NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:03

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 30, Saturday, 9:28 
Offline

Joined: 2005. March 8, Tuesday, 10:51
Posts: 11
Location: Buda
szigetva wrote:
Idézet valakitől:
"...
Februártól kezdve a debreceni magyar szakosok számára kötelező jelleggel előírták a Chomsky-féle generatív nyelvtan tanulását. Ez egy nagyon tehetséges, amerikai nyelvész. Az angol nyelvre adott leírásai nagyrészt elfogadhatók, de a magyarra nem. Ő nem is foglalkozik a mellérendeléssel, mert nem is érti a jelentőségét.

Ez azt jelenti, hogy a magyar szakosok tanításában ezentúl nem a finnugor elméletet, nem a latin grammatizálást fogjuk erőltetni, hanem hogy a generatív nyelvtan, az angolszász úthenger, ami borzalmasabb és ijesztőbb még a finnugor vagy latin grammatizálás."


Annyit mindenesetre megtudtam, hogy a Chomsky-féle generatív nyelvtan tanulása = egy nagyon tehetséges, amerikai nyelvész.
A második példából sajnos nem tudtam befogadni a lényeget, pedig jó párszor átolvastam.

A szerző kissé pontatlanul bánik ezzel-azzal.
Biztosan gyorsan írta vagy álmosan vagy valami nagy hevületben. Vagy ez az a bizonyos mellérendelés?
Ezt a szöveget kis munkával ízekre lehetne szedni, de kár fáradozni.

Mellesleg, ha lennének "magyar" tankönyvek (fonológia, szintax, stb.) az szerintem sem lenne nagy baj. Persze a tudományos pályán előny, ha valaki egyből angolul olvasztja magába az ismereteket, de talán valóban nem mindenkinek szükséges ennyire elmerülnie az angol nyelv rejtelmeiben; lehet, hogy van aki más területet választana, ha lehetne, önként.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 10, Thursday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
halmtomi wrote:
De tényleg, lehántva a mindenféle nagyívű antropológiai, nemzetkarakterológiai és egyéb következtetéseket, pusztán annak az állításnak, hogy a magyarra a mellé-, az indoeurópai nyelvekre meg inkább az alárendelés a jellemző, van valami komoly alapja?
Ld. É. Kiss, Anyanyelvünk állapotáról, Osiris 2004, pp. 48-49, különösen 32. lábjegyzet.


Köszi. Bár mondjuk az nem derült ki, hogy Karácsony honnan vette az egészet, de ezt valószínűleg tőle kéne megkérdezni :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 21:16 
Offline

Joined: 2005. January 6, Thursday, 21:19
Posts: 11
Érdekesség: egy ideje terjedőben van az alárendelő mondatoknak egy új változata (tv-ben, rádióban többször hallottam már, sőt újságban is olvastam ilyen szerkezetű mondatokat.)

Példa: [...]Rubinstein 1829-ben született, aki Párizsban Liszt Ferenc tanítványa volt. (http://www.zene.hu)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. February 1, Tuesday, 18:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
halmtomi wrote:
De tényleg, lehántva a mindenféle nagyívű antropológiai, nemzetkarakterológiai és egyéb következtetéseket, pusztán annak az állításnak, hogy a magyarra a mellé-, az indoeurópai nyelvekre meg inkább az alárendelés a jellemző, van valami komoly alapja?
Ld. É. Kiss, Anyanyelvünk állapotáról, Osiris 2004, pp. 48-49, különösen 32. lábjegyzet.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 18, Tuesday, 16:45 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Akárhogyis: ez nyilvánvalóan nem szintaxis címszó alá tartozik. Tán még pragmatika vagy mittudomén. Mindenesetre az Új magyar nyelvtan review szimpatikus szerzője nemigen van tisztában vele, mi micsoda valószínűleg.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 18, Tuesday, 16:07 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
De tényleg, lehántva a mindenféle nagyívű antropológiai, nemzetkarakterológiai és egyéb következtetéseket, pusztán annak az állításnak, hogy a magyarra a mellé-, az indoeurópai nyelvekre meg inkább az alárendelés a jellemző, van valami komoly alapja?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 17, Monday, 23:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Én már gimnáziumban hallottam azt, hogy a magyarra jobban jellemző a mellérendelés (vszleg a magyartanárom is olvasta Karácsonyt). A latin órán meg olyasmiről volt szó, hogy a nyelv korai státiumaira jobban volt jellemző a mellérendelés, és az alárendelés későbbi kifinomulás. Vagyis a mellérendelés ősi dolog, és nyilván romlatlan, őszinte, erőteljes, férfias, ami teccik. (A teljesen jogos antimacsó felháborodásokat egy másik topikba tessék írni.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 17, Monday, 22:50 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Köszönöm, ennyit nagyjából leszűrtem. Időnként én is szórakoztatom magam ilyen olvasmányokkall, és hát tényleg elég szánalmas. Valahogy azt hiszem, én kényszeresen valami belső logikát keresek az ilyesmiben (ha már önmagán kívül semmihez semmi köze), mert képtelen vagyok elhinni, hogy említett mukik ennyire (itt píszí szót keresek) szerencsétlenek bírnak lenni. De hát az efféle idézetekből úgy tűnik, mégis.

