NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 5:56

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 25, Saturday, 18:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ha valaki nem vette volna meg a lapot :) , és nem bírja ki holnap estig:
ÉS, 2006. március 24., 15. o. wrote:
Új médiák, régi reflexek

Balázs Géza néhány munkatársával (Inter Kultúra-, Nyelv és Média Kutatóközpont Kht.) és jó adag közpénzzel (12 millió forint) 2006. január 3-án elindította a Magyar Nyelvi Szolgáltató Irodát (Manyszi).[1] Az iroda árlistája[2] arra enged következtetni, hogy itt egy profit-érdekelt cégről van szó, bár hogy ez így volna, azt Balázs Géza tagadja.[3] Az adófizetők pénze a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Édes Anyanyelvünk pályázatából származik.[4] A pályázatokat bíráló bizottság tagjairól, sőt ,,A tiszta és közérthető kommunikációért'' pályázaton nyertes Inter Kht. vezetőjének személyéről, Balázs Gézáról is hallgat a forrás, azonban a szomszédos zsűri tagjai: dr. Grétsy László, Adamikné dr. Jászó Anna, dr. Balázs Géza, dr. Gósy Mária, dr. Keszler Borbála.

A pénzből tehát elindult a Manyszi. Az irodát a Kossuth rádión a február 13-i Napközbenben is reklámozta Balázs Géza, kedvcsinálónak rögtön kifogásolva a ,,Következő műsorunk megtekintése 12 éven aluliak számára csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott!'' mondatot, azt állítván, hogy az ,,több sebből vérzik.'' Az egyéb szolgáltatások mellett egy fórumot is indított az iroda.[5] ezen kérdezte meg legott egy hallgató, hogy vajon mi a baj ezzel a mondattal.[6] Balázs Géza kifogásai a mondat hivatalos nyelvezete, a melléknévi igenév (ajánlott) állítmányi használata és a mondat ,,terjengőssége'' voltak. Ezután váratlan események történtek: nyelvészek és nem-nyelvészek jelezték, hogy nem értenek egyet Balázs Géza véleményével, hiányolták megalapozott érveit egyrészt a kifogásolt mondat ellen, másrészt a javasolt alternatíva mellett. A hozzászólók hatására Balázs Géza nyitott egy új topikot ,,A nyelvművelés alapjai'' címmel,[7] itt még egyszer elmondta már ismert ,,érveit.'' A vitába az iroda több munkatársa is bekapcsolódott (Kalcsó Gyula, Domonkosi Ágnes). Ők, elismerve az ellenérvek egy részét, hajlandónak mutatkoztak a párbeszédre. Balázs Géza hosszú ideig hallgatott, majd azzal védekezett, hogy a mondatot kifogásoló írása ,,nem nyelvi szakértői vélemény, nem nyelvművelő tanulmány, hanem egy vitafórumon való bejegyzés.'' Az egyik fórumozó erre Balázs Gézának egy ,,szakértői véleményét''[8] vette górcső alá, kimutatva, hogy az általa vizsgált jelenségnek alapvető összefüggéseit nem ismeri.

Március 3-án, reggel 8:22-kor érkezett az utolsó hozzászólás, 9 órakor a fórum elérhetetlenné vált. Az igéret szerint a fórum hamarosan, moderált (vagyis cenzúrázott) formában újraindul. A mai napig nem indult újra. Az említett két vitaképes munkatárs kilépett az irodától.[9] Balázs Géza önkritikus hajlamainak bizonyítéka, hogy a fórum mellett a 8. lábjegyzetben említett ,,szakértői vélemények'' is elérhetetlenné váltak.

A március 18-i Magyar Nemzet mellékletében Balázs Géza elismétli vitatott érveit, majd utóiratként röviden -- és persze más nézőpontból -- beszámol a fentebbi történetről. ,,Kiszálltam a fórumból'' mondja. Azt nem tudhatjuk meg tőle, hogy ez a fórum a közpénzből létesített Manyszi fóruma, amelynek Balázs Géza prominens tagja, és ahol tudománytalan nézeteit szakemberek és laikusok érveivel szemben képtelen volt megvédeni. Mintha, miután kiderült, hogy a kocsmában erősebb fiúk is vannak, szép csendben hazaoldalgott volna. Pedig a kocsmát is bezáratta.

