NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:14

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 19:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Talan kicsit sporolosan hintem a szmajlit. A cikizes nyilvan Lange Ireneknek szolt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 19:03 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
halmtomi wrote:
Abban, amit a nemekről ír, talán annyi értelmes magot fellelhetünk azért, hogy tényleg rengeteg fárasztó píszízést spórol meg nekünk most ez, hogy van egy ilyen univerzális ő.


Persze. Az is jo(?), hogy az angolban nem kell tudni, hogy idosebb vagy fiatalabb-e a fiutestver vagy lanytestver. De azt kell tudni, hogy fiu-e vagy lany. Amikor magyarra forditunk, akkor meg szivunk. Es persze ebbol nyilvanvaloan kovetkezik, hogy a magyaroknak fontosabb a kor, mint az angoloknak.


Csak a történeti hűség kedvéért: én nem állítottam, hogy eszerint bárkinek bármi fontosabb lenne, vagy hogy ettől a magyar nyelv mint olyan jobb volna, vagy hogy a magyar nyelv géniusza már előre tudta, hogy gáz lesz, és készült:) vagy bármi ilyesmi. Pusztán annyit, hogy ez a dolog most éppen rengeteg píszízést spórol meg nekünk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 14:59 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kamperg wrote:
Szerintem gnome.


Így lehet. Egyébként pedig határozottan kérem, hogy hagyjuk ki a politikát, hiszen mi itt most szigorúan tudományos keretek között gondolkozunk, amit nem befolyásolhatnak ilyen esetlegességek!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 14:08 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
varasdi wrote:
. A "nyom" angolszász ősét eddig nem tudtam egyértelműsíteni, talán valami óangol szó lehet, ami eltűnt a mai angolból.


Szerintem gnome. És persze ebből rögtön az is nyilvánvaló, hogy gonosz kis angolszász törpék (maga Bush elnök estleg?)állnak az egésznek a hátterében.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 14:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
varasdi wrote:
Az angol még arra se képes, hogy a főneveket meg az igéket normálisan elválassza. Paint -- paint. Na, melyik az ige, melyik a főnév...? Na ugye! Nem tudod! És ez nem az egyedüli!!! Smile--smile. Melyik melyik? És mégis megértik egymást. Hihhetetlen...


Sajnálatos módon ilyen szégyenfoltok magyar nylevünk nemes orcáját is tarkítják! (Szerintem a finnugorrokonság-lobbi szándékosan keverte bele nyelvünkbe ezeket az ún. nomenverbumokat.) Fagy és fagy, les és les, nyom és nyom. -- No melyik a főnév és melyik az ige? ;)


Ezek nyilván véletlen angol átvételek, bár jelentésük jócskán átalakult (ez is bizonyítja, hogy átvételük akaratlanul, mintegy a pillanat hevében történhetett). Itt vannak az eredeti alakok: fudge -- fudge, lash -- lash. A "nyom" angolszász ősét eddig nem tudtam egyértelműsíteni, talán valami óangol szó lehet, ami eltűnt a mai angolból.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 13:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
varasdi wrote:
Az angol még arra se képes, hogy a főneveket meg az igéket normálisan elválassza. Paint -- paint. Na, melyik az ige, melyik a főnév...? Na ugye! Nem tudod! És ez nem az egyedüli!!! Smile--smile. Melyik melyik? És mégis megértik egymást. Hihhetetlen...


Sajnálatos módon ilyen szégyenfoltok magyar nylevünk nemes orcáját is tarkítják! (Szerintem a finnugorrokonság-lobbi szándékosan keverte bele nyelvünkbe ezeket az ún. nomenverbumokat.) Fagy és fagy, les és les, nyom és nyom. -- No melyik a főnév és melyik az ige? ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 13:06 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
varasdi wrote:
Az angol még arra se képes, hogy a főneveket meg az igéket normálisan elválassza. Paint -- paint. Na, melyik az ige, melyik a főnév...? Na ugye! Nem tudod! És ez nem az egyedüli!!! Smile--smile. Melyik melyik? És mégis megértik egymást. Hihhetetlen...


Nekem ne mondd, ebből írtam Pécsen a szakdolgozatomat annó. A kedvenc példamondatom a következő volt (bár ezt utólag találtam, és nem volt benne még): I'll revolutionary leaflets him. Azt hiszem igaza van Deme Lászlónak:

Quote:
Már maga a brit angol is meglehetősen antinyelv, mert a keveredések folytán lepusztult a morfológiája azt szokás mondani, hogy az angolnak nincs grammatikája, csak stilisztikája van; de tökéletesen beszélni angolul, azt hiszem, még a született angoloknak is csak a kisebbik része tud.


