NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:28

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. September 26, Saturday, 16:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
tbandi wrote:
Az így idézett alak csakis az orosz forma, pontosan vengr, és azt szerencsétlen idézni, mert nem saját szó, hanem későbbi átvétel a lengyelből
Akkor most magadnak is ellentmondtál: nem csak orosz, hanem lengyel is. (Egyébként épp ez a kettő lebeghetett fülem mellett, amikor ezt a hamis általánosítást tettem. :oops: Kell itt mindenkinek píszískedni a magyarszkival meg a szlovákkal...)

A dán ö-vel nem értem mi baj: persze a magyarok is írhatják sokféleképp az ö-t (pl. oe, o2).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. September 26, Saturday, 11:02 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
szláv venger
Ejnye szigetva ! Ez itt most a második, pontatlanság. Hátha jobb sorsra érdemesek innen szerzik be a magyarok külső nevére vonatkozó ismereteiket (mert a provokátor vagy begombázott gyerek csettelőink így mulatják az időt, ha megúnják mennek hajléktalant heccelni). Hogyhogy szláv!? Az így idézett alak csakis az orosz forma, pontosan vengr, és azt szerencsétlen idézni, mert nem saját szó, hanem későbbi átvétel a lengyelből, az eredeti szót, szabályosan denazalizálva őrzi az ukrán, ahol tehát az uhor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. September 26, Saturday, 10:26 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
A dán ö és necsak az ö
Ejnye szigetva ! A “fejlődés” (pláne ami nincs) nem ilyen lineáris, az [\o]-t (majdcsak kiderül, hogy kell itt írni) nem csak a norvégok (meg a dánok) használták (aki sokáig dánnak számítottak, pedig izlandiak voltak csak a parton maradtak), másrészt az is az oe összevonása végülis, a középkori kéziratokban valami hasonló nálunk is, a lengyeleknél is használtak valamire. De a lényeg. Talán a mai napig is ez, hogy mit használ a dán, kiadó-/nyomdafüggő; két stílus van:

EGYIK ä + ö + aa + Nagybetűs főnév;
MÁSIK \ae{} + \o{} + \r{a} + kisbetűs főnév.

Sőt, olvastam sok évtizede egyszer egy dán könyvet, talán a fynsk (Fyn szigeti) nyelvjárások mghrendszeréről szólt (képzeld, st\o d helyett zenei akcentusok vannak benne! tehát nem nyögdécselő nyelvjárás); namost ez a könyv a szövegében M(ÁSIK) típusú volt, a hozzátartozó térképek viszont E(GYIK) típusúak. A kihagyott ferői izlandias, de ebben nem vagyok olyan biztos.


Last edited by tbandi on 2009. September 26, Saturday, 11:06, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 22:19 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
lucas.shell
Quote:
OK, bocs, igazad van, csak mindig jönnek újabbak, és szerintem összekevertelek valakivel.


Semmi baj. Bár tény, hogy, úgy rontottam be ide, mint arauwn, meggyőződve a saját igazamról(bár más volt a mondandóm mint neki) és egy téves prekoncepcióval. szóval inkább nekem kéne bocsánatot kérnem :cry:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 8:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
lucas.shell wrote:
fejes.lászló írta:
Hmmm, hmmm, te egyébként régen töröd a fejem... de nyugtass meg, h nem is tudhatom, ki vagy...

Már honnan tudhatnád?
magam írta:
az itt fórumozók közül én pl. senkit nem ismerek személyesen.
fejes.lászló wrote:
Hmmm, hmmm, te egyébként régen töröd a fejem... de nyugtass meg, h nem is tudhatom, ki vagy...

Már honnan tudhatnád?
magam wrote:
az itt fórumozók közül én pl. senkit nem ismerek személyesen.



Attól függ, hogy érted az ismerést: lehet, hogy soha nem beszélgettünk, de láthattuk egymást, vagy tudhatunk egymás munkáiról.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 19, Tuesday, 21:37 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
fejes.lászló wrote:
Hmmm, hmmm, te egyébként régen töröd a fejem... de nyugtass meg, h nem is tudhatom, ki vagy...

Már honnan tudhatnád?
magam wrote:
az itt fórumozók közül én pl. senkit nem ismerek személyesen.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 19, Tuesday, 10:29 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
lucas.shell wrote:
A belterjességhez annyit, hogy az itt fórumozók közül én pl. senkit nem ismerek személyesen. A többiek pedig reményeim szerint nem is tudják, hogy ki vagyok (mint ahogy rólad vagy bármelyik álnév-nickkel fórumozóról sem).


Hmmm, hmmm, te egyébként régen töröd a fejem... de nyugtass meg, h nem is tudhatom, ki vagy...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 19, Tuesday, 7:05 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
milkapista wrote:
Megálló!
Engem nem kell meggyőznöd semmiről! Nekem eddig is nyilvánvaló volt, hogy ez a magyar az ősnyelv, úgy ahogy van baromság. Kiss Déneshez sem azért írtam, hogy az elméletét védjem.

OK, bocs, igazad van, csak mindig jönnek újabbak, és szerintem összekevertelek valakivel.

Más
arauwn wrote:
nem vártam mást valakik itt nulla hozzáértés nélkül a gyermeteg prekoncepcióik alapján jóllakott óvodásként kérődznek a belterjes vicceikkel amik kilométerekről bűzlenek...

A belterjességhez annyit, hogy az itt fórumozók közül én pl. senkit nem ismerek személyesen. A többiek pedig reményeim szerint nem is tudják, hogy ki vagyok (mint ahogy rólad vagy bármelyik álnév-nickkel fórumozóról sem).