Utóirat: Mivel a közönség érezte, hogy a vesztes fél kezében a kulcs, többen is archiválták a fórumot. Így az itt leírt eseményekről bárki kialakíthatja saját véleményét.

Szigetvári Péter
  1. http://www.e-nyelv.hu/bemutatkozas_manyszi.php
  2. http://www.e-nyelv.hu/arajanlat.php
  3. http://dragon.klte.hu/~tkis/e-nyelv_for ... a.html?t=8
  4. http://www.kultura.hu/nkom/news/D999_news_27489.html
  5. http://dragon.klte.hu/~tkis/e-nyelv_forum/index.html
  6. http://dragon.klte.hu/~tkis/e-nyelv_for ... .html?t=13
  7. http://dragon.klte.hu/~tkis/e-nyelv_for ... .html?t=15
  8. http://www.e-nyelv.hu/nytanacs_helyesiras.php és http://dragon.klte.hu/~tkis/e-nyelv_nym ... esiras.htm
  9. http://worldshots.blogter.hu/?post_id=18797


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 25, Saturday, 15:04 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Szigetvári Péter: Új médiák, régi reflexek címmel az ÉS tegnapi számának páratlanadik oldalán :!: (Még sajnos nincs fent a http://www.es.hu -n.)

Köszönjük szépen!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 24, Friday, 8:51 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Ez is offtopicnak tűnik, de úgy látszik, ez egy "családi hasonlóság" alapján szervezett thread ;)

A mai NOL-ban található a stresszel foglalkozó következő cikk, amiből az alábbi részlet lehet érdekes itt.

Quote:
Az, hogy később ki hogyan boldogul, mindenekelőtt az illető kulturális hátterén múlik. Egyebek mellett azon, ki hogyan használja az anyanyelvét. A kutatók szerint az anyanyelvet helyesen használók kreatívak, küzdőképesek, gyorsabb észjárásúak, így jobb életminőségre számíthatnak, mint azok, akik hátrányos társadalmi és nyelvi környezetből érkeznek. A nyelv egyben önfeltáró kód, amely tartósan befolyásolja a beszélő magatartását, és akár el is torzíthatja alkatát, s így önbeteljesítő jóslatként is hathat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 23, Thursday, 16:15 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Ez ugyan itt is OFF, de máshol is az lenne, új topikot nem ér meg, de mégis ide kapcsolódik:
http://www.c3.hu/~magyarnyelv/05-4/kontra.pdf


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 22, Wednesday, 14:15 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Szóval akkor a rejtély megoldása:
Valóban ismétlés volt a minapi Manyszi-bemutató az Értsünk szót!-ban, de nem az Értsünk szót! ismétlése:
2006. február 13-án (hétfőn) a Kossuth adó Napközben c. "közérdekű magazinjában" (szerkesztő-műsorvezető: Rékai Gábor és Czakó Balázs, zenei szerkesztő: Gere Erzsébet, felelős szerkesztő: Jónás István), 10.50 körül kérdezte meg Rékai Gábor Balázs Gézát, hogy mi is az a Manyszi. (Az előtte lévő részt is érdemes meghallgatni, ha valaki szeret borzongani az emberi hülyeség mélységei fölött -- Balázs Géza és a kakáspörkölt esete külön jellemző:-).)
Itt tette föl rejtvénynek Géza a Csesztert megszólalásra ingerlő öthibás "aluliak" mondatát, értékes könyvnyereményért cserébe. Eztán (még aznap) nyitotta Cseszter a topikot, és kezdődött jeles történetünk.