Quote:
a magyar mellerendelesben, az indoeuropai alarendelesben gondolkodik


Szóval erre van nekik neki valami példájuk, vagy csak tetszik nekik az ötlet, és szívesen mondogatják?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 17, Monday, 22:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Karacsony Sandor ,,Magyar eszjaras'' cimu muvebol szedik, hogy a magyar mellerendelesben, az indoeuropai alarendelesben gondolkodik (nyilvan mi sokkal demokratikusabbak is vagyunk). Egyebkent erdemes vegigolvasni (ma'rha van felesleges idod ilyenre), vegigvonul a szovegen az osszes nyelvmuvelo kozhely. A vegere oszinten megsajnaltam ezeket a mukikat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 17, Monday, 22:26 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
Másrészt nemhogy kétségbe vonja, teljesen kihagyja a mellérendelő mondatszerkezetet. Az alárendelő összetételekkel hosszasan foglalkozik, a mellérendelést teljesen kihagyja. Hát mi ez, ha nem durva, erőszakos kísérlet a magyar nyelv globalizálására.


De őszintén, ezt érti valaki, hogy mit akarnak ezzel a mellérendeléssel? A maguk kis agymenésében miért tulajdonítanak ekkora jelentőséget neki? Ha egyszer semmi értelme, szerintük miért van mégis?


Top
 Profile  
 
 Post subject: brrrrrzzz
PostPosted: 2005. January 17, Monday, 0:56 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 1:31
Posts: 27
kedves halmtomi nickű, imhol az "ige":
brizanzia, franciából: "a robbanó anyagok zúzó- és szakítóképességben mutatkozó robbantó hatásának erőssége",
item,
brizáns: zúzó hatású, igen gyorsan nagy mennyiségben gázt fejlesztő, robbantásra, de nem lővésre alkalmas robbanószer"

hmmmm... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 22:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Quote:
Emlékezzünk vissza, hogy az unalmas nyelvtanórákon a példamondatok hoztak egy kis élénkséget, mert azok a magyar szépirodalom legjavából származtak, a legjobb íróinktól, költőinktől, a népdalokból, népmesékből. Ennek vége.


:(
Ettől én is vígasztalhatatlan vagyok. "Ejh!" (Jókai Mór)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 22:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ha valaki nem merne/akarna a linkre kattintani: ezt azert ne hagyja ki:
Quote:
’98-ban az Ozirisz kiadónál megjelent az „Új magyar nyelvtan” című könyv, amelyben a szerzők nyíltan kétségbe vonják, hogy a magyar egyáltalán ragozó nyelv-e, és megpróbálják összemosni a hajlító nyelvekkel. Kétféle hajlítás van: A belső hajlítás, ami a tőhangzó minőségi megváltozásával jár, amire egyáltalán nincs példa a magyarban. A külső hajlítás is, amikor toldalékok jelennek meg, csak messziről hasonlít a magyar ragokra, teljesen másról van szó.

Ezt a 19.század elején még tudják a nyelvészek, ez a felosztás Nyugat-Európában született meg. Nagyon jól megfogalmazzák, mi a rag. A rag a ragozó nyelvek sajátja. Az oroszban nincs rag, még ha látunk is orosz főnévragozási táblázatokat. Ez merő tévedés, az oroszban hajlítás van.

