NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:27

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 12, Monday, 7:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Gondolom, egy magyar "helyesírás-ellenőrző" programnál az lenne az alap, hogy csak magyar oldalakat néz. Egyébként az is fura, hogy szám szerint nem egyezett egyikkel sem (de azért a magyarhoz állt közelebb).

Ha a hasonló szóalakokat nézi, akkor a Tallinn-t megadva miért kerest talinn-t, de tallin-t nem? Továbbá: miért nyom ki olyan adatokat, ahol 0% van? Ezek honnan vannak neki, és ha generálja őket, miért nem generál monondjuk tollinn-t is?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 11, Sunday, 23:12 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Belezavarhatott pédául az, hogy lengyelül helyesen Tallin-nak nevezik: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tallin. Lásd még: Roma, Róma, Rome, Rom, Rym


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 11, Sunday, 13:48 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Biztos, hogy a találatok túlnyomó többsége releváns volt? Olyasmire gondolok, hogy pl. valamilyen nyelven van olyan szó, hogy "talin" és ez eltorzítja a keresés eredményét. Én nem tudok ilyesmiről ez esetben, csak velem már volt ilyen, és eszembe jutott...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 10, Saturday, 22:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kíváncsi voltam, hogy Tallinn nevét hány százalékban írják helyesen, és az jött ki, hogy:

26000 Tallinn
0 talinn

holott a valódi kérdés az, hogy mennyi a Tallin.

Megadtam, hogy tallin, mire a válasz:
72% (26600) talin
28% (10100) tallin
0% (5) tallín
0% (4) talllin
0% (3) talín


Kézimunkával ez jött ki (csak a magyar nyelvű lapokat számolva):

28100 Tallinn
10500 Tallin

Tanulság 1: az előfordulások több mint harmada hibás.

Tanulság 2: a hejes-e valahogy furcsán működik

Nyelvi megkötés nélkül:
7910000 Tallinn
2100000 Tallin

DE! A több mint kétmillió előfordulás ellenére a Tallin-nál a Google azonnal felteszi a kérdést: Did you mean: Tallinn ? A magyarnál viszont semmi hasonló...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 19:47 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 1:31
Posts: 27
kérlek, ez csak természetes, ne is szabadkozz. talán mostanra ki is merítette magamagát a téma... bár pl a linkekről még számtalan új lehetőség nyílik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 19:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Engedelmetekkel a pipjurtával kapcsolatos problematikát átraktam egy külön topikba.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 15:59 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 1:31
Posts: 27
nos, kedves élő-viruló társfórumozók, sztem ha szellemesen bár de néhány sorba sűríti adott tudós élethossznyi tevékenységét, akkor akár még hasznos is lehet egy nekro-szösszenet....... no persze Asquithről is csak a kilencvenes években derült ki a "hobbija" úgymond, ez meg egy többnyire nyílt felület... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 15:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
rebrus wrote:
Ki kene sorsolni, hogy kinek az eletutjat ertekeljuk eloszor...
Én vállalom, hogy elôször rólam írjatok, amúgy is idegesít, hogy az igazi nekrológokat már nem olvashatom majd...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 15:45 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Akkor javaslom, kezdjuk egymassal.

Ki kene sorsolni, hogy kinek az eletutjat ertekeljuk eloszor...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 15:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
A netikett szabályai minden alfórumra és témára egyaránt vonatkoznak. Szerintem ez elég ahhoz, hogy a személyeskedést, sértegetést és hasonlókat ne toleráljuk. Maga a nekrológ vagy -- élôk esetében -- az életút értékelése mint műfaj szerintem önmagában nem üldözendô, ha nem sérti az általános szabályokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: nekro
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 15:21 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szekeresk wrote:
huhúúú! vége kóros insomniám céltalan óráinak! az úgy, hogy Nekrológ, tök jó. szöki! azt tudtad, hogy az egyik brit pm, az, amelyik az I. világháborút kezdte, tán Herbert Asquith(?), aki mellesleg egy 19 éves csajjal kavart levélben, szóval ő a parlamentben a kollegáiról írt obit-eket? vmikor néhány éve került nyilvánosságra az egész. ja, és volt egy Jojo nevű inasa, aki tök jól utánozta a képviselőket :) tojt a pasas az egész nemzetközi helyzetre, h témánál maradjak :roll:
nem is tudod, mekkora fun lesz nekem ez a nekrológus-elfoglaltság!


