NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:29

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. March 8, Saturday, 11:50 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
http://quart.hu/cikk.php?id=2271

Quote:
Mick Jaggert 1969-ben meg akarta ölni a Hells Angels motorosbanda. A majd' negyvenéves sztori most került nyilvánosságra, mikor egy volt FBI-ügynök interjút adott egy, az amerikai bűnüldözésről szóló dokumentumműsorban, írja többek között a Telegraph. A konfliktus a Rolling Stones énekese és a banda között abból eredt, hogy Jagger nem akarta a Hells Angelst megbízni egy Stones-koncert biztonsági felügyeletével. Mégpedig az altamonti motorospályán tartott hírhedt 1969 decemberi ingyenes koncert miatt (fellépett többek között a Stones és a Jefferson Airplane is), melyen négyen meghaltak és többen megsértültek. Egy tizennyolc éves fiú meggyilkolását, akinél állítólag fegyver volt, filmre is rögzítették (látható a Gimme Shelterben), ami azóta egyik jelképes pillanatává vált egyrészt a hírhedt koncertnek, másrészt egy egész korszak végének. A történtekért a Hells Angels volt a felelelős, mely 500 USD-nyi sörért vállalta el a koncert biztonsági felügyeletét, ami abból állt, hogy a banda (mint utólag kiderült) tapasztalatlan tagjai beálltak motorjaikkal a színpad elé és elkezdtek piálni és drogozni, majd rendet teremteni. Jagger ezek után nem akart nekik újabb megbízást adni egy önálló Stones-koncertre. Mire a banda bedühödött és merényletet tervezett ellene Long Island-i otthonánál. A merénylők vízi úton próbáltak közelíteni, hogy a kerten keresztül juthassanak be az énekes házába, ám a csónak a viharban felborult. Jagger máig nem tudott róla, hogy meg akarták ölni.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 6, Sunday, 23:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Az tény, h a cím hatásvadász (bár szerintem a Kakával nyomul a melegmagazinhoz képest ez semmi).

Hát, ezen csodálkoznék... Tény, h tapasztaltam már olyat, h valakinek csak az egyik jó, ahol nekem mindkettő (pl. nem elringatható vs. el nem ringadható), de csodálkoznék, ha valaki elfogadhatónak tartaná az elringasd magad! alakot (már legalábbis normál felszólításként, nem fenyegetésnek).

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 6, Sunday, 22:15 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
haaat, sztem ez tok jo... hogyan lehetne egyaltalan maskepp?
ahogy az elalszikbol is az lesz, h "Aludj el szepen, kis Balazs" ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 6, Sunday, 19:17 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Jó, akkor maradjunk abban, hogy az index jó szokása szerint sarkít (én valahogy úgy gondoltam... hogy persze tisztában vannak vele, de egyszerűbb úgy csinálni, mintha nem, mert különben senki sem olvassa el). Így megfelel?

A ringasd el nekem teljesen jó, de arra már felfigyeltem, hogy a pestiek rendre kijavítgatják az írásaimban az elváló igekötőket (nem mindet, de meglehetősen gyakran - meg kéne nézni, van-e benne valami rendszeresség). Szóval itt gyanús, hogy valami dialektális különbség van.

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 6, Sunday, 17:44 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Köszönöm a linkeket, különösen Sebők ÉS-beli cikke tanulságos. Mondjuk az meglepett, ahogy Uj Péter nyilatkozik a Presser--Adamis párosról, pontosabban az, h ő nyilatkozik így: ezt mondjuk a kurucinfó-tól vártam volna.

Quote:
Quote:
Viszont szerintem senki nem állította, h a könyv a Szigetről szólna.


Az írás címe?


Szerintem a szerző itt arra utalt, h a mű az ilyen fesztiválok szellemisége ellen szól. Te viszont ezt írtad:

Quote:
Akkor még nem is volt Sziget, amikor a könyv íródott.


A szerző nyilván tudja. Neked viszont mintha nem jött volna le, h hogy érti.

