NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:08

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvújítók
PostPosted: 2008. June 1, Sunday, 17:54 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Koszonom Martonfi Attilanak az anyagot!

Persze nem tudom rendesen kovetni az esemenyeket, de szerintem a dolog nyelveszeti szempontbol kicsit fel van fujva. Szerintem itt szo sincs nyelvi manipulaciorol, egyszeruen osszevissza hazudoznak. A polgarozas, az manipulacio volt. Az, hogy szuk korben azt mondom, hogy befagyasztom a nyugdijakat (egyebkent van ra bizonyitek, hogy tenyleg ezt mondta?), utana meg azt mondom, hogy az inflaciohoz igazitom a nyugdijemeleseket, ez nem azt jelenti, hogy a ket kifejezes egyenerteku, es az elobbit az utobbi jelentesben hasznaltam.

Tovabba. Szerintem szo sincs arrol, hogy a ket oldal kulonbozo jelentesben hasznalna a szavakat. Amikor a Fidesz elkezdett polgarozni, egeszen nyilvanvaloan kirekesztoleg polgarozott, es ezt mind a ket oldal nagyon jol ertette -- legfeljebb kulonbozokeppen ertekelte. Ugyanez van a nyelven kivul, pl. az arpadsavos zaszloval is. Hiaba jonnek azzal az arpadsavosok, hogy ez valojaban torteneti hagyomany, egeszen nyilvanvalo, hogy nem az Arpad-haz iranti mely tiszteletbol veszik a kezukbe, hanem eppen azert, hogy jelezzek: hova tartoznak es hova nem. Errol azt allitani, hogy eltero jelentesuk van a ket fel szamara kb. olyan, mintha azt allitanank, hogy az olcso szot kulonbozo jelentesben hasznaljak a gazdagok es a szegenyek, csupan azert, mert amire az elobbiek azt mondjak, hogy olcso, az utobbiak azt mondjak, hogy nem olcso.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvújítók
PostPosted: 2008. May 31, Saturday, 21:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Meg tudna valaki dobni egy mp3-mal? Sajnos online-t most nem tudok hallgatni. Elore is kosz!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Nyelvújítók
PostPosted: 2008. May 29, Thursday, 17:54 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Mártonfi kollega jelenleg a Klubrádióban hallható:

Quote:
Sajátos átalakuláson megy keresztül a beszélt nyelv. Ha valaki azt mondja, "befagyasztja a nyugdíjakat", az valójában azt jelenti, "emeli a nyugdíjakat". A "Leállítom a beruházásokat” tőmondat valójában azt jelenti "Felülvizsgálom a beruházásokat." Egy magánlevelezés ellopása a köz érdeke, a hazugságbeszéd igazságbeszéd, a jobban élünk mint négy éve mondat jelentése pedig, hogy "rosszabbul élünk, mint négy éve." A Kontra vendége Mártonfi Attila nyelvész.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group