NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:46

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 21, Tuesday, 20:48 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Teljesen igazad van, egy saját gép nyilván nem determinál arra, hogy többet megtanulj rajta, mint hirdetményeket írni a lépcsőházba, viszont mégis alapszükséglet ahhoz, hogy tényleg megtanulj róla valamit.

Annyit azért mondanék az álláspontom védelmében, hogy ez valószínűleg sok mindennel van így. Gondoljunk csak az iskolarendszerre.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 21, Tuesday, 16:05 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Akinek van otthon saját jószága, az tudja, hogy a számítógép ennél egy kicsit bonyolultabb eszköz.


Ne tudd meg, hány embert láttam, aki a felsorolt tevékenységeket a szomszéddal, baráttal, stb. csináltatja meg. (Akár velem :? ) Mérnökhallgatót is. :shock:

Amúgy meg számítógépet minden asztalra, vagy hogy volt a Dilbertben :wink: szóval nekem teljesen jó lenne, ha mindenkinek lenne otthon gépe, de attól, ha lesz, még egyáltalán nem biztos, hogy meg is fogja tanulni használni a Wordön meg a browseren túl. :cry:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 21, Tuesday, 10:49 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
molnarcili wrote:
prezzey wrote:
?? Mindenféle számítógépes tárgyat fel lehet venni közismeretiben. Ugyanott, ahol etalonvizsgára kell feliratkozni.

Word kezdő, Word haladó, Excel, Az Internet Világa
Van más is?


Szokott lenni Kiadványszerkesztés is, ott legalább nem csak Word-öt nyomatnak. Bár tipográfiáról sem esett ott sok szó, pedig reméltem, de szinte egész félévben csak Corel Venturát & Draw-t tanultunk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 20, Monday, 17:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Nálunk pszichológia szakon többen járnak be a HIK-be gépezni-netezni-stb. Olcsó (egy egész évre kétezervalamennyi forint), gyors, stb.; csak zsúfolt meg zajos. Viszont este tízig nyitva van és közel a metró.


Persze, ez nem rossz dolog, de talán nem ugyanaz, mintha saját géped lenne. Így pl. az ember nem szerez gyakorlatot olyan egyszerű dolgokban sem, mint egy program telepítése, pláne nem tanul meg a céljainak megfelelő szoftvereket keresni, a számítógéphasználata arra korlátozódik, hogy elolvassa az indexet, megírjon néhány mailt, bepötyögje a wordbe a dolgozatát. Akinek van otthon saját jószága, az tudja, hogy a számítógép ennél egy kicsit bonyolultabb eszköz. A HIK-féle helyek szükségesek, de a számítástechnikai műveltség terjesztése tekintetében jóval kevesebbek, mint a saját gép.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 20, Monday, 14:24 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Ja, ez kimaradt...

Quote:
3. Akármit tanul a diák, csak akkor nem fogja elfelejteni, ha használja. De ki dobott már vissza szemináriumi dolgozatot trehány tördelés miatt? (Pedig ez kb. olyan, mintha pocsék lenne a helyesírása az illetőnek.)


Én már voltam olyan gyakorlaton, ahol pontlevonás járt érte. (100 pontot kellett a félévben összegyűjteni, ebből asszem 40 volt a szemináriumi dolgozat, és tételesen meg volt adva, miért mennyi pont mínuszt-pluszt lehet kapni.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 20, Monday, 14:21 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Word kezdő, Word haladó, Excel, Az Internet Világa
Van más is?


Mihelyst találok egy etalonvizsgás kurzuskínálatot, megmondom, a BTK honlapon már nincs fenn az e félévi, a jövő félévi meg még nem; az ETR meg csak az elméleti nyelvészet szakos tárgyakat hajlandó nekem listázni. (A jövő félévit, már fenn van!!) Asszem a másik winchesteremen van kimentve belőle, csak az meg nincs nálam. (Meg a tavalyiból - tavalyelőttiből? - papíralapú is van. Csak az se nálam, mert nem vagyok otthon.)

Quote:
A Sulinetes digitális fényképezőgépek helyett inkább arra kellett volna költeni, hogy a rászoruló egyetemi hallgatók low-end gépeket bérelhessenek kedvezményesen internet-kapcsolattal. Mert ezeket csak az órán megtanulni lehetetlenség, és szerintem amikor valaki nagyon nem ért a számítógéphez, akkor az van a háttérben, hogy otthon nincs neki...


Nálunk pszichológia szakon többen járnak be a HIK-be gépezni-netezni-stb. Olcsó (egy egész évre kétezervalamennyi forint), gyors, stb.; csak zsúfolt meg zajos. Viszont este tízig nyitva van és közel a metró.
http://www.hik.hu
(Látássérülteknek még JAWS-os gépek is vannak, de kb. a legnehezebben megközelíthető teremben.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 20, Monday, 9:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kedves Cili!

