NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:28

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 24, Monday, 17:00 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
szigetva wrote:
Mi történt a DUÉn? Hisz azt moderálták?

Nem tudom, mi történt. Nekem egy "adatközlőm" volt, aki kétszer próbálkozott beírni, de mindkétszer törölték a Manyszira és B.G.-re utaló bejegyzését.
szigetva wrote:
(Kedves ktam, te mindent archiválsz? Vagy mindenhol ismered a vebmestert? :) )

Szerintem egy webmestert se ismerek, vagy nem tudom róla:-) És annyira paranoiás se vagyok, hogy mindent archiváljak (így pl. lemaradtam) Kenesei igazgató úr narancsügyi levelének megőrzéséről (de nem is kell, el ne küldje valaki, olvastam, az elég nekem), pedig mióta egy évtizede a nyelvművelőket védi, figyelemmel kísérem hozzám eljutó írásait:-)

Amúgy új apróságok a Manysziban: újra van "E heti nyelvi tanácsadónk", most Balázs Géza mered a semmibe a jobb felső sarokban. (E szerint már újra merik arccal vállalni magukat.)
Viszont a fórumuk végleg elúszni látszik, ekkora kockázatot, mint hogy saját fórumukon szembesüljenek a saját hülyeségükkel, nem mernek vállalni. Úgyhogy már nemcsak elérhetetlen a fórum egy nem élő gombon (vagy mi is az) keresztül: már a gomb sincs meg.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 17, Monday, 20:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mi történt a DUÉn? Hisz azt moderálták? (Kedves ktam, te mindent archiválsz? Vagy mindenhol ismered a vebmestert? :) )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 17, Monday, 20:36 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
szigetva wrote:
A Manyszi persze nem fog megszűnni, mert akkor talán vissza kéne fizetni a 12 milát. Egyébként is, a fórum csak egy mellékszál -- mondja BG -- a lényeg, pl. a nyelvi gyorssegély-szolgálat remekül működik. És mivel nem nyilvános, tovább folyhat belőlük a marhaság.

A Manyszi lehet, hogy nem szűnik meg, de a nyilvánosság elől menekülnek: én most jöttem vissza számítógép közelbe, és mire hívják fel a figyelmemet?! Megszűnt a DUE fóruma is, vagyis hát: "Kedves olvasónk! Honlapunkat átalakítjuk, ezért a keresett oldal egyelőre nem elérhető. Elnézést kérünk, és köszönjük megértését!"
Nem is tudom, honnan olyan ismerős ez a szöveg? Nem baj, mihelyst odaérek, felteszem annak a fórumnak a szövegét is a netre.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 12, Wednesday, 10:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Lehetne egy melyik usernév mögött ki rejtőzött játékot játszani. Nekem voltak tippjeim, de időnként megdőltek. :D

A Manyszi persze nem fog megszűnni, mert akkor talán vissza kéne fizetni a 12 milát. Egyébként is, a fórum csak egy mellékszál -- mondja BG -- a lényeg, pl. a nyelvi gyorssegély-szolgálat remekül működik. És mivel nem nyilvános, tovább folyhat belőlük a marhaság.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 12, Wednesday, 10:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Közben végigolvastam a lementett lapokat, és ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek a közreműködését. Jók voltatok!

Különben ha jól értettem, a Manyszi azzal indokolta meg a létjogosultságát, hogy ők biztosítják az első magyar nyelvi fórumot (ami persze nem igaz, l. Magyarulez), de most ezt is megszüntették. Remélhetőleg mihamarabb felosztják magukat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 18:42 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
grand prix-t, nem?


De. Úgy látszik, ez nem az én napom... :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 17:26 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
fejes wrote:
Jó kérdés! Na jó, akkor grand prix-et.


grand prix-t, nem?

Tisztára amilyennek a Manyszi-fórumot képzelték.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 13:58 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Jó kérdés! Na jó, akkor grand prix-et.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 13:52 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes wrote:
3. Szerintem a némás-kötőjeles szabály egyébként nem csak a tulajdonnevekre vonatkozik, pl. portmanteau-val -- ha ismét nem tévedek.


