség lesz akkreditációra (és ki másra bízhatnánk ezt, mint az Akadémia illetékes részlegére, tehát csak semmi káröröm meg fantáziálás egyes osztályok megszűnéséről :) ). És mi van akkor, ha két cég egy kérdésben ellenkező értelmű fetvát (akarom mondani szakvéleményt) ad ki? Itt megint a fent említett tudós testületnek kell színre lépnie, jogegységi (nyelvegységi?) határozatával megszűntetve a bontakozó káoszt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 11:50 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
...ott kutatók vannak, nekik nincs arra idejük, hogy többszáz oldalas dokumentumokat nyelvi szempontból átnézzenek.


Érdekes kérdés, hogy ezek után megszüntetik-e a nyelvművelő osztályt, a munkatársaikat elbocsátják-e (átmennek a piacorientáltba) és helyettük más területek kutatóit alkalmazzák-e, esetleg más osztályokra szórják szét őket. Vagy ha lesz is nyelvművelő osztály, ott nyilván jóval kevesebb emberre lesz szükség.

Eddig is folyt a vita, hogy kell-e tanácsot adnia a NytudInt-nek, gondolom, ezek után senki nem érzi úgy, hogy feladata, hiszen az állam mindezt másra bízta. (Egyébként miféle piacorientált cégekre szokott az állam pénzt adni????)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 10:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Hallgattam az ,,Értsünk szót'' elejét. Szűts Játékoskedvű László, amíg várták a betelefonálókat, elmondta, hogy egy NKÖM pályázaton nyert pénzen létrehoznak egy piacorientált céget, ahol pénzért nyelvi felvilágosítást adnak a hozzá fordulóknak. Ez a cég tele lesz, úgymond, nyelvészekkel. Mindenféle nyelvi kérdéssel fognak foglalkozni, stilisztika, helyesírás, stb. Amikor Rékai Mindenhezértő Gábor kérdezte, hogy hát kell-e ez, hisz az Akadémia Nyelvtudományi Intézete is ad ilyen felvilágosítást, SzJL elmondta, hogy ott kutatók vannak, nekik nincs arra idejük, hogy többszáz oldalas dokumentumokat nyelvi szempontból átnézzenek. RMG arra is rákérdezett, hogy vajon fognak-e pénzért ilyen tanácsokat kérni. Ekkor bújt ki a szög a zsákból: hát majd törvény kötelezi őket -- mondta SzJL.


Hehe. Az adófizetők egyik fele szivatja a másikat. "Ó hogy' romlik az nyelv, igéi sápadtanak, főnevei ismeretlenül csengenek az én füleim előtt! Rendet kíván riadt lelkem a szavak útvesztőjében!"

Na, akkó' fizess érte!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 31, Monday, 22:26 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hallgattam az ,,Értsünk szót'' elejét. Szűts Játékoskedvű László, amíg várták a betelefonálókat, elmondta, hogy egy NKÖM pályázaton nyert pénzen létrehoznak egy piacorientált céget, ahol pénzért nyelvi felvilágosítást adnak a hozzá fordulóknak. Ez a cég tele lesz, úgymond, nyelvészekkel. Mindenféle nyelvi kérdéssel fognak foglalkozni, stilisztika, helyesírás, stb. Amikor Rékai Mindenhezértő Gábor kérdezte, hogy hát kell-e ez, hisz az Akadémia Nyelvtudományi Intézete is ad ilyen felvilágosítást, SzJL elmondta, hogy ott kutatók vannak, nekik nincs arra idejük, hogy többszáz oldalas dokumentumokat nyelvi szempontból átnézzenek. RMG arra is rákérdezett, hogy vajon fognak-e pénzért ilyen tanácsokat kérni. Ekkor bújt ki a szög a zsákból: hát majd törvény kötelezi őket -- mondta SzJL.


Last edited by szigetva on 2005. February 11, Friday, 21:52, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 27, Thursday, 18:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Nem védheted meg az adófizet?ket sem attól, hogy a pénzüket arra adják, amire ?k akarják, mert azt tekintik értéknek, esetleg homlokegyenest szemben a szaktudósok ítéletével.


