NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 9:15

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 14:48 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Ja, bocs, vak vagyok. Jó, végülis ez nem egy vérciki cikk, de valljuk be, hogy nem egy nagy szám.


Láttam már átütőbbet :), de az irány szerintem jó.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 14:45 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Tebe wrote:
Reagáltak, van a témakörben egy Csépe Valéria tanulmány, legalábbis emlékeim szerint valami ilyesmiről szól :oops:


Köszi, vmi iesmire gondoltam ... de ezen kívül nem készült több? :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 14:33 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Ja, bocs, vak vagyok. Jó, végülis ez nem egy vérciki cikk, de valljuk be, hogy nem egy nagy szám.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 13:56 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Ott a link, vaze :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 10:37 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Pedig lehet azzal tisztességesen is foglalkozni:


Nem ismerem a tanulmányt, de gondolom, a tisztességes foglalkozás azt jelenti, hogy

a. több a puszta tényrögzítésnél (l. "az iwiw üzenőfalán elvbeszett kutyusokat is lehet kerestetni"-jellegű "nyelvtudományos" megállapításokat);

b. nem tartalmaz értékítéletet (sem azt, h "hová züllik a magyar ifjúság, újabb germanizmussal szeplősíti nyelvünket", sem azt, h "ja de kis kreatívak ezek a cuki fiatalok, pussz, pussz").

Bár kissé nehezen tudom elképzelni, h a puszta karakterhasználatból mi többet lehet kihozni. A címből ítélve itt bizonyára nem csak erről van szó.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 10:28 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Quote:
nemtom - eszembe jutott, mert sztem ez nyílvánvaló, és megérne egy felmérést legalább, v vmit.


Van egy tippem, melyik "műhely" foglalkozik ilyen tanulmányokkal.


Pedig lehet azzal tisztességesen is foglalkozni:
Csépe, Valéria: (2001) Kognitív fejlődés és mobil információs társadalom. in Nyíri, K. szerk) Mobil információs társadalom, MTA Filozófiai Kutatóintézete, 75-82. p.

http://www.socialscience.t-mobile.hu/2001_marc/brosura_htm/csepe.htm


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 10:20 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
nemtom - eszembe jutott, mert sztem ez nyílvánvaló, és megérne egy felmérést legalább, v vmit.


Van egy tippem, melyik "műhely" foglalkozik ilyen tanulmányokkal. Egyébként h valaki végre reagáljon az eredeti kérdésre: én spec. sosem küldtem vagy kaptam ß-t tartalmazó üzenetet.
H sprlni akrk, akkr mgnhngzkt hgyk el.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 8:44 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Reagáltak, van a témakörben egy Csépe Valéria tanulmány, legalábbis emlékeim szerint valami ilyesmiről szól :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 0:36 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
nemtom - eszembe jutott, mert sztem ez nyílvánvaló, és megérne egy felmérést legalább, v vmit.

(Egy diszesekkel, SNI-sekkel kapcsolatos szakmai előadáson azt kérdeztem az előadóktól, hogy eszükbe jutott-e már h esetleg majd vizsgálni kellene-e a különböző közismereti tantárgyak alól felmentett tanulókra, a felmentés nyomán kialakuló tantárgyakkal kapcsolatos attitűdök hosszútávú hatását, pl a szülői-nevelői kvalitásokra, hogy pl. ezek a gyerekek várhatóan hoygan reagálnak majd az ő gyerekeit tanulási nehézségeire ... 3x kérdeztem meg, hebegtek-habogtak, nem mertek NEM-et mondani, aztán elvették tőlem a mikrofont!:))) Lehet h ez is ien kérdés? Ezt nem kutatja, nem vizsgálja senki? pedig sztem tök aktuál! :wink: :wink: :wink: )

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 0:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Oké, én csak az Eszettet kérdeztem, mert az enyimén mobilon pl. azt se tudom, hol van. De én nagyon kezdő sms-ező vagyok, és asszem sose leszek haladó, ez ugyanúgy kimarad az életemből, mint a fax.

Mi az egyébként, hogy felsőbb körök? És miért kéne reagálniuk?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 2, Wednesday, 0:25 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Én ennél sokkal jobbat is tudok karakterspórolásra!

Demo:

Haaztakarodh.kevSebbl1NazSMSedbNakaraktR&ígygyorsaban&ócsóbantudjSMSezniakkómshmLettkapitÁisaltuccazE-tő+szabadúni&SetlegkapitÁismghvAamgh+Lv.RtŐ....

Meg vannak még más praktikák is ... aki sokat smsezik az tudja ezeket, mert a gazdaságosság nagy úr! :wink: :wink:

Más dolog, h míg én így csinálom (persze nem hivatalos, hanem szigrúan magán üzenetkor és csak azzal, aki ismeri ezt a "kódot", szerencsére ezt csak "érett" fejjel kezdtem el ... de már a tizenévesek között látom terjedni a kézírásban is a rövidítéseket! Felteszem a gépelési szokásokat viszik át a kézírásra is, vagyis amit sms-írás, chat-elés, meg esetleg email-ezés, fórumozás közben használnak, azt átviszik néha az iskolai jegyzeteikbe.

nemtom h ez jó-e, nekem furcsa, de egyre terjedő jelenség, mert a kisdiákok talán sokkal többet gépelnek, mint amennyit kézzel írnak, sőt, sztem ez tuti így van!

Ebből a szemszögből én pl csodálkozom, h erre a jelenségre még nem reagáltak "felsőbb körökben", mármint arra, hogy a modern multimédia használata hogyan befolyásolja a kézírásos teljesítményt és készségkialakulást és fejlődést, és hogy "jó-e ez vagy rossz"? (ha ez egyáltalán eldönthetően mérhető fekete-fehér kategóriákkal?????).

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Eszett sms-ben?
PostPosted: 2007. May 1, Tuesday, 22:59 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
The ß character is popular in Hungarian "text speak" used with mobile phones, replacing the grapheme sz, thus using one letter fewer in the SMS.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scharfes_S

Jé, ti tudtátok ezt? Vagy hülyeség?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group