Quote:
Szerintem az se pontos, mert Altamontba 'dolgozni' mentek a radikálmotorosok, nem ők vagy hozzájuk hasonlók alkották a közönség nagy részét.


Nincs tökéletes párhuzam... :-) Jóvőre biztos a magyar gárda biztosítja a magyar szigetet, igaz, a közönség ettől még nem lesz jobb. (Habár meggyőződésem, h egy csomó ártatlan, behülyített gyerek van ott, főleg a szomszédos országokból.)

Egyébként megkaptam martonfitól az átiratot, szerintem az is tök érdekes, habár a Sebők-cikk után talán már annyira nem lenne az.

De hogy nyelvészetnél maradjunk: ezt érti valaki?

Quote:
Az elringatnak ugyan akkor sem létezett olyan magyar nyelvi változata, hogy „ringasd el”

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 5, Saturday, 23:50 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
> A hangfelvétel már nincs meg? :)
Mindent archiválok. (Csak a saját dolgaimat szoktam elhagyni. ;-) )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 5, Saturday, 22:31 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
fejes.lászló wrote:
Viszont szerintem senki nem állította, h a könyv a Szigetről szólna.


Az írás címe?

Quote:
(Mondjuk számomra sokkal viszásabb, amikor jobbos fiatalok az István, a királyt énekelik nyilvánosan -- azt a művet, amelyik mondanivalója lényegében az, h Kádár csak jót akart, és az áldozatok a történelmi kényszer áldozatai...)


Amikor a Kossuth téren énekelte valamelyik rockénekes, akkor elhümmögte az egyházellenes részeket, arról volt is fenn az indexen hangfelvétel...

Quote:
Egyébként Altamont kb. úgy aránylik Woodstock-hoz, mint a Magyar Sziget a Szigethez, nem?


Szerintem az se pontos, mert Altamontba 'dolgozni' mentek a radikálmotorosok, nem ők vagy hozzájuk hasonlók alkották a közönség nagy részét. A közönség inkább a Szigethez állt közelebbb (szerintem).

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 5, Saturday, 19:42 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
martonfi wrote:
...csinált Orosz József (aki az LGT-koncert főpróbáján mellettem csápolt) egy fél Kontrát és egy fél Rekontrát, Ungvári Tamással, Sebők Jánossal és Aczél Endrével. Talán valahol megvan a leirata, és akkor esetleg el tudom küldeni annak, akit érdekelne. Ide feltenni már csak szerzői jogi okokból se szeretném.

A hangfelvétel már nincs meg? :)

Egyébként: Sebők az Ésben:
http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 217-27GIWG

Ungvári (Tamás, és i-vel, és nem szegény Ungváry Rudi, mint Checkpoinnt Charlie írta) a 168 órában:
http://www.168ora.hu/cikk.php?id=8330

Sebők még a Korrektorblogba is bejött kommentelni, hogy még hülyébb legyek:
http://korrektor.blog.hu/2007/08/16/sebok_janos_elkeni

áldás, békesség


Last edited by ZsB on 2008. January 5, Saturday, 19:50, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 4, Friday, 18:32 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ennyi visszhangját találtam: http://check.blog.hu/2007/08/09/a_kepze ... _visszavag

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 4, Friday, 18:11 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Wow, welcome to the party!

Nem meglepő módon engem érdekelnének a vonatkozó dokumentumok.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 4, Friday, 14:43 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
No, hogy ilyen témájú legyen az első hozzászólásom, vicces, de hát ez van.

Szóval ezekről az indexes (és asszem nem csak indexes) cikkekről néhány nappal az LGT-koncert után csinált Orosz József (aki az LGT-koncert főpróbáján mellettem csápolt) egy fél Kontrát és egy fél Rekontrát, Ungvári Tamással, Sebők Jánossal és Aczél Endrével. Talán valahol megvan a leirata, és akkor esetleg el tudom küldeni annak, akit érdekelne. Ide feltenni már csak szerzői jogi okokból se szeretném.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 4, Friday, 13:26 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nekem is sok minden lejött a könyvből (sok minden nyilván nem), de az semmiképpen sem, h az egész beatjelenség (érzitek a szó ízét? :lol: ) valami negatív dolog lenne.