Nem is tudom, miért nem tanulunk inkább magyarul a felkentektől, esetleg sumérul, vagy megengedem japánul. Személyiségünk is bizonyára rohamos fejlődésnek indulna, ha végre összekapnánk magunkat, és rendesen beszélnénk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 12:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kamperg wrote:
Azt nem tudom, hogy ekkor most a magyar vagy az angol a felsőbbrendű ebből a szempontból, de úgy sejtem, hogy mégiscsak a sumér.


Ez nem kérdéses, bár nem értem, hogy a japán miért nem merült fel benned, de most mindegy, mert mást akarok mondani. Az angol még arra se képes, hogy a főneveket meg az igéket normálisan elválassza. Paint -- paint. Na, melyik az ige, melyik a főnév...? Na ugye! Nem tudod! És ez nem az egyedüli!!! Smile--smile. Melyik melyik? És mégis megértik egymást. Hihhetetlen...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 11:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
varasdi wrote:
http://www.uni-miskolc.hu/city/Olvaso/ujholnap/januar/balazs.html

Na tessek, csak guglizni kellett volna egy kicsit.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 11:40 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
szigetva wrote:
Az is jo(?), hogy az angolban nem kell tudni, hogy idosebb vagy fiatalabb-e a fiutestver vagy lanytestver. De azt kell tudni, hogy fiu-e vagy lany. Amikor magyarra forditunk, akkor meg szivunk.


Ennek semmi köze az egészhez, csak egy példa. Fordítok egy regénysorozatot, XII. században játszódó krimik, mindegy. Az egyik főszerepló a másik sisterje. Az első könyvben gondoltam egyet, és úgy dönötöttem, a nővére lesz. A harmadik könyv közepén derült ki, hogy fordítva, ráadásul valamelyest még releváns is volt a dolog. Puff neki. Azt nem tudom, hogy ekkor most a magyar vagy az angol a felsőbbrendű ebből a szempontból, de úgy sejtem, hogy mégiscsak a sumér.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 10:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Mintha Balazs Geza is mukodott volna Maraczcal egyutt. De lehet, hogy ez csunya ragalom, nem is mondom meg, honnan hallottam.


http://www.uni-miskolc.hu/city/Olvaso/u ... alazs.html


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 9:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
halmtomi wrote:
Abban, amit a nemekről ír, talán annyi értelmes magot fellelhetünk azért, hogy tényleg rengeteg fárasztó píszízést spórol meg nekünk most ez, hogy van egy ilyen univerzális ő.


Persze. Az is jo(?), hogy az angolban nem kell tudni, hogy idosebb vagy fiatalabb-e a fiutestver vagy lanytestver. De azt kell tudni, hogy fiu-e vagy lany. Amikor magyarra forditunk, akkor meg szivunk. Es persze ebbol nyilvanvaloan kovetkezik, hogy a magyaroknak fontosabb a kor, mint az angoloknak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 16, Sunday, 9:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mintha Balazs Geza is mukodott volna Maraczcal egyutt. De lehet, hogy ez csunya ragalom, nem is mondom meg, honnan hallottam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2005. January 15, Saturday, 14:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
Na és ilyenek találhatóak itt "magyar nyelvészetből":
http://kitalaltkozepkor.hu/magyarnyelveszet.php
Nem tudom, tudjátok-e, Marácz Laci Hollandiában élô magyar származású nyelvész (töri a magyart), eredetileg szintakta (GB-s), a disszertációjának vmi olyasmi volt a címe, hogy "Syntax of the Hungarian PP", valahol meg is van nekem. (János a fának volt mögötte és hasonló típusú példamondatokra emléxem.) Akkoriban -- ahogy mondani szokás -- jóba is voltunk. Asszem, csak az utóbbi évtizedben kezdett politizálni és délibáboskodni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 15, Saturday, 14:38 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Abban, amit a nemekről ír, talán annyi értelmes magot fellelhetünk azért, hogy tényleg rengeteg fárasztó píszízést spórol meg nekünk most ez, hogy van egy ilyen univerzális ő.

Azért meg kifejezetten hálás vagyok, hogy egy számomra eleddig ismeretlen szóval (brizáns) ismertetett meg:)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group