NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:05

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 21:10 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
h legegyszerűbb gyerekkorban megtanítani a több nyelvet,


a kétnyelvűség kényes terület, mint ahogyan a EU-szperantó topicban a wikipédiaidézet is írja. Lomb "Bábeli harmoniájában" is írnak olyat többnyelvűek, hogy a gyerekeik néha a kisgyermekkorban megtanult idegen nyelvet, amikor kikerültek abból a környzeteből mindenestül elfelejtették.

Bartha is írja vhol, hogy a kétnyelvűséget csak folyamatos gyakorlással lehet fenntartani, és az azonos (magas) szinten (pláne anyanyelvin) való nyelvtudás nagyon ritka, ... persze óriási a különbség egy földművelő többnyelvűsége, és egy tanár gyakorlati kétnyelvűsége között!!!


De itt ez már eléggé OFF :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 20:41 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ebből az okoskodásból, vagyis h
- a gyermekkori anyanyelelsajátítás a nyelvfejlődést is modellezheti,
- h az anyanyelvhasználat leképezhető az idegennyelvoktatásra,
- h a felnőtt idegennyelvtanulás hasonítható a gyermekkori nyelvelsajátításhoz ...

(ezek talán mind merész feltevéseknek tűnnek, de nem zárhatók ki)

... az a merész következtetés (is) levonható, hogy esetleg a nyelvelsajátításnak egyféle módja működik, vagyis egyféleképpen lehet nyelvet tanulni - másképpen: a nyelv kialakulása, a gyermekkori nyelvelsajátítás és a felnőttkori idegennyelv tanulás több pontos kapcsolódik, mint gondolnánk.

De nem csodálkozom azon, ha ez több szempontból is sántítana. :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 20:18 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
OK, de éppen azért, mert a kisgyermek agya működik úgy, mint a nyelv kialakulásának korában (bár erre aligha van bizonyítékunk, de fogadjuk el), nem a felnőtté, a felnőtoktatásban aligha használhatjuk ezeket az eredményeket. (Vagy legalábbis nem úgy.) Az viszont olyan banális közhely, h legegyszerűbb gyerekkorban megtanítani a több nyelvet, h ezt a megállapítást aligha tulajdoníthatjuk majd a nyelv kialakulásáról szóló kutatások hozadékának.

(Jó, persze, gyerekkorban sem mindegy, hogyan, de erre ne menjnk most el.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 11:03 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Arról már korábban írtam egy jegyzetet, hogy az anyanyelvi beszélők nyelvhasználatának sajátosságainak McArthuri leírása (1992) alapján:

Quote:
1. Tudat alatti / nemtudatos szabályismeret
2. A jelentés intuitív megragadása
3. Szoci ális megkötöttségekkel való kommunikálás képessége
4. Nyelvi készségek széles skálája
5. Kreatív nyelvhasználat
6. A dott nyelvi közösséggel való azonosulás
7. Folya matos diskurzusra való képesség
8. Annak a különbségnek az ismerete, ami az általa használt és a standard nyelv között van
9. Képes fordítani vagy tolmácsolni arra a nyelvre, ami az anyanyelve


... az anyanyelvi beszélők anyanyelvhasználatának számos vonását lehet bizonyos fokon reprodukálni, amikor egy nyelvet idegen nyelvként tanítunk, illetve tanulunk.

(a cikksorozat bevezetése:
http://www.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=8042)

Aztán magával a kisgyermekkori beszédelsajátítással kezdtem el foglalkozni, (csak közben elvégeztem egy technikatanári szakot, és leálltam vele, de mostanában veszegetem elő megint), és ott meg azt vettem észre, hogy tkp a felnőttkori nyelvtanulásra is igenis rá lehet húzni a korai anyanyelvtanulási menetet, csak meg kell találni a megfelelő formát. A dolog még nincs összerendezve, és számos részletet még alaposabban át kell dolgozni.

