NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:56

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 28, Sunday, 14:59 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Igaz, sok ilyen van, pl. itt a sanghaji: http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2005/ARWU2005FullList2.pdf Ezen Szeged előzi meg az ELTÉt, de Hawaii mindkettő előtt van.

A TLS-ben csak az első 200-at találtam, abban nem volt a fenti három közül egyik sem.

Tegnap hirtelen ezt találtam, ebből idéztem: http://www.phdcomics.com/proceedings/vi ... php?t=1918 (A címe miatt nem tűnik komolynak, de maga a lista szerintem nem fake.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 28, Sunday, 0:15 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
274. a világranglistán. ELTE 376., Szeged 497. (más magyarországi egyetem nincs az első 600 közt).


Ez milyen lista? Én csak olyanról hallottam, amin egész Közép-Európából kettő van, prágai és a szegedi. Az elte ott nem is szerepel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 23:03 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Az eszközkészítést azért tartom fontosnak, mert az eszközök jelölése sztem sokkal inkább implikálhatta a megnevezést, a megnevezés kényszerét, talán éppen az időlegességük miatt (vagy az időlegesnek való tekintettségük miatt, ha az időbeliség fogalmát feltételezhetjük a korai ősöknél - végül is, valahol meg kell adni ezt a fogalmat, vagy a kezdeményét), függetlenül attól, hogy a kőeszközök maradtak meg a legjobb állapotban azokból az időkből (a készítők nem az utókornak szánták őket!).

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 22:53 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Visszakanyarodva - a beszéd mindenképpen a tevékenység nyomán jött létre, és valószínűleg a kezek használatának, vagy inkább a szabaddá vált mellső végtag egyre kiterjedtebb használatának eredménye is.

Az endokrim mutáció, amihez a "karmester" hipofízis intenzívebb működése is elegendő. A kéz a nem tevékeny, vadászat, gyüjtögető tevékenységek közötti "szünetekben" sem maradt tétlen, és az arousal növekedésével az aktivitáskényszer által megjelenő "babrálás" vezethetett az eszközkészítéshez. - Ehhez persze az kell feltétlezeni, hogy ez sem mehetett végbe egyszeri nagy lépéssel, hanem sok kis lépéssel, ahogyan az evolúcióban szokás. vagyis előbb mindenképpen véletlen eredményeként állhatott elő az eszközkészítés, majd a sok-sok véletlen folyamán a "babrálás" végre funkciót talált magának - eszköz lett belőle. valami hasonlót lehet feltétlezni a beszéddel kapcsolatban is, vagyis a véletlen és valamihez kötődő minták funkciót kaptak.


Okom van rá, hogy a manualitáshoz kössem a beszéd szerveződését, sőt, korábban "lefutattam egy gondolatmenetet" arról is, hogy pl a delfinek éppen a 3D-s környezet miatt nem léptek túl egy bizonyos intelligencia szintet. lehet h eszközkészítés híján mi is ott tartanánk még, ahol ők ... bár ki tudja, nagy valószínűséggel ők a boldogabbak! :!: :!: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 21:00 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Akkor Leaky forrása(i) mérvadó(ak)... :!:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 20:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Brain Storming wrote:
(University of Hawaii .../ott mien egyetem lehet???/),
274. a világranglistán. ELTE 376., Szeged 497. (más magyarországi egyetem nincs az első 600 közt).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 20:11 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
kamperg wrote:
Brain Storming wrote:
Azért majd eláruljátok azt is ugye, hogy az alant folytatott eszmecserének a nyelv eredetéhez mi köze van. Mert nekem nem világos hoygan kötitek a témához...


A válasz egyszerű, sehogy. De képtelenség minden megfogant mellékgondolatnak új szálat nyitni. Ha kiforrja magát, persze lehet, mint ahogy az már számtalanszor meg is történt. Ez az admin döntése.


Én tom: me mindig kijön belőletek a nyelvész.... :wink: :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 20:05 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Most csak röviden

Quote:
(University of Hawaii .../ott mien egyetem lehet???/),


Nemtom, de kapásból tudok mondani nyelvészt a saját érdeklődési területemről, aki ott van. szóval annyira talán mégsem gáz. :shock:

A témáról most azért nem, mert továbbra sem értem ennek a mutációnak a mibenlétét (és egyre kevésbé), de majd pár kör múlva talán letisztul.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 19:30 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 19:48
Posts: 67
kamperg wrote:
Ha kiforrja magát, persze lehet, mint ahogy az már számtalanszor meg is történt. Ez az admin döntése.
Én már rég nem tudom ezt a topikot áttekinteni, de azt se gondolom, hogy mindig be kéne avatkoznunk. Legszivesebben kineveznék valakit moderátornak, aki rendberakná (szétosztaná több topikra), szerintem olvasóbarátabbak lennénk, ha világos lenne, hogy melyik topikban mit lehet találni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 16:47 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Brain Storming wrote:
Azért majd eláruljátok azt is ugye, hogy az alant folytatott eszmecserének a nyelv eredetéhez mi köze van. Mert nekem nem világos hoygan kötitek a témához...