Igaz. De kötelességem figyelmeztetni őket. Pontosabban nem nekem, hanem a megfelelő tudományos intézeteknek. Mert nem biztos, hogy tudják, mire is adják a pénzüket.

Quote:
bár az, hogy kiszakítottad a mondatot a kontexusából, azt a vicces hatást kelti, mintha nem tudnék diszkriminálni


Bocs, nem állt szándékomban ilyen hatást kelteni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 27, Thursday, 11:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes wrote:
varasdi wrote:
Az állam egyébként sem esküdött fel soha mondjuk a tudományos érdekek védelmére.


Ez igaz, de ha az adófizetők pénzét azzal a jelszóval (esetleg őszintén abban a hitben) sarlatánoknak adják, hogy ezt tudományra költik, vagy hogy valamilyen közérdekű ügyet (a magyar nyelv helyzete) tudományos eszközökkel kívánnak jó irányba befolyásolni, akkor csak a megfelelő tudományág képviselői szólalhatnak fel ez ellen -- szerintem tudományos és társadalmi kötelességük is.


Annak a morálja, amit novemberben írtam ez volt: Nem védheted meg az embereket önmaguktól. Nem védheted meg az adófizetőket sem attól, hogy a pénzüket arra adják, amire ők akarják, mert azt tekintik értéknek, esetleg homlokegyenest szemben a szaktudósok értékítéletével. Ne higgyük azt, hogy a nem-szaktudós szemében a tudományosan alátámasztott vélemény olyan nagy érték, főleg nem az alapkutatás. Szó sincs róla, az többnyire csak elvont okoskodás a számára. (És ez egyébként még a különböző szaktudományok között is megfigyelhető: most éppen egy orvosprofesszor jelentetett meg egy jó vastag könyvet, amelyben egyszer és mindenkorra "megcáfolja" a relativitáselméletet.) Ráadásul a rendszerváltás után a szocializmusban megalázott nemzeti identitás minden lehetséges kapaszkodót megkeres, hogy összeszedje magát. Az inga a másik véglet felé lendült ki. Ebben a mentális környezetben a legkevesebb embert érdekelik a nyugodt, racionális, tudományos érvek. Azok ugyanis nem szolgálják ki az implicit vágyakat. És amint azt ennek a pályázatnak a kapcsán is láthatjuk, ez a dolog nem függ attól, ki van éppen kormányon. A helyzet az, hogy ami számít, a társadalom mentalitása, az minden kormány alatt ugyanaz. Ezt csak az oktatás reformja meg a nagyobb nemzetközi integráltság tudná (remélhetőleg, tudja majd) valamennyire megváltoztatni.

fejes wrote:
Quote:
a számláim kifizetésével is gondjaim vannak


Persze, de mint írtam, nem neked vagy nekem kell ebben az ügyben felszólalnunk.


Amit idézel az a novemberi, tényleg eléggé kétségbeejtő helyzetemre vonatkozott. Speciel az a probléma mostanra jórészt megoldódott.

fejes wrote:
Quote:
az államot legfeljebb a nemzetközi közvélemény térítheti magához


A nemzetközi közvéleményt nyilván sokminden érdekelni fogja, de BG? Népirtásoknál sem szokás mindig nyomást gyakorolni, nemhogy ilyen ügyekben...


Pontosan. És én is valami ilyesmi mellett érveltem, bár az, hogy kiszakítottad a mondatot a kontexusából, azt a vicces hatást kelti, mintha nem tudnék diszkriminálni (meg mintha jövőlátó képességeim lennének). Tudok, és nincsenek.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 27, Thursday, 9:34 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
varasdi wrote:
Az állam egyébként sem esküdött fel soha mondjuk a tudományos érdekek védelmére.


Ez igaz, de ha az adófizetők pénzét azzal a jelszóval (esetleg őszintén abban a hitben) sarlatánoknak adják, hogy ezt tudományra költik, vagy hogy valamilyen közérdekű ügyet (a magyar nyelv helyzete) tudományos eszközökkel kívánnak jó irányba befolyásolni, akkor csak a megfelelő tudományág képviselői szólalhatnak fel ez ellen -- szerintem tudományos és társadalmi kötelességük is.