Ne haragudjatok, de nekem ez a nekrológ-dolog nem tetszik, meg az ízlésemnek is kicsit furcsa. Nekrológot halottról szoktak írni, akkor is alapvetően pozitív hangvételűt (de olyan emelkedett dolog meg minek kellene erre a fórumra?), ha meg nem olyat, akkor az csak a halotton való gúnyolódásra jó. Ami őt persze már kutyául nem érdekli, de itt a weben bármelyik rokona-ismerőse meg fogja találni, és őt joggal bánthatja az, hogy valakik a nyelvüket köszörülik az apján/anyján/nővérén/akármin, akinek a dolgairól ő nem is tehet. Ha ott a név és magyar az illető, lehet, hogy az utódon fog csattani az ostor, mert ő a név alapján könnyen felismerhető. Ez sztem nem túl jó dolog. Ha meg élőről írsz, akkor meg még ha szépeket is írsz, csak azt fejezed ki, hogy alig várod, hogy az illető feldobja a talpát. Ráadásul, mivel halottnak van nyílvánítva, még csak nem is védekezhet anélkül, hogy vicces hatást ne keltene a felháborodása. :) Szóval az én személyes és természetesen semmire se kötelező magánvéleményem az, hogy a dolog nem fair se a halottakkal, se az élőkkel szemben.


Last edited by varasdi on 2005. January 9, Sunday, 19:43, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 7:43 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Egyszer a 90-es években írtam egy nekrológot Benedek István prof.-ról. Maj megpróbálom elôkeresni. Nem tudjátok, él-e még?


Top
 Profile  
 
 Post subject: nekro
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 3:25 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 1:31
Posts: 27
huhúúú! vége kóros insomniám céltalan óráinak! az úgy, hogy Nekrológ, tök jó. szöki! azt tudtad, hogy az egyik brit pm, az, amelyik az I. világháborút kezdte, tán Herbert Asquith(?), aki mellesleg egy 19 éves csajjal kavart levélben, szóval ő a parlamentben a kollegáiról írt obit-eket? vmikor néhány éve került nyilvánosságra az egész. ja, és volt egy Jojo nevű inasa, aki tök jól utánozta a képviselőket :) tojt a pasas az egész nemzetközi helyzetre, h témánál maradjak :roll:
nem is tudod, mekkora fun lesz nekem ez a nekrológus-elfoglaltság!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: mea culpa
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 2:55 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szekeresk wrote:
esetleg ha tényleg lesz(nek) egyéb alfórum(ok)
Egy szavadba kerül, mér nem mondod, hogy pontosan mi legyen az? A nekrológ-rovatra nagyon vevô vagyok, mingyár meg is csinálom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: mea culpa
PostPosted: 2005. January 8, Saturday, 2:42 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 1:31
Posts: 27
hejes, csontot neki, mondom ÉN, aki NEM nyitottam új témát... de hát most böktem volna ki egyből, hogy egy ilyen érdekességek-fórum ezen keretek között elképzelhetetlen? inkább égessék pipirózsaszín kívülálló bőrömbe az illetlenség vörösen izzó billogát!

nemrég még a Minden, amit tudni akarsz a sz*x-rőlt néztem, közvetlenül a Beszélj hozzá után, és az elszabadult óriáscicis jelenetet követően feltettem főni egy tojást. ennyit az én pszichokartográfiámról. ill. immár végérvényes, h csibe és róka között a pad alá estem, kedves kamperg.

a lista klassz. esetleg ha tényleg lesz(nek) egyéb alfórum(ok)........, közzé teszek egy hevenyészett '(megboldogult/hasonló sorsra szánt) irodalomtudósok gyászjelentései' halmazt - elemenként.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group