NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 8:04

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 7, Saturday, 9:43 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Nekem is jó mind a kettő...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 3, Tuesday, 10:54 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
tokidoki wrote:
erik.svoboda wrote:
Ha a birtokos birtok, akkor elmarad a határozott névelő. :-)


Azér ez nekem nem tűnik ien eccerűnek: pl. a tettes lányának férje nekem névelő nélkül határozottan rosszabb, mint névelővel.


Érdekes, nekem tök jó :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 3, Tuesday, 10:15 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
tokidoki wrote:

Azér ez nekem nem tűnik ien eccerűnek: pl. a tettes lányának férje nekem névelő nélkül határozottan rosszabb, mint névelővel.


mármint a férje előtti névelőről beszélek, bocs.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 3, Tuesday, 10:13 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
erik.svoboda wrote:
Ha a birtokos birtok, akkor elmarad a határozott névelő. :-)


Azér ez nekem nem tűnik ien eccerűnek: pl. a tettes lányának férje nekem névelő nélkül határozottan rosszabb, mint névelővel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 22:26 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Basszus, tényleg, milyen vak vagyok! Ha a birtokos birtok, akkor elmarad a határozott névelő. Jó, már csak azt kéne megtudni, h ezt mivel magyarázzuk! :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 22:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Ti értitek, mivel függ ez össze?
Így elsőre azzal, hogy magán a birtokoson is birtokosra utaló toldalék van: *a nyulaknak száma, de OK: a Margitsziget nyulainak száma.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 21:48 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Én egy másik, de hasonló dolgot vettem észre. Ugye elvben azt mondjuk, h a birtokszó előtt kötelező a határozott névelő, ha a birtokos dativusban áll: a nyúl farka, a nyúlnak a farka, *a nyúlnak farka. (Az utóbbi legalábbis stilisztikailag jelölt, archaikus.) Ugyanakkor vannak szerkezetek amikor ez nem hangzik rosszul, pl.: Csökkent a Magyar Telekom Nyrt. saját részvényeinek száma a társaság menedzsmentösztönzési programja keretében történt opciólehívások következtében; 2007 májusában a három magyarországi mobiltelefon-szolgáltató ügyfeleinek száma 42 ezerrel 10 millió 149 ezerre nőtt. Először azt hittem, a száma ilyen, de azzal sem mindig jó: *Csökkent a nyulaknak száma -- ez nekem a legjobb esetben is mint archaizálás megy el. Ti értitek, mivel függ ez össze?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 11:24 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
vad wrote:
A guglifájt szerint a többség inkább azt mondja, hogy ennek alapján,
Hát ez a baj a guglival, hogy nem jelöli, mennyi idős, aki mondja. Ne felejtsd el, hogy az én generációmból még sokan élnek, sőt, magamnál idősebbeket is ismerek!
vad wrote:
sőt azt is mondják sokan, hogy ezek alapján, ami nyilván analógiásan erősíti az ez alapján-t.
Igen, ez tök érdekes, mert azt én is mondom, hogy ezek alapján, csak egyes számban kötelező a datívusz.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 11:20 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
kalman wrote:
Igazi birtokos szerkezetből most nem tudok példát hozni (lehet, hogy igaza van abban, hogy gyakoribb), de azt már én is észrevettem, hogy majdnem mindenki ilyeneket mond: ez alapján; az én időmben még csak úgy mondtuk: ennek alapján.

Azért én vigyáznék az ilyen kijelentésekkel. A guglifájt szerint a többség inkább azt mondja, hogy ennek alapján, sőt azt is mondják sokan, hogy ezek alapján, ami nyilván analógiásan erősíti az ez alapján-t.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 11:12 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erika.szabad wrote:
A szerző általában a ragokról tesz állítást. A példája egyetlen ragra vonatkozik, ráadásul nem egy túl gyakori szerkezetet idéz (én pl. még sose találkoztam ez előtt vele). Talán illett volna pontosabban fogalmaznia, hamár a nyelvhasználat pontatlanságán kesereg.
Persze, nem mondtam, hogy mindenbe igaza van, csak azt próbáltam magyarázni, hogy milyen jelenségre gondolhatott.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 10:59 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
kalman wrote:
erika.szabad wrote:
Hernádi Sándor wrote:
Terjed a ragtalanság, a mondatszerkesztő ragok mellőzése.
Honnan tetszik venni ezt? És mivel lehetne alátámasztani? Van ezen kívül más példa is? Én nem tapasztalatam, hogy a ragozás el-elmaradozna a mai magyarban,
Szerintem arra gondol a szerző (a példája is ezt illusztrálja), hogy gyakoribbá válik a "jelöletlen" (nominatívuszi) birtokos olyankor is, amikor régebben csak datívuszost lehett használni. Igazi birtokos szerkezetből most nem tudok példát hozni (lehet, hogy igaza van abban, hogy gyakoribb), de azt már én is észrevettem, hogy majdnem mindenki ilyeneket mond: ez alapján; az én időmben még csak úgy mondtuk: ennek alapján.
A szerző általában a ragokról tesz állítást. A példája egyetlen ragra vonatkozik, ráadásul nem egy túl gyakori szerkezetet idéz (én pl. még sose találkoztam ez előtt vele). Talán illett volna pontosabban fogalmaznia, hamár a nyelvhasználat pontatlanságán kesereg.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 10:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erika.szabad wrote:
Hernádi Sándor wrote:
Terjed a ragtalanság, a mondatszerkesztő ragok mellőzése.
Honnan tetszik venni ezt? És mivel lehetne alátámasztani? Van ezen kívül más példa is? Én nem tapasztalatam, hogy a ragozás el-elmaradozna a mai magyarban,
Szerintem arra gondol a szerző (a példája is ezt illusztrálja), hogy gyakoribbá válik a "jelöletlen" (nominatívuszi) birtokos olyankor is, amikor régebben csak datívuszost lehett használni. Igazi birtokos szerkezetből most nem tudok példát hozni (lehet, hogy igaza van abban, hogy gyakoribb), de azt már én is észrevettem, hogy majdnem mindenki ilyeneket mond: ez alapján; az én időmben még csak úgy mondtuk: ennek alapján.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 7:02 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
varasdi wrote:

:lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 2, Monday, 6:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Befenyít a Corvin :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 1, Sunday, 19:11 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Részemről csak annyit, h rögtön értelemszerűen olvastam a mondatot. Persze lehet, h szerencse kérdése, és az ilyenekbe én is beleakadok időnként. Nyilván jobb lenne az egyértelműbb formát választani, de lehet, h a mondat fogalmazója sem gondolta, h ez így félreérthető...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group