Ha az általánosban nem is tanulhat mindenki folyamatosan számítástechnikát, a középiskolában már igen. Ebbe szerintem simán beleférne, hogy NE word kezdőt és haladót tanítsanak. Mi lenne pl., ha programfüggetlenül tipográfiai ismereteket tanítanának? És ahogy az írás-olvasással kapcsolatban írod: ha nem tanították meg általánosban, akkor sem az egyetem feladata, hogy megtanítsa. (Ennek elvileg igaznak kellene lennie a helyesírásra is.) Érveléstechnikát lehet tanítani, mert arra az embernek magasabb szinten van szüksége az egyetemen, ill. egyetem után, mint egyébként. Mint ahogyan magasabb szintű tipográfiai ismeretekre van szükséged kutatóként vagy szerkesztőként, mint ha érettségi után elmennél titkárnőnek.

A Sulinetes digitális fényképezőgépek helyett inkább arra kellett volna költeni, hogy a rászoruló egyetemi hallgatók low-end gépeket bérelhessenek kedvezményesen internet-kapcsolattal. Mert ezeket csak az órán megtanulni lehetetlenség, és szerintem amikor valaki nagyon nem ért a számítógéphez, akkor az van a háttérben, hogy otthon nincs neki...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Átraktam
PostPosted: 2005. June 19, Sunday, 18:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:16
Posts: 95
Ez az alfórum szerintem nem csak az elméleti nyelvészet szakosoknak lehet érdekes, és nagy titkokat sem találtam benne, ezért átraktam egy olyan fórumba, ahol mások is olvashatják meg írhatják.

Kinga-moderátor


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 19, Sunday, 17:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
prezzey wrote:
?? Mindenféle számítógépes tárgyat fel lehet venni közismeretiben. Ugyanott, ahol etalonvizsgára kell feliratkozni.

Word kezdő, Word haladó, Excel, Az Internet Világa
Van más is?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 19, Sunday, 15:26 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Az egyetemnek bizonyos alapszolgálatásokat / alapismeretek közvetítését igenis vállalnia kéne. (Most kevés szak kivételével ezt nem teszi meg.


?? Mindenféle számítógépes tárgyat fel lehet venni közismeretiben. Ugyanott, ahol etalonvizsgára kell feliratkozni.

Quote:
Mellesleg a wine egyre jobb. Az egyik haverom normál grafikus win98-as játékokat játszik wine alatt. Amikor én utoljára próbáltam még csak a hibaüzenetei voltak profik. Ja, és a WineX kifejezetten a DirectX támogatására fejlesztődget... De ez már nem teljesen ingyenes.


VMWare is jó, én csináltam elég extrém dolgokat alatta, pl. tablettel rajzolás, stb. Játékokat csak kis shareware izéket próbáltam (PopCap Games, mindenkinek ajánlom a cuccaikat, csak baromi addiktívak) mert általában régi konzolos játékokkal szoktam játszani, azokat meg ugyanúgy emulálni kell Linux alatt is, mint Win alatt, ugyanúgy lehet is. :D Ja meg Sid Meier's Alpha Centauri + küldetéslemez van natív Linux verzióban 8) Nadeszóval az a lényeg, hogy Quake-et nem próbáltam VMWare alatt, de azon kívül tényleg elég sok mindent. Viszont csak egy hónapig ingyenes. :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 19, Sunday, 11:16 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
fejes wrote:
Mindenesetre feltennék néhány kérdést:

1. Tudtommal az OM már az óvodák számítógépekkel való felszerelésével foglalkozik. Az biztos, hogy aki most egyetemre kerül, az már általános iskola felső tagozatától kezdve tanult számítástechnikát. Ha nem tudja, hogy mennyi adatot írhat egy floppyra, vagy hogy mi a különbség a tintasugaras és a lézernyomtató között, akkor igazán nem tudom, mit tanult, ill. mit tanítottak neki.

Erre a kérédsre rossz válasz az, hogy írni-olvasni is megtanították már elsőben, oszt mégse tud -- soxor még az egyetemen se.
De ezt félretéve: 1. Az iskolákban nincs annyi számítógép, hogy "az általános iskola felső tagozatától kezdve folyamatosan tanuljanak számítástechnikát". Így egy-két évfolyam az, amikor tanulnak. Az meg nem olyan sok. (De OK, ez egyre kevésbé lesz probléma.) 2. Nem lehet mindent, amire szüksége lehet egy felnőttnek / egyetemistának megtanítani ált. iskolában. Sőt nevetséges és felesleges is lenne ált. iskolában olyasmit tanítani amire csak majd egyetem alatt lesz szükség... 3. Azért szükséges, hogy mindenkinek a birtokában legyenek azok a technikai eszközök, amelyeket elengedhetetlen, hogy használjon az egyetemi és az egyetem utáni munkája során.

