NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:28

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 1111 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 75  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 7:38 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
nagyv wrote:
halmtomi wrote:
origo wrote:
Tudom, nem ezen múlik a magyar nyelv jövője, de a francnak nem maradhatott az év, hónap, nap formátum. :evil:
Ha a magyar sorrend is engedélyezve lenne, akkor az export- vagy exportra is készült termékeken nap, hó, év sorrend lenne, míg a belső piacra szántakon év, hó, nap. És ha az évet továbbra is lehet két számjeggyel írni, akkor megmaradna a mai kavarodás.
Ezt frappánsan meg lehetne oldani azzal, hogy az évet négy számjeggyel írjuk.
Közben látom itt egy másik szálban, hogy egy platformra kerültem BG-vel. Magamba kell néznem...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 29, Wednesday, 7:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
halmtomi wrote:
origo wrote:
Tudom, nem ezen múlik a magyar nyelv jövője, de a francnak nem maradhatott az év, hónap, nap formátum. :evil:


Ha a magyar sorrend is engedélyezve lenne, akkor az export- vagy exportra is készült termékeken nap, hó, év sorrend lenne, míg a belső piacra szántakon év, hó, nap. És ha az évet továbbra is lehet két számjeggyel írni, akkor megmaradna a mai kavarodás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 28, Tuesday, 22:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Ráadásul a ,,magyar'' sorrend ISO standard. 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 28, Tuesday, 22:16 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
origo wrote:
Tudom, nem ezen múlik a magyar nyelv jövője, de a francnak nem maradhatott az év, hónap, nap formátum. :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 21:56 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
konkrétan a kiinduló hírt képező videó netes továbbfejlesztés, és igen, a popfon-pofán vágás illusztrációja is...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 20:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
ZsB wrote:
http://lazacz.tumblr.com/post/118604475 ... cas-karika


OK, biztos én vagyok a lassú felfogású, de mi ennek a nyelvészeti relevanciája?
sztem a pofánvágás illusztrációja volt


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 18:51 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
ZsB wrote:
http://lazacz.tumblr.com/post/118604475 ... cas-karika


OK, biztos én vagyok a lassú felfogású, de mi ennek a nyelvészeti relevanciája?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 9:58 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
http://lazacz.tumblr.com/post/118604475 ... cas-karika


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 26, Sunday, 8:45 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ha pofon, akkor tenyér. Viszont a pofán lehet ököllel is.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 25, Saturday, 12:39 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
halmtomi wrote:
Egy bulvárhír kapcsán jöttem rá, hogy a pofonvág sokaknak mást jelent, mint nekem. Nálam a pofonvágás ugyanis a nyílt tenyérrel arcra mért ütést jelenti, de egyeseknek, úgy tűnik, az ököllel arconütés is pofon.

Ti hogy vagytok ezzel?


Én úgy mint te, egyértelmű. A videón nálam pofánverés látható max.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 25, Saturday, 12:11 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Egy bulvárhír kapcsán jöttem rá, hogy a pofonvág sokaknak mást jelent, mint nekem. Nálam a pofonvágás ugyanis a nyílt tenyérrel arcra mért ütést jelenti, de egyeseknek, úgy tűnik, az ököllel arconütés is pofon.

Ti hogy vagytok ezzel?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 12, Sunday, 23:02 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
sarok

Többtövű, részben atematikus: sarkos, sarkok , részben tematikus: sarkam , és ugyebár sarok (sark(a)-) mellett van -o--tlan (északi-)sark “tőváltozat” is; tehát a far(o)k rokona viselkedésileg: farkas 1--2, farkos, farkam, és (cicka-)fark --- vagyis egy sarkom felbukkanásában semmi meglepő nincs. Ami Győzike beszédét illeti, hogy feljebb ugorjunk, abban a legmeglepőbb a magyar szavakhoz illesztett Voc fem esetrag: “Lányé!” ‘(Hé, (te)) lány!’ (olykor a feleségének is mondja). Míg a közönséges oláhcigányban (mondjuk a «lováriban») a nőneműeknek (már) nincs külön megszólító alakja, addig az ÉK (páldául colár(i)) “oláhcigány” nyelvjárásokban, van ilyen, hasonlóan a magyarcigányhoz (Erdős Kamill elnevezésével «kárpáti cigányhoz”), ahol az az -a végű nőneműeknél -e, például (az ecsedi) Rostás Mihálynál a sobalá:ńa vocativus-a ez volt: sobalá:ńe! --- nna! ez jött elő a « Lányé! »-ban!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 12, Sunday, 21:11 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Nemrég szembesültem azzal, hogy román nyelvű szövegekben (újságcikkek, utcanevek stb.) a magyar neveket nem a román nyelven szokásos keresztnév-vezetéknév sorrendben, hanem a magyar sorrendben, vagyis vezetéknév-keresztnév sorrendben szokták írni (szóban meg, gondolom, mondani is): pl. Bela Marko helyett Marko Bela, Janos Bolyai helyett Bolyai Janos stb.

Nagyon meglepődtem és szinte meghatódtam ezen az előzékenységen: a szlovákok pl. nem tesznek ilyen gesztust, amennyire tudom (Bugár Béla az Béla Bugár, és akkor a kötelező -ovázásról még nem is beszéltem).

Mondhatjuk persze azt, hogy ezt az előzékenységet mi is megadjuk mindenkinek: nem mondunk olyat, hogy Obama Barack meg Boc Emil. Igen ám, de mi ezt across the board alkalmazzuk: ha külföldi, akkor a sorrend keresztnév+vezetéknév.

A románok meg olyan rendesek, hogy megtanulták, hogy a magyarok esetében ez fordítva van. Vagyis Tony Blair az Tony Blair, Marko Bela viszont nem Bela Marko.

(Mivel mukkot sem tudok románul, lehet, hogy baromságot írtam, akik jobban ismeri ezt a témát, javítson!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 11, Saturday, 7:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martonfi wrote:
kalman wrote:
lábom, sarkom

Biztos, hogy sarkom is, nem csak lábom? Az utóbbi ugyanis nem lexikai jelenség lenne, hanem a fonológiai: a klasszikus á utáni o-zás.
Hát nem tom, nekem csak felületes benyomásaim vannak, de nem emlékszem olyanra, h pl. láttom-at mondana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 11, Saturday, 0:58 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
lábom, sarkom

Biztos, hogy sarkom is, nem csak lábom? Az utóbbi ugyanis nem lexikai jelenség lenne, hanem a fonológiai: a klasszikus á utáni o-zás.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1111 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 75  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group