Ezek után (minden bizonnyal a Manyszi-topik sikerén felbuzdulva) újból elővették a nyelvi iroda (ami, ezt Rékaitól tudjuk, BG Kolumbusz tojása) kérdését, bizonnyal kellett a reklám, mert a kezdeti jelentkezők látták a gagyit, aztán lemaradoztak. Vagy ki tudja. Működik a gépezet. Az új színhely az Értsünk szót! műsor lett 2006. március 20-án (hétfő, Kossuth, 21.35. Témák: Nyelvőrködés: Mitviszi a kishajó? - Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda (Balázs Géza) - "Az én cégérem" idei pályázatának meghirdetése (D. Szekeres Ágnes) Társszerkesztő: Grétsy László Szerkesztő: Rékai Gábor.)
Ebben a műsorban Rékai Gábor felkonfja után ugyanaz a Balázs Géza szöveg hangzik el, mint bő hónapja (kb. 21:54-kor). Az elejét meg a végét meghallgattam a második "előadásnak" is, azt még nem bírtam megtenni, hogy végighallgassam még egyszer az egészet, mert ez így dél tájban meghaladja a tűrőképességemet. De nem hinném, hogy akár egy másodpercet is vágtak volna belőle.
Tehát igenis ismétlés a második elhangzás. Innen kezdve lehet számolgatni, hogy menti-e valami Balázs Gézát.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 22, Wednesday, 10:19 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
szigetva wrote:
Csak a történeti hűség kedvéért idézem ide cseszter eredeti indítóját:
,,Ma délelőtt a Kossuth Rádió Napközben c. műsorában hallottam Önökről. ...''
Az a helyzet, hogy az elmúlt hetekben a csapból is ez folyt. :) (De ha ismétlés, az tényleg ne'mileg felmenti BGt.)

Igaz! Nem néztem utána éccaka, hogy akkor mikor ment volna az első adás. Gondoltam, délelőtt megy az eredeti, és később az esti ismétlés. De nem így van (a Tetten ért szavak-at ismétlik). Január 1-től végignéztem az Értsünk szót...-ot (remélem így mondják:-) ), és nincs Manyszival foglalkozó korábbi adás. Utánanézek, mivel lett összekeverve.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 22, Wednesday, 1:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Csak a történeti hűség kedvéért idézem ide cseszter eredeti indítóját:
,,Ma délelőtt a Kossuth Rádió Napközben c. műsorában hallottam Önökről. Nagyon tetszik, hogy helyesírási tanácsot lehet kérni bizonytalanság esetén. Elhangzott egy idézet valamelyik tv csatornán használatos figyelmeztetésről, amely valahogy igy hangzik: Következő műsorunk megtekintését...... Ez a figyelmeztetés 5 hibát tartalmaz, hallottam a műsorban. Sajnos a végét nem hallottam. Szeretném megtudni milyen hibákat találtak a mondatban.''
Az a helyzet, hogy az elmúlt hetekben a csapból is ez folyt. :) (De ha ismétlés, az tényleg ne'mileg felmenti BGt.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 22, Wednesday, 0:41 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Most kaptam a hírt, jó ha tudjátok: a tegnapi Értsünk szót... nem új műsor volt, hanem ismétlés! Kábé egy hónapja hangzott el először ez a beszélgetés a Manysziról, és valószínűleg épp ez a műsor volt az egész vita elindítója, ugyanis cseszter valószínűleg épp erre a műsorra reagálva kérdezte meg Gézától, hogy mi is volt az az öt hiba abban az ominózus mondatban, mert a műsorban Géza nem rántotta le a leplet a hibákról.
Ezzel - mint teszi hozzá e hír írója is - nem akarom Gézát menteni, mert bizonyára lett volna lehetősége megakadályozni ezt az ismétlést, még ha ez esetleg már jóval korábban tervbe is volt véve. Csak a történeti hűség kedvéért jó, ha tudjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 21, Tuesday, 11:35 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
ktam wrote:
:D :D :D
szigetva wrote:
„Következő műsorunk megtekintése 12 éven aluliak számára csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott!” Ez a mondat ot hibat tartalmaz, mondta BG, majd Rekai Gabor versenyt hirdetett: a kedves hallgatok kuldjek be, melyik az az ot hiba...

