NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:59

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 15:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
varasdi wrote:
Nem rossz, de az eleje szerintem egy kicsit talán túl gunyoros. Ha az illető tényleg nem tudja, hogy egy hibás elképzelés szószólója, akkor nem érdemli meg, hogy az ÉS-ben kigúnyolják. Az ő levele is meglehetősen korrekt, csak tartalmilag nagyon zűrös. Erről meg valószínűleg tényleg nem tehet.

A szerző nevére rákeresve mindenki eldöntheti, mennyire lehet őt naivnak, tudatlannak nevezni. Olvassátok el pl. ezt.

(Azért néztem meg, mert meggyőződésem volt, hogy álnév... :) )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 15:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Mindenesetre írtam. Mit gondoltok?


Nem rossz, de az eleje szerintem egy kicsit talán túl gunyoros. Ha az illető tényleg nem tudja, hogy egy hibás elképzelés szószólója, akkor nem érdemli meg, hogy az ÉS-ben kigúnyolják. Az ő levele is meglehetősen korrekt, csak tartalmilag nagyon zűrös. Erről meg valószínűleg tényleg nem tehet. Az írásod vége viszont korrekt tájékoztatás arról, hogy hogy is szokták ezt a dolgot megközelíteni a nyelvészeten belül, úgyhogy ahhoz nincs mit hozzáfűzni. Talán csak annyit, hogy - mivel a "hiba" fogalmát adott nyelvtanhoz/nyelvhasználathoz relativizáljuk - érdemes lenne valahogy a "hiba" kifejezést valamilyen jelzővel ellátni ("adott nyelvhasználat/nyelvtan viszonylatában hibás"), különben azt lehet hinni, hogy van olyan, hogy "abszolút értelemben hibás". Az alapvető probléma már ott van, hogy azt kell megértetni, hogy egy adott területen élő, kölcsönösen kommunikáló emberekhez különböző, de nagy átfedéssel rendelkező nyelvtanok tartozhatnak. Azt könnyű megérteni, hogy a francia más nyelvtannal rendelkezik, mint a magyar, de azt, hogy némiképp különböző nyelvtanú nyelveket is azonos elnevezéssel illetünk ha elég nagy az átfedés köztük, már nem annyira.

De persze lehet, hogy túlbonyolítom a dolgot...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 14:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nem tom, én ehhez túl naív vagyok. Mindenesetre írtam. Mit gondoltok?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 14:03 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Azon gondolkodom, hogy az ÉS poénból hozta-e le ezt a cikket?, hogy az íróját (és a hasonló állásponton lévőket) égesse. Mert néha szokott ilyesmit csinálni. Mert pl. ez a rész:

Tasnády T. Álmos wrote:
Feltételezem, hogy a velem egy nyelvet - a magyar anyanyelvet - használók többsége tisztában van azzal, hogy még feltételes módban sem cserélhetünk fel egyes szám első személyt többes szám harmadik személlyel, és különbséget kell tennünk általános és határozott ragozás között.


annyira naiv, hogy az már fáj.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 13:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Tasnády Álmos wrote:
Végül is nincs ilyen vagy olyan anyanyelv, csupán egy anyanyelv, amelyet egy adott nyelvközösség, mintegy közmegegyezéssel, a nyelv szabályainak elfogadásával valamennyi tagja számára érthetően használ.


Hát ez az. Ilyen az, amikor keverjük a szezont a fazonnal, és nem tudjuk, hogy mi a különbség a "presztízsdialektus" és a gyerekkorban megtanult, otthonról hozott "anyanyelv" fogalma között.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Egy a zászló, egy a nyelv
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 13:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 337-40XTBD


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group