A válasz egyszerű, sehogy. De képtelenség minden megfogant mellékgondolatnak új szálat nyitni. Ha kiforrja magát, persze lehet, mint ahogy az már számtalanszor meg is történt. Ez az admin döntése.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 16:29 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Azért majd eláruljátok azt is ugye, hogy az alant folytatott eszmecserének a nyelv eredetéhez mi köze van. Mert nekem nem világos hoygan kötitek a témához...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 12:22 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Quote:
A jelenleg elég közkeletű GB-ben az alany és a tárgy egy pozíció az elemzési fán, mint ilyen tökéletesen definiált mind oroszul, mind magyarul.
[...]
Az, hogy tudomásunk szerint minden nyelvben van a GB vagy LFG értelmében vett alany, de az más-mást jelenthet, nem baj, sőt, ezért van külön szintaxis.


Ez igaz, a GB (LFG-ről nem nyilatkoznék) szépen megmondja, hogy az alany argumentum, ami egy adott pozícióba mozog. Na most a probléma ott van, hgoy a magyarban ezt a pozíciót nemigen találjuk meg. Legalábbis nem tudok elképzelni jó definíciót az alanyra, ami a magyarban tartható lenne. Newsonnak van erről egy valamelyik kurzusához készült anyaga, de úgy tűnik már levette az oldaláról.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 11:03 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
vad wrote:
Tebe wrote:
Csináltak ehhez egy nagy nyelvközi (vagy hogy a fenébe mongyuk a crosslinguistic-et) mintát is, és abban azt lehetett kimutatni, hogy markáns tendenica fedezhető fel arra, hogy milyen sorrendben kapcsolódjanak az affixumok az igéhez, de ott is pedzegették, hogy ez kiterjeszthető a szintaxisra is.

Cinque (minimalista) szintaxisában a határozók meghatározott pozíciókhoz kötődnek a nyelvtani struktúrában és ezek a pozíciók "nyelvközileg" adottak. Ő is hasonló felmérésekre hivatkozik. Az ő pozícióinak a sorrendje az affixumok sorrendjének tükörképe.


Tessék, egy pont, ahol a funkcionális és a generatív nyelvészet találkozik :)) Cinque egyébként valamilyen magyarázatot is javasol?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 11:01 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
vad wrote:
Tebe wrote:
vad wrote:
Az alany és tárgy a különféle grammatikai elméletek terminus technicusa, de mindenképpen valamilyen nyelvtani funkciót jelöl, semmi köze esetekhez(nominativus, ergativus), tematikus szerepekhez(cselekvő, elszenvedő).


Hát szerintem ez így igen erős. Bizonyos esetek erős korrelációt mutatnak bizonyos tematikus szerepekkel, alanyi, tárgyi funkcióval. (Pl. az ergativusi eset az ágenssel.)


Én nem az esetek és a tematikus szerepek összefüggéséről beszéltem, hanem a funkciókról. Ott is van összefüggés, de ez mindig nyelvfüggő és esetleges, ha vannak is tendenciák.
A férfi és női megkülönböztetés is alapvetően biológiai, bármilyen erős korrelációk is vannak a társadalmi szereppel. Nem mondhatod, hogy az a nő, aki otthon van a gyerekkel, mégha a társadalmak jelentős részében ez igaz is.


Az erős korreláció nem is azt jelenti, hogy mindig így van:)
De most komolyan meg kell kérdeznem: mi az a funkció?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 27, Saturday, 10:44 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Tebe wrote:
vad wrote:
Az alany és tárgy a különféle grammatikai elméletek terminus technicusa, de mindenképpen valamilyen nyelvtani funkciót jelöl, semmi köze esetekhez(nominativus, ergativus), tematikus szerepekhez(cselekvő, elszenvedő).


Hát szerintem ez így igen erős. Bizonyos esetek erős korrelációt mutatnak bizonyos tematikus szerepekkel, alanyi, tárgyi funkcióval. (Pl. az ergativusi eset az ágenssel.)


Én nem az esetek és a tematikus szerepek összefüggéséről beszéltem, hanem a funkciókról. Ott is van összefüggés, de ez mindig nyelvfüggő és esetleges, ha vannak is tendenciák.
A férfi és női megkülönböztetés is alapvetően biológiai, bármilyen erős korrelációk is vannak a társadalmi szereppel. Nem mondhatod, hogy az a nő, aki otthon van a gyerekkel, mégha a társadalmak jelentős részében ez igaz is.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group