Viszont szerintem senki nem állította, h a könyv a Szigetről szólna. Arról volt szó, h a 15. Szigetet a Popfesztivállal nyitották meg. A kritikus azért kifogásolja, mert szerinte a Popfesztivál az ilyen események ellen íródott.

(Mondjuk számomra sokkal viszásabb, amikor jobbos fiatalok az István, a királyt énekelik nyilvánosan -- azt a művet, amelyik mondanivalója lényegében az, h Kádár csak jót akart, és az áldozatok a történelmi kényszer áldozatai...)

Egyébként Altamont kb. úgy aránylik Woodstock-hoz, mint a Magyar Sziget a Szigethez, nem?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: popfesztivál
PostPosted: 2008. January 3, Thursday, 20:29 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Engem ezek az indexes cikkek anno amikor kijöttek, megdöbbentettek (meg még mintha talán az ÉS-ben is lett volna valami), én 14 évesen olvastam a könyvet - a musicalt mai napig nem láttam - és akkor leginkább az jött le belőle, hogy ez egy olyan haluzós-elborulós könyv, nem az, hogy a haluzós elborulás ellen kel ki. Persze volt vörös farok, de nekem akkor úgy tűnt, hogy ez azért kellett, hogy anno megjelenhessen. Ja egy bőven a rendszerváltás utáni kiadást olvastam, és annak a fülszövege meg valami LSD-kultuszműként mutatta be.

Szerintem ha egy szövegnek ennyire különböző olvasatai vannak, az már annyira rossz helyből nem lehet :D

A Szigetet meg az altamonti fesztivállal azonosítani (nem összevetni, azonosítani - olvassátok el a cikket :O ) szerintem orbitális hülyeség. Altamontban tényleg nagyon durva dolgok voltak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Altamont_Free_Concert
Nem "zsidó sátor" meg ilyenek. Akkor még nem is volt Sziget, amikor a könyv íródott. (Zsidó sátor 1994 óta van a Szigeten.) Parádézzon a szerző ezek előtt a motoros fazonok előtt dáviccsillagos pólóban, aztán majd megtudja, hol lakik a magyarok i~tene... A gój motorosok hozzájuk képest arany figurák.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hells_Angels (vigyázat, van WP vandalizmus rendesen, azért az érzékeny témához képest meglepően informatív a cikk)

Mondjuk biztos a könyvben is vannak marhaságok bőven, már csak a generációs szakadék miatt is. De most a kritika van előttem :wink:

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: popfesztivál
PostPosted: 2007. December 31, Monday, 20:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Végülis ez nem nyelvészet, de talán ide belefér, és mégiscsak egy Zsadon-cikkből indul ki. Déry popfesztiváljáról, ill. az abból készült zeneműről van szó. Én spec. hülye kispolgári módon kedvelem a darabot, és valaha (gimnáziumban, tehát nagyon valaha) a könyvet is olvastam. Ezért lepett meg, amikor Zsadon ezt írta ( http://index.hu/kultur/2007/sziget/kepzelgt/ ):

Quote:
Mick Jaggerék rákezdtek a Mondd, hogy nem hiszed el című rockra. Azt hitték, azzal leállíthatják a verekedést. Utána a Miért hagytuk, hogy így legyen-t játszották.


Emlékszem, h ezzel annak idején sem tudtam mit kezdeni ezzel, de úgy gondoltam, inkább valamiféle írói játékról van szó, mint írói marhaságról. Itt viszont: http://index.hu/kultur/2007/sziget/kepzeltrip08/ már egészen durva dolgok is elhangzanak, és nem is tudom, mit gondoljak.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group