Quote:
a számláim kifizetésével is gondjaim vannak


Persze, de mint írtam, nem neked vagy nekem kell ebben az ügyben felszólalnunk.

Quote:
az államot legfeljebb a nemzetközi közvélemény térítheti magához


A nemzetközi közvéleményt nyilván sokminden érdekelni fogja, de BG? Népirtásoknál sem szokás mindig nyomást gyakorolni, nemhogy ilyen ügyekben...

Quote:
Súlyos empirikus tévedés. A NKÖM MSzP-s


Akkor bocs, ez bizonyos fokig azért megnyugtató. Bár Hillerről sem gondoltam volna...

Quote:
én többször írtam már cikket az Akadémiával kapcsolatban


Ez nagyon örvendetes, de tulajdonképpen mit vársz itt a fórumon, ha azok sem hatottak? Szerintem észre kéne venned, hogy ilyenkor kulcsembereket és személyesen kell meggyőzni. Másrészt egy ilyen ügyet sosem az aktuális vezetéssel szemben kell megcsinálni, hanem tisztán elvi úton. (Demokráciára nem azért van szükség, hogy X-et vagy Y-t elmozdítsuk a hatalmoból, hanem mert. Te viszont ezt a kérdést állandóan összekapcsolod a jelenlegi vezetés kritikájával, ami nemcsak nem ésszerű, de nem is taktikus.) Egyébként meg szerintem ez igazán akkor lenne aktuális kérdés, ha olyan vezetőt neveznének ki, akit nem az MTA választott meg. Nyilván az sem jó, hogy ennek a lehetősége fennáll, de ebben a pillanatban azért mégsem diktatúráról van szó.

Quote:
Hogy nem kellett volna említenem az egészet?


Persze. Miért adsz időt az ellenfélnek, hogy eltüntesse a bizonyítékokat, előre lebratyizzon a független bírósággal, vagy elintézze, hogy jövőre ne legyen keret a szerződésed meghosszabbítására, esetleg bombát kössön a biciglid dinamójára?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 26, Wednesday, 21:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes wrote:
Itt jön a képbe az akadémia, amelynek hivatalosan kell fellépnie a HNI ellen.
Akkor leszel szíves ezt elmagyarázni az Akadémiának.
fejes wrote:
(Egyébként emlékezetem szerint a NKÖM SZDSZ-es minisztérium
Súlyos empirikus tévedés. A NKÖM MSzP-s, sôt minisztere (asszem, még néhány napig) Hiller István, aki az MSzP elnöke.
fejes wrote:
De ha szerinted demokratikus deficit van, akkor elsősorban azért kellene kampányolnod, hogy legyen demokratikusabb az intézet vezetőinek megválasztása.
Ebben az ügyben sincs lelkifurdalásom, én többször írtam már cikket az Akadémiával kapcsolatban, "errôl vagyok híres". Most már szégyelljék magukat mások.
fejes wrote:
És nem bölcsebb ilyenkor csendben dolgozni?
Hát ezt meg hogy érted? Hogy nem kellett volna említenem az egészet?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 26, Wednesday, 21:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes wrote:
(Egyébként emlékezetem szerint a NKÖM SZDSZ-es minisztérium -- bocs, ha tévedek --, és ha valaki liberális létére nyelvvédelemre ad pénzt...)

Persze van, ahonnan nezve minden miniszterium SZDSZ-es, de az NKOM, ahol ma meg az MSZP elnoke a fonok, azert nehezen nevezheto annak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 26, Wednesday, 21:18 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes wrote:
Fellépésedet nem azzal erősítheted meg, ha én vagy mondjuk Varasdi kolléga, vagy éppen Sziget (aki nem is az intézet dolgozója) ezen a fórumon egyetért veled


Mivel említve lettem, reagálnom kell.

Le szeretném szögezni, hogy egyikőtökkel sem értek egyet, és lényegében azért nem, amit már tavaly novemberben leírtam itt: http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/view ... 1&start=38

Részemről nem látom értelmét ebben a kafkai kastélyában bolyongani és keresni az Illetékest, mikor a mai magyar társadalomban maguk a falak vannak abból a szemléletből, amit kritizáltok.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group