Viszont abba nem mennék bele, hogy mit kellene tanítani. De abban egyetértek, hogy _egyáltalán nem azt_, ami most az etalonvizsga követelménye. (Amikor azt mondtam, hogy szükséges, akkor nem úgy értettem, hogy ez a mostani a szükséges, hanem úgy általában.)

fejes wrote:
2. Sok ismeretre szüksége van az embernek, de nem kell ezeket feltétlenül az egyetemen megszerezni. Hogy állunk pl. az ingyenes nyelvoktatással? (Vagy a számítógépes kurzusért fizetni kell?)

Ez igaz lehet, de a számtek ügyében nem értek egyet. Az egyetemnek bizonyos alapszolgálatásokat / alapismeretek közvetítését igenis vállalnia kéne. (Most kevés szak kivételével ezt nem teszi meg.) Olyanokra gondolok, mint számítógépes ismeretek, nyelvóra / szakszöveg olvasása idegen nyelven, szakszövegolvasás, tanulmányírás, érveléstechnika. Ezek nélkül nem lehet meglenni, mégse tanítják. (Meg is látszik.) Az ingyenesség egy másik kérdés. Sztem nem kell az első egyetemi alapképzésnek se ingyenesnek lenni. De ez végképp egy másik téma.

fejes wrote:
3. Akármit tanul a diák, csak akkor nem fogja elfelejteni, ha használja. De ki dobott már vissza szemináriumi dolgozatot trehány tördelés miatt? (Pedig ez kb. olyan, mintha pocsék lenne a helyesírása az illetőnek.)

Egyrészt általános dolgokra mindenkinek szüksége van, hogy ne úgy üljön a gép előtt, mint egy másik gép :) -- Én pl. most úgy ülök itt, és nem jó érzés :)
Másrészt speciálisan csak olyasmit kéne tanítani, amit használnia kell. Ebből pl. következik, hogy egy szociológusnak mást kéne tanulni, mint egy filozófusnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 18, Saturday, 17:39 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
OK, én elhiszem, hogy az alapvető számtech ismeretekre szükség van. Mindenesetre feltennék néhány kérdést:

1. Tudtommal az OM már az óvodák számítógépekkel való felszerelésével foglalkozik. Az biztos, hogy aki most egyetemre kerül, az már általános iskola felső tagozatától kezdve tanult számítástechnikát. Ha nem tudja, hogy mennyi adatot írhat egy floppyra, vagy hogy mi a különbség a tintasugaras és a lézernyomtató között, akkor igazán nem tudom, mit tanult, ill. mit tanítottak neki.

2. Sok ismeretre szüksége van az embernek, de nem kell ezeket feltétlenül az egyetemen megszerezni. Hogy állunk pl. az ingyenes nyelvoktatással? (Vagy a számítógépes kurzusért fizetni kell?)

3. Akármit tanul a diák, csak akkor nem fogja elfelejteni, ha használja. De ki dobott már vissza szemináriumi dolgozatot trehány tördelés miatt? (Pedig ez kb. olyan, mintha pocsék lenne a helyesírása az illetőnek.)

Quote:
WinXP csühög a gépén a munkahelyén és nem Ubuntu Linux


Persze, és ő sem fog szólni a főnöknek, hogy itt lenne egy kis összeg, amit a munkabérre lehetne átcsoportosítani, mert nem fog tudni a jobb lehetőségekről. Különben meg miért kerülne bajba a worddel az, aki OpenOfficet tanult?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 18, Saturday, 14:59 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A 2006-ban induló BA rendszer első verziójából kimaradt a számtek kötelezettség. Az IKI betojt, és gyorsan gründolt egy konferenciát (márc. 1, ott van a lapjukon). Májusban jött az ukáz, hogy 10 kreditnyi gyakorlati bölcsészismeretet kell beletenni a BA programba (többek közt számtek). Nagyon fogok igyekezni, hogy ez ne az MS reklámozásáról szóljon, Word-kezdő, Word-haladó, ha már nagyon kened-vágod, akkor Excel, legalább az angol szakosoknak.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 18, Saturday, 14:44 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Ja igen, és ahogy a vizsgázókat elnéztem, igenis szükség lenne vmi ilyesmit is tanulni (tényleg), mert jópáran még ezen a "vizsgán" is iszonyatos gondban voltak. A körülöttem ülőknek legalábbis mind segítenem kellett... És hallottam már olyat is, h. valaki megbukott egy ilyen vizsgán.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. June 18, Saturday, 14:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
fejes wrote:
OK, hogy ezeket a dolgokat jó tudni, de azért ez eléggé háztartástan-jellegű, nem?

De. De az ilyesmire szerintem nagyon nagy szükség van. Az egyetemen is. Szerintem az első pár évben az egyetemen igenis szükséges lenne abszolút gyakorlati, technikai dolgokat tanulni. Ezt most nem a konkrét dologra (számítestechnika etalonvizsga által követelt ismeretek) mondom, hanem úgy általában.

Poén: Asszem az Informatikai és Kéönyvtártudmányi Intézet [!] egyik hirdetményéban láttam, hogy ezt hívják úgy, hogy bölcsész-szempontú számítógépes ismeretek. 8)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group