Itt melyik is a néma: az e, az a vagy az u? :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 11:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Bocsánat, de:

1. Az indoklás úgy szól, hogy "mivel ezeknek nincs hangértékük", ami az előfeltevések elmélete alapján -- ha nem tévedek -- azt jelent, hogya hangérték nélküli betűk után mindig kötőjelet írunk (csak most éppen ezekről az idegen eredetű tulajdonnevekről van szó).

2. A cseh egyértelműen idegen eredetű, és a méh a finnugor alapnyelvben is jövevényszó. Az idegen szó (amúgy hpomályos határvonalú) kategóriájába nyilván nem férnek be, de idegen eredetűek.

3. Szerintem a némás-kötőjeles szabály egyébként nem csak a tulajdonnevekre vonatkozik, pl. portmanteau-val -- ha ismét nem tévedek.

Magyarul: a néma h-ra miértis ne vonatkozna ez a szabály?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 11:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A méh se nem idegen eredetű, se nem tulajdonnév. :D

BG azt ígérte, hogy újraindítják a fórumot, de ő a lassú, megfontolt fejlődés híve, és egyébként is, a Manyszi nyelvi segély szolgálata jól működik, és az a lényeg. (Hívd fel őket a cseh-vel.)

A Nobel-díjjal egyetértek!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 10, Monday, 10:56 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Régen volt, de:

Quote:
Sok idegen eredetű tulajdonnév végén van hangérték nélküli (úgynevezett néma) betű. Mivel ezeknek nincs hangértékük, kötőjellel kapcsoljuk hozzájuk a toldalékot.


Ha a hangérték nélküli betűkhöz kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot, akkor helyesen: cseh-től, méh-vel, ugye?

Én itt közben mindenről lemaradtam, de azt látom, hogy a fórum nem működik. Őszintén szólva döbbenet. Javaslom, hogy első költségvetési megtakarítás a Manyszi megszüntetése legyen.

Varasdi kollégát pedig irodalmi Nobelre javaslom a sportközvetítéséért.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 9, Sunday, 18:29 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Újabb hiányzó az immár csak öt munkatársat számláló Manysziban: eltűnt a galériából dr. Szűts László képe is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 7, Friday, 13:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
szigetva wrote:
Szerintem a restrictive vs nonrestrictive jelzőn akadtatok fenn (biztos van ennek magyar neve, de én sajna nem magyar nyelvész vagyok :cry: ): az olyan nyelvi babonák, amelyek feleslegesek vs a nyelvi babonák, amelyek feleslegesek (linguistic myths which are useless vs linguistic myths, which are useless).

Persze, ezért mondom, hogy 2értelmű.

A Kálmán-féle tananyagba: szűkítő és nem szűkítő értelmű jelzői módosító a magyar neve ennek...

halmtomi wrote:
Nevezzük nevén a dolgot: ez bizony modorosság, mi több, egy terpeszkedő szerkezet volt BG részéről, ami durván az érthetőség rovására ment


Vadhajtás! :lol: [/quote]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. April 7, Friday, 11:24 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
Szerintem a restrictive vs nonrestrictive jelzőn akadtatok fenn (biztos van ennek magyar neve, de én sajna nem magyar nyelvész vagyok :cry: ): az olyan nyelvi babonák, amelyek feleslegesek vs a nyelvi babonák, amelyek feleslegesek (linguistic myths which are useless vs linguistic myths, which are useless).


Valóban erre gondoltam.

molnarcili wrote:
Hát, én télleg nem értem, miért kell elé egy kétértelműséget okozó jelző. Miért kell egyáltalán bármilyen jelző a nyelvi babonák elé? -- Ja tudom: így szebb és választékosabb! Twisted Evil


Nevezzük nevén a dolgot: ez bizony modorosság, mi több, egy terpeszkedő szerkezet volt BG részéről, ami durván az érthetőség rovására ment :wink:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group