Ugyanez a könyv még tovább megy. Figyeljük meg, mi folyik a háttérben. Kétségbe vonja a nyelvünk ragozó jellegét, és nyíltan megpróbálja összemosni a hajlító nyelvekkel. Másrészt nemhogy kétségbe vonja, teljesen kihagyja a mellérendelő mondatszerkezetet. Az alárendelő összetételekkel hosszasan foglalkozik, a mellérendelést teljesen kihagyja. Hát mi ez, ha nem durva, erőszakos kísérlet a magyar nyelv globalizálására.

Februártól kezdve a debreceni magyar szakosok számára kötelező jelleggel előírták a Chomsky-féle generatív nyelvtan tanulását. Ez egy nagyon tehetséges, amerikai nyelvész. Az angol nyelvre adott leírásai nagyrészt elfogadhatók, de a magyarra nem. Ő nem is foglalkozik a mellérendeléssel, mert nem is érti a jelentőségét.

Ez azt jelenti, hogy a magyar szakosok tanításában ezentúl nem a finnugor elméletet, nem a latin grammatizálást fogjuk erőltetni, hanem hogy a generatív nyelvtan, az angolszász úthenger, ami borzalmasabb és ijesztőbb még a finnugor vagy latin grammatizálás. Úgy történik az anyag leadása, hogy az angolszász szakirodalomból az oktató kiemel egy angol példamondatot, azt lefordítja magyarra, és a továbbiakban ezt hiteles magyar mondatnak tekinti. Most már a példamondatok sem lesznek magyarok. A finnugor rokonságra és a latin grammatikára alapozó magyar nyelvtől merőben idegen módszer legalább a példamondatokat meghagyta magyarnak. Emlékezzünk vissza, hogy az unalmas nyelvtanórákon a példamondatok hoztak egy kis élénkséget, mert azok a magyar szépirodalom legjavából származtak, a legjobb íróinktól, költőinktől, a népdalokból, népmesékből. Ennek vége. A kapukon belül van a generatív gőzhenger, tarol, tipor, a nyomában nem nő magyar szó. Lehet magyar mondatokat hallani ezentúl is, de ezek már angol mondatfűzés szerint lesznek szerkesztve.

Úgy néz ki, mintha a háttérben azt mondanák, hogy ti csak vitatkozzatok, hogy finnugor, török vagy sumér, nekünk mindegy, mert szépen addig végrehajtjuk a nyelv globalizálását. Lépten-nyomon hallani ilyen példákat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 22:07 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Ezt egy ,,angol'' nyelveszetbol doktoralt ember irja, es asszem nem viccel.


Nem, szerintem se. Itt van egyikük ars poeticája:

Quote:
Csak a végét mondanám el annak, hogy min kellett átmennem, amíg sikerült ezt a fordulatot véghez vinni. Amit nyelvészként megtanultam, annak a 95%-át el kellett hozzá felejteni. A maradék 5% használhatónak bizonyult, de azt is a fejéről a talpára kellett fordítani, mert a feje tetején állt. Most már elmondhatom, hogy sikerült ez az átfordulás.


Igen, sikerült. Ez biztos.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 21:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
küszöbön áll az Európai Szövetséghez való csatlakozásunk, és ott Magyarország belépésével egy teljesen új dolog fog a színre lépni. Mellérendelő gondolkodás fog megjelenni, hisz az eddigi tagállamok nyelvei mind alárendelő mondatfűzésben gondolkodnak, és alárendelő módon viselkednek, vagy kényszerítenek másokat viselkedni. Oda mi egy teljesen új színt fogunk vinni. Ezt ők még nem tudják, talán mi sem, de jó lenne, ha lassan ráébrednénk, mi lesz ott a dolgunk. Az lesz például a dolgunk, hogy az indogermánoknak bemutassuk a mellérendelő mondatfűzést és gondolkodást, mert ők ezt nem tudják máshonnan megtanulni. Nem is sejtik, hogy ilyen létezik, ez most fog majd kiderülni.

http://www.herpai.hu/nyelv.htm
Ezt egy ,,angol'' nyelveszetbol doktoralt ember irja, es asszem nem viccel.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group