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 23:15 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Quote:
Aki ezt kitalálta, az még sose ment biciklivel a 10es úton Esztergom felé. Merthogy a Piliscsaba és Vörösvár közti nyeregtől kezdve az az út szinte végig lejt Dorogig. Ott víz Pest felé csak úgy megy, ha pumpálják.


Remélem most sikerül az idézet :D
Lehet úgy tűnt nektek, hogy én is "közülük" való vagyok, pedig egyszer se vontam kétségbe a tudásotokat(persze nem tartalak titeket tévedhetetlennek, de mivel szinte nulla a nyelvészeti tudásom ezért azt se tudom miben tévedhettek). Lehet akkor nagyon félreérthetően fogalmazok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 23:10 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
[quote][/quote]

Engem nem kell meggyőznöd, hogy ez hülyeség :D Sőt ez még csak nem is a legnyomósabb érv.

Szerintem viszont a jószándékú hülyék(bár ezt a szót nem szívesen használom, mert ők is emberek, gondolkodó, érző lények) valamikor igenis hasznosak. Látszik, hogy hatalmas energia kifejtésére képesek. Csak el kéne érni, hogy ezeket az energiákat valami valóban értelmes dolog szolgálatába állítsák. Ha ők ezzel a tudattal(iagzából nem értem pontosan miben is hisznek) lennének boldogok, és képesek teljes értékű munkát végezni, ám legyen. Pár lelkes hülyével többre lehet menni, mint egy sereg életunt zsenivel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 22:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
milkapista wrote:
pár száz éve Esztergomtól délkeleti irányban volt egy Duna ág
Aki ezt kitalálta, az még sose ment biciklivel a 10es úton Esztergom felé. Merthogy a Piliscsaba és Vörösvár közti nyeregtől kezdve az az út szinte végig lejt Dorogig. Ott víz Pest felé csak úgy megy, ha pumpálják.

A jószándékú hülyék is nagyon sokat tudnak ártani. Ma már szinte elfogadott nézet, hogy a ,,finnugor elmélet megdőlt'', a képviselőit meg megmosolyogják, mint a nyolcvanas évek második felében a pártfunkcit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 22:28 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Egyszerűen csak azon mulatok, ahogy újra és újra "összecsaptok" a hunmagyarszkítológusokkal.
Rákerestem én is az egyik oldalra,a mit asszem cartus ajánlott. Na ott elég durva dolgokat találtam. Pl: a Pilis pár száz éve a duna szigete volt, és Vetus Buda(egyszer új, másszor régibudának nevezik), Esztergomtól 10kilométerre volt mert 2kanak az tíz kilóméter. Meg ez volt a szakrális központ és, itt volt a második mohács...
Ebből nekem legjobban a Pilis mint a Duna szigete tett be. Rákérdeztem, hogy ezt mégis, hogy álmodták meg. Egyenlőre nem kaptam kielégítő választ.
De nem akarom őket bántani. Lehet butaságokat beszélnek, de szerintem ártalmatlanok. A jószándék akkor is benne van a mondandójukban(ahogy Kiss Dénes is egy jó szándékú ember szerintem). És bármennyire tudománytalan, de én nagyra értékelem a jó szándékot, ezért rágtam be azon, ahogy Kiss Dénesről (is) beszéltetek. Mondjuk azóta tényleg kezdelek megérteni titeket is. Aki egy icipicit is ért a földrajzhoz és ilyet hall, hogy pár száz éve Esztergomtól délkeleti irányban volt egy Duna ág, ami délről ölelte körül a Pilist, így biztosítva úrnak, parasztnak egyaránt minden földi jóval ellátott, önellátó szigetet, hát az erre felkapja a fejét, és vérmérséklettől függően reagál rá.

De a lényeget szigetva fogalmazta meg:
Nem azzal kéne foglalkoznunk, hogy a múltunkat fényesítjük, vagy kitaláljuk, hanem, inkább a jelent kéne építeni egy szebb jövőért.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 21:44 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Megálló!
Engem nem kell meggyőznöd semmiről! Nekem eddig is nyilvánvaló volt, hogy ez a magyar az ősnyelv, úgy ahogy van baromság. Kiss Déneshez sem azért írtam, hogy az elméletét védjem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 21:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
:oops:

De ez tekintélyérv. Meg aztán a hívőnek van is erre válasza: persze, hogy az adófizetők pénzében dagonyázó, zsíros egyetemi állásokat betöltő ,,tudós urak'' tapsolnak egymásnak, és elnyomják a velük nem egy követ fújó, a kutatási pénzektől távol tartott, örökmozgót és ősnyelvet kutató, független tudósokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Van e hun nyelv ?
PostPosted: 2009. May 18, Monday, 20:40 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
szigetva wrote:
Nyelvészetileg teljesen komolytalan.

Elképesztő egyébként, hogy a sötétségnek úgy látszik, sose lesz vége. Kiskoromba még hittem benne, hogy meg lehet győzni az olyanokat, mint milkapista vagy arauwn, de kezdek meginogni. Félelmetes is ugyanakkor, mer egyre többen vannak és sajnos valószínűleg - lesznek. És az is félelmetes, hogy mennyire komolyan bírják venni a sületlen marhaságaikat, hogy még komoly tudósok se bírják őket meggyőzni. Valószínűleg fogalmuk sincs pl. szigetva munkásságáról, annak nemzetközi tudományos életbeli értékéről. Az a nagyon-nagyon félelmetes, hogy az őket fűtő ideológiák ennyire erősek. A vakító düh a félelmetes. Szomorú vagyok. :cry:

_________________
:)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 62 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group