Nemrégen pedig az emberréválással kapcs olvastam egy nagyon jó könyvet (Richard Leaky: Az emberiség eredete), amiben meg számos olyan információt találtam, ami nekem mintha azt sugallná, hogy nem lehetetlen, hogy a kisgyermekkori nyelvelsajátítás menete a biológia fejlődés mintájára párhuzamba állítható lenne azzal az intelektuális fejlődéssel, ami a tagolt beszéd kialakulásához vezetett.

nem tudok olyan tanulmányról, vagy vizsgálatról, ami ezzel foglalkozott volna. Talán érdemes lenne közelebbről is megnézni, hogy a gyermekkori beszédfejlődési fokozatok felnőttkori megfelelői mennyi evolúciós előnyt biztosítottak/biztosíthattak a közösségben élő korai embereknek. ha az egyedfejlődésben megismétlődik a törzsfejlődésünk, akkor nem elvetendő az a felvetés sem, hogy a gyermeki agy fejlődésével párhuzamos beszédfejlődés mintául szolgálhat a korai Homo-nemzettség értelmi fejlődésével párhuzamos beszédfejlődésének.

Hát, valahogy így gondolom.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 9:38 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
De mondok egy merészet - sztem, ha közelebb kerülünk ahhoz, hogy miként alakult ki és fejlődött az emberi verbális kommunikáció, akkor közelebb kerülünk annak a problémának is a megoldásához, hogyan lehet hatákonyabban tanítani az idegen nyelveket!


Hú, lehet, h tökre igazad van, de én abszolút nem látom, h hogyan. Kifejtenéd?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 17, Wednesday, 0:59 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
De mondok egy merészet - sztem, ha közelebb kerülünk ahhoz, hogy miként alakult ki és fejlődött az emberi verbális kommunikáció, akkor közelebb kerülünk annak a problémának is a megoldásához, hogyan lehet hatákonyabban tanítani az idegen nyelveket!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 23:04 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
prezzey wrote:
De ehhez az kell, hogy a kreatív tevékenység csökkentse az arousalt, meg hogy a túl nagy arousal ne gátolja helyből.


Sztem nem gátolja, sőt - mintha egyszerre serkentené a manuális és a verbális tevékenységkényszert.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 22:49 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
De ehhez az kell, hogy a kreatív tevékenység csökkentse az arousalt, meg hogy a túl nagy arousal ne gátolja helyből.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 18:10 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Komolyra fordítva...

Leaky írja, hogy "A művészi tevékenység mindenképpen korábbi a beszédnél, vagy legalábbis párhuzamosan alakultak ki. Az első művészi alkotások megjelenése a régészeti leletanyagban ezért a dolgokat megnevező tagolt nyelv első jelentkezéséről is tudósít."

(Richard Leaky: Az emberiség eredete, 1995, magyar kiadás: Világ-Egyetem sorozat, Kulturtrade Kiadó, 1995, 138-139.o.)

Az saját-gyártmányú "WOW!-kultureredet" hipotézisem :wink: szerint egy endokrin-rendszert befolyásoló mutáció okozta az arousal olyan mértékű megnövekedését, ami ami egyfajta kreativitás kényszerré nőtte ki magát, ami emellett növelte a szexuális aktivitást is ... még kidolgozás alatt áll, de gyűlnek a bizonyítékok! :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 17:59 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Honnan ered az emberi nyelv szerintetek?

:?:

Az ember /értsd: Homo-nemzetség, de elsősorban a Homo Sapiens/ szájából... talán? :?: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 13, Saturday, 17:58 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
De a latin nyelvkönyvekben ritkán fordulnak elő!


Hát ezzel aligha szállhatok vitába...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 12, Friday, 15:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
erik.svoboda wrote:
Nem azért, h öncélúan a multikultit propagáljam, de vannak pravoszláv szeretesek is
De a latin nyelvkönyvekben ritkán fordulnak elő!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 23:26 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
az ,,i'' még rövidebb(nek látszik)


Akkor megint a zsidók nyernek: י

:-D

Quote:
a szerzetesek inkább latinul tudnak a latin nyelvkönyvekben


Nem azért, h öncélúan a multikultit propagáljam, de vannak pravoszláv szeretesek is, akik kevesebbet latinoznak, annál inkább egyházi szlávoznak... És akkor még a keresztény kultúrkört se jártuk be...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 22:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Azt értem, de az ,,i'' még rövidebb(nek látszik). És a szerzetesek inkább latinul tudnak a latin nyelvkönyvekben.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 22:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
erik.svoboda wrote:
Erre egy orosz szerzetes válaszolt: И?
Mér is?
Magyarul: 'És?'


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 210 posts ]  Go to page Previous  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group