NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:24

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 16, Sunday, 22:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
és 7.09-nél még a fára[t]ság és a fára[d]ság különbségét is kimondják, ami nagy eredmény egy olyan nyelven, amiben kötelező zöngésségi hasonulás van.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 16, Sunday, 22:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
http://video.hirado.hu/videok/szarvashi ... 071216.wmv

2.02-tol


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 16, Sunday, 22:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Basszus, én lemaradtam! Hol lehet megnézni?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 16, Sunday, 21:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Remélem Rocinante-vel való vitatkozás (http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?t=731) közben nem felejtkeztetek el a ma délutáni műsorról. Amiben is megtudhattuk, hogy a magyarban kétféle e hang van, és a nyílt (sic!) helyett néha ö-t is lehet ejteni, sőt tanácsos is, hogy ne legyen nyelvetek eszperente. Sőt, hogy mindez a törökök miatt van. Mosmár én is kíváncsi lennék arra a nyelvészeti szakértőre.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 16, Sunday, 0:46 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Szerintem nem csak nyelvészt kellett volna megkérdezni... :shock:

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 14, Friday, 1:26 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
gondoltak is rá, h. meg kéne kérdezni 1 nyelvészt...


Minek?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 14, Friday, 1:07 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Egyébként ki a ,,szakértő'', ,,szaktanácsadó'' ebben a műsorban?
Ja, asszem nem volt, most jut eszembe egy "intimitás", az egyik készítőt egy kicsit ismerem, meg is kérdeztem tőle, hogy miiiiiiez? és vmi oasmit mondott, hogy igen, gondoltak is rá, h. meg kéne kérdezni 1 nyelvészt...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 14, Friday, 1:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Egyébként ki a ,,szakértő'', ,,szaktanácsadó'' ebben a műsorban?
A stáblistán nincs semmi iesmi. De a végén aki van (vmi felelős szerkesztő vagy főszerkesztő v. micsoda) az tanított a magyar szakon (Sipos, ha jól emléxem). De lehet, h. az olyan főember, aki a télleges készítésbe nem vesz részt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 14, Friday, 1:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nekem a feliratból úgy tűnt, h olyan nincs nekije... De lehte, h figyelmetlen voltam...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 23:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Egyébként ki a ,,szakértő'', ,,szaktanácsadó'' ebben a műsorban? (Tudom, utánanézhetnék, de hátha valaki tudja.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 23:38 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Megjegyzem, ha tényleg a középmagyar óta tolódik a toldalékok hangrendje, akkor éppen ideje, h az mtv helytelenítse! :lol:

Egyébként én is köszönöm!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 21:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Kedves Tamás (ktam), kösz a részletes választ. Elhiszem, hogy kimutatható az elölképzett toldalékok terjedése, csak azért kérdeztem, mert én a személyes tapasztalataimban nem észlelem az érintett ingadozó töveknél.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 20:43 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
fejes.lászló wrote:
ktam, ugye nem gondolod komolyan, hogy egy ötven éve írt tanulmányra hivatkozva lehet beszélni a nyelvben ma zajló folyamatokról?
:lol:


:roll: Hát a kérdés ez volt:
kalman wrote:
Egyébként tudjuk valahonnan, hogy a fotelban/fotelben-félék esetében tényleg az elölképzett változat felé kezd eltolódni az ingadozás? Kimutatta ezt valaki valahol?

Válaszom (akkor leírom): igen, kimutatta. Szépéé volt az első (amúgy meg mindmáig legjelentősebb) írás a témakörben (Szépe György: Vegyes magánhangzójú szavaink illeszkedésének kérdéséhez. In: Benkő Loránd szerk.: Magyar hangtani dolgozatok. (Tanulmánygyűjtemény). Nyelvtudományi Értekezések 17. sz. Bp., 1958. 105--129.), amiben a 19. századtól az 1950-es évek közepéig terjedő időszakra vonatkozóan kimutatta a kérdezett változást. E tényből egyúttal azt is megtudjuk, hogy nem mostanában kezd eltolódni, hanem régóta. ((Magánvéleményem, hogy a középmagyar kor óta működik ez a jelenség, mióta az ö és az ü fonémastátusa megváltozott, és amikor megjelent az illabiális–labiális illeszkedés (ami valószínűleg a viszonylag kései, a veláris magánhangzó(k) után utolsó szótagjukban palatális labiálist tartalmazó jövevényszavak hatására kialakult szóvégi illeszkedés egyik fajtája). Ezt bizonyítja, hogy csak ekkortól jelentkeznek a labialitás szerinti illeszkedésre jellemző háromalakú toldalékok, és még a 16. században is elég gyakori a labiális illeszkedés hiánya.
Ebbéli véleményemmel viszont (szokásom szerint) megint totál elnyírok a tárgytól, mert olyan rendszernyelvészettől idegen gondolatokat kell feszegetnem, mint a hangrendi illeszkedés és a szóvégi illeszkedés kérdése (azaz hogy a fotel-ban szó mély hangrendű és emiatt van benne hangrendi illeszkedés, a fotel-ben viszont nem rendelkezik hangrenddel, ezért szóvégi illeszkedéses. (Pár gondolatom erről itt van elejtve, tudom jól, hogy egyik se klappol a modern fonológiákkal, meg persze egyáltalán nincs rendesen kifejtve, mert nem is erről írtam.))

Visszatérve Szépére: az ő írása óta a jelenség kapcsán megjelent munkák inkább szinkrón szempontot érvényesítenek, így a jelenség dinamikáját (kezd, tolódik) nemigen lehet bennük felfedezni. Pedig igen izgalmas volna, mert szerintem a hangrendi illeszkedés felbomlása, távlatilag esetleg megszűnése áll a dolog mögött, amit egyedül az veláris mgh.+e szerkezetű szavakban lehet vizsgálni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 11:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Hattak. De vajon változtak-e? (Tényleg nem értem, miért lenne baj erre a cikkre hivatkozni.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 13, Thursday, 11:19 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Azért, mert a folyamatok megváltozhattak, attól függetlenül, h írt-e rőluk valaki?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group