Hátmán csak be kéne kűdeni a fórum anyagát nekik, hogy mi az az öt hiba. Biztos kihirdetnék ezután, hogy nem öt, és nem a mondatban, és még a Manyszi-fórum is újraindulna :D


Ez azért nem lesz könnyű, mert abban, hogy a névelő hiányzik a mondat elejéről, még a nyelvművelőknél nyelvművelőbb marabu sem értett egyet (apukájának ugyanis még mást tanítottak). Legalább közölhették volna, hogy megoldás a Magyar Nemzetben.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 21, Tuesday, 9:50 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
:D :D :D
szigetva wrote:
„Következő műsorunk megtekintése 12 éven aluliak számára csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott!” Ez a mondat ot hibat tartalmaz, mondta BG, majd Rekai Gabor versenyt hirdetett: a kedves hallgatok kuldjek be, melyik az az ot hiba...

Hátmán csak be kéne kűdeni a fórum anyagát nekik, hogy mi az az öt hiba. Biztos kihirdetnék ezután, hogy nem öt, és nem a mondatban, és még a Manyszi-fórum is újraindulna :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 21, Tuesday, 8:51 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A tegnap esti Ertsunk szotban orommel ujsagoltak, hogy elindult ez a fontos, kozerdeku vallalkozas, es nem fogjatok elhinni, mi volt a kedvcsinalo: „Következő műsorunk megtekintése 12 éven aluliak számára csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott!” Ez a mondat ot hibat tartalmaz, mondta BG, majd Rekai Gabor versenyt hirdetett: a kedves hallgatok kuldjek be, melyik az az ot hiba... Azert egy kicsit panaszkodhatott volna, hogy izgaga suttyok furjak az o kuldeteset.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 21, Tuesday, 8:42 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
halmtomi wrote:
Aszondja: ekkor kiszálltam a fórumból. Mert ugye az még a Nemzet hasábjain is rosszul hangzana, hogy ekkor lezárattam a fórumot.

Ráadásul a Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete anyanyelvi fórumán is harcol a sajtó- és szólásszabadságért így március 15. táján: egy újságíró, mint elpanaszolta, kétszer is beírt, hogy nehezen menthető a DUE alelnökének eljárása a Manyszi fórumával kapcsolatosan, és az ifjú újságírók akár tiltakozhatnának is. Mondanom se kell, mindkétszer legyalulták a hozzászólást a fórumról. Biztos, mert offtopic volt...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 20, Monday, 9:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Na jó, de itt Nádasdy világosan jelzi, hogy ez az ő egyéni stílusérzékét vagy akármijét bántja, ez korántsem ugyanaz, mint amit BG mond.


Hát perszehogy nem! :D -- Vicceetem.

Az irónia csuda jószág, bizony: ha akarom így értem, ha akarom úgy. Csak hogy ne csodálkozzatok, hogy a nyelvtisztogatás felkent papja miért mondja néha, hogy "hát hisz ugyanarról beszélünk". Mert tényleg! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 20, Monday, 8:23 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
molnarcili wrote:
Bánytyátok itt ezt a szegény embert!

Eszembejutott csak:

Na találjátok ki, ki wrote:
De azért bevallom, van ami idegesít. A házunkban működő üzletre kitettek egy táblát: Boltunk elektronikus riasztóval védett. Ez még nekem is túl németes, pedig nagy barátja vagyok a német nyelvnek.


Na jó, de itt Nádasdy világosan jelzi, hogy ez az ő egyéni stílusérzékét vagy akármijét bántja, ez korántsem ugyanaz, mint amit BG mond. Egyébként Nádasdy a Modern Talkingban egy ironikus cikkben egyszer csokorba szedte az általa privátim "utált" jelenségeket.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. March 20, Monday, 8:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kamperg wrote:
molnarcili wrote:
Na találjátok ki, ki wrote:
De azért bevallom, van ami idegesít. A házunkban működő üzletre kitettek egy táblát: Boltunk elektronikus riasztóval védett. Ez még nekem is túl németes, pedig nagy barátja vagyok a német nyelvnek.
A passzívos cikk ismeretében ez tán Nádasdy, nem?
De nem a MaNcsban. Viszont a http://seas3.elte.hu/nyelveszforum/viewtopic.php?p=2540 -ban elárulja magát Cili: ezt a Hárompercesekben írja NÁ. Ugyanennek az előszavában (11. old.) viszont ez van ,,vállaljuk egymás szövegeit,'' vagyis KL is